Reklama

Wiara

PKWP w Ziemi Świętej. „By upomnieć się o chrześcijan!”

PKWP

Pomoc Kościołowi w Potrzebie przebywa w Ziemi Świętej, gdzie będzie towarzyszyć chrześcijanom w Niedzielę Palmową i pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia. „Naszą rolą jest upomnieć się o tych, którzy dzisiaj pozostali bez pracy i środków do życia” – zauważa ks. prof. Waldemar Cisło i przypomina o konsekwencjach trwającej wojny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

Wpłaty można dokonać na konto: Fundacja Instytut Mediów
03 1140 2004 0000 3002 7860 6231
Tytuł przelewu: Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej.
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Michelin z powodu wojny straciła pracę w żłobku. Kobieta ma 52 lata, mieszka z trójką dzieci. Życie całej rodziny zmieniło się nie do poznania. Córka znalazła się w podobnej sytuacji do matki, a jedynym, który przynosi pieniądze do domu jest syn, zatrudniony jako pracownik fizyczny w lokalnym hotelu. Jego pensja jest niewielka. Rodziny nie było stać na opłacenie rachunków. W trudnej sytuacji otrzymała środki od Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Michelin i jej najbliżsi korzystają z bonów żywnościowych, uregulowali zaległe opłaty, choć dalej mierzą się z trudnościami.

60-letni Majdi z Betlejem jest chrześcijaninem. Nie ma z czego żyć. Jedna z córek choruje na cukrzycę, druga znalazła się pod ścianą, bo bez pracy został jej mąż. Rodzina ma jednak co zjeść, ponieważ korzysta z bonów żywnościowych, jakie otrzymała od PWKP. 65-letni Yousef z Ramallah jeszcze niedawno dojeżdżał do Izraela, gdzie pracował jako robotnik. Nie ma już takiej możliwości. Żona próbuje utrzymać dom, otrzymuje pensję za sprzątanie, ale pieniędzy potrzebują też dzieci, które chcą kontynuować studia na uniwersytecie. Yousef ma coraz poważniejsze problemy z sercem, dlatego i on został objęty wsparciem. Pomoc Kościołowi w Potrzebie umożliwia mu zakup niezbędnych leków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie wyjaśnia, że wojna w Strefie Gazy pozbawiła wielu chrześcijan z Ziemi Świętej środków do życia. „Była ogromnym ciosem dla turystyki, gdzie pracują chrześcijanie” – tłumaczy wykładowca UKSW. Przypomina, że Izrael wycofał pozwolenia na pracę dla Palestyńczyków, co również postawiło pod ścianą chrześcijańskie rodziny.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreśla, że Ziemia Święta doświadcza poważnego kryzysu gospodarczego, na co reakcją są doraźne działania humanitarne. Spośród ponad 860 rodzin, jakie zostały objęte wsparciem, ponad 600 korzysta z dodatków na żywność. Łącznie stowarzyszenie dotarło do blisko 3,5 tys. osób zamieszkujących Zachodni Brzeg i Jerozolimę.

Reklama

By pokazać, co dzieje się dzisiaj w Ziemi Świętej, na miejsce udał się dyrektor sekcji polskiej ks. prof. Waldemar Cisło. Będzie wśród chrześcijan, którzy żyją ze sprzedaży produktów z drewna oliwnego. Chce też towarzyszyć wiernym w Niedzielę Palmową i w pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia. „Od lat musimy brać pod uwagę scenariusz, że w Ziemi Świętej zabraknie chrześcijan” – tłumaczy wykładowca UKSW.

Przypomina, że na całym Bliskim Wschodzie, choć są oni mniejszością, to wnoszą tak potrzebny w regionie element pojednania. „Dlatego naszą rolą, rolą Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jest dostarczyć im argumenty, by pozostali w swoim domu” – zauważa ks. prof. Cisło.

Wskazuje, w jaki sposób zatrzymać chrześcijan w Ziemi Świętej. „Po pierwsze, módlmy się o pokój. Po drugie, jeśli odwiedzamy Ziemię Świętą, kiedy istnieje taka możliwość, korzystajmy z chrześcijańskich hoteli i ich usług turystycznych. Po trzecie, kupujmy produkty z drewna oliwnego, jakie powstają na miejscu, bo w ten sposób dajemy im pracę” – wyjaśnia wykładowca UKSW.

Ks. prof. Cisło przypomina o trwającej przez cały rok kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej”, poprzez którą Pomoc Kościołowi w Potrzebie umożliwia w Polsce zakup produktów wytwarzanych przez chrześcijan z Betlejem.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Podziel się:

Oceń:

+11 0
2024-03-22 21:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świat: prześladowania chrześcijan przybierają różne formy

Karol Porwich/Niedziela

400 mln chrześcijan żyje obecnie na terytoriach, gdzie są zagrożeni prześladowaniami – przypomina Alessandro Monteduro w wywiadzie dla włoskiego miesięcznika Il Timone. Chodzi tutaj zarówno o prawdopodobieństwo ataków terrorystycznych ze strony ekstremistów, jak to się często dzieje w Afryce, ale także o dyskryminacje dokonywane przez niektóre ugrupowania polityczne, np. w Indiach, czy przez samo państwo, jak w Chinach.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...