Reklama

Wiara

Ks. dr hab. Kowalski o powstającym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej nt. cierpienia i choroby

2024-04-15 17:23

Adobe Stock

Duchowy, psychologiczny, medyczny i ekonomiczny wymiar cierpienia podejmie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej zatytułowany „Cierpienie i choroba w Biblii”. Przygotowują go specjaliści z różnych kontynentów z myślą o wiernych Kościoła, osobach wyznających inne religie, a także ateistach. Cierpienie ma wymiar uniwersalny - przypomniał w rozmowie z KAI członek papieskiej Komisji jest profesor KUL ks. Marcin Kowalski. Dyskusja nad dokumentem była głównym przedmiotem ubiegłotygodniowego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chodzi o przekazanie chrześcijańskiej nadziei całemu światu i wszystkim cierpiącym - wyjaśnia ks. Kowalski. Szacuje, że prace nad tekstem zostaną ukończone za 3 lata.

Dokument będzie miał trzy części. Pierwszy dotyczący fenomenologii cierpienia we współczesnym świecie poruszy cztery wymiary: ekonomiczny, psychologiczny, medyczny i duchowy. - Będzie mowa także o towarzyszącej chorobie samotności, choć ta samotność jest fenomenem europejskim, nie występującym np. w Afryce - wskazuje polski biblista. Ale tam, jak dodaje, nie ma z kolei wystarczających środków na podejmowanie skutecznego leczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część druga dokumentu wniesie perspektywę typowo chrześcijańską, bowiem skoncentruje się na postaci Chrystusa - Uzdrowiciela. Będzie tu mowa także o figurach wielkich cierpiących w Biblii - od Starego do Nowego Testamentu.

- To będzie swoista opowieść o chorobie; opowieść, która ma pomóc człowiekowi w próbie zrozumienia choroby i osadzenia jej w kontekście swojego życia - mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski. Jak zaznacza, Biblia dostarcza gotowych narracji na temat cierpienia, które są terapeutyczne: pokazują sens cierpienia i ukazują Tego, który jest wyjątkowy dla nas, chrześcijan, czyli Jezusa, który jest uzdrowicielem i to na bardzo wielu poziomach. - Ta część przybliży historie dwunastu biblijnych postaci dotkniętych cierpieniem, a trzynastą będzie Jezus - ujawnia biblista.

Trzecia część będzie miała charakter pastoralno-medyczno-psychologiczny. Pokaże, jak dziś wykorzystać biblijne obrazy cierpienia i podpowie, jak używać języka psychologii w towarzyszeniu osobie cierpiącej oraz pomóc jej w odkrywaniu sensu tego, co przeżywa.

Jak zaznacza ks. Kowalski, papież Franciszek chciałby, aby dokument przemawiał nie tylko do katolików, ale do wszystkich ludzi, w tym do wyznających innych religie i ateistów, gdyż cierpienie i choroba są doświadczeniami uniwersalnymi.

Reklama

Międzynarodowemu zespołowi autorów zależy na tym, aby dokument trafił także do kręgów medycznych, co miałoby służyć wprowadzeniu lekarzy w zagadnienia religijno-duchowe. - Przy komunikowaniu pacjentowi diagnozy jest to ważna i wręcz trzeba o to pacjentów pytać - wskazuje biblista. Podkreśla przy tym, że według twardych danych empirycznych takie rozpoznanie pomaga w terapii: 80 proc. ludzi, którzy są objęci opieką duchową, lepiej przeżywa wszystkie terapie. Większa jest także skuteczność tego, co jest im aplikowane na poziomie somatycznym. - Jesteśmy jednością psychofizyczną - przypomina ks. Kowalski.

11 kwietnia uczestników Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej przyjął na audiencji papież Franciszek.

Komisja Biblijna jest organem doradczym, służącym Magisterium i działającym przy Dykasterii Nauki Wiary, której prefekt jest jednocześnie przewodniczącym. Jest on wspomagany przez sekretarza, wybranego spośród członków Komisji oraz sekretarza technicznego. Członkowie Komisji Biblijnej, w tym sekretarz, są mianowani przez Ojca Świętego na pięcioletnią kadencję, na wniosek przewodniczącego.

Obecnie w skład Komisji wchodzi 18 członków z następujących krajów: Belgia, Brazylia, Burkina Faso, Kolumbia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Indie, Polska, Meksyk, Hiszpania, Wielka Brytania, Demokratyczna Republika Konga, Słowacja, Stany Zjednoczone.

Jednym z członków Papieskiej Komisji Biblijnej, który wziął udział w spotkaniu z papieżem, jest ks. dr hab. Marcin Kowalski, profesor KUL, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Joshuy Heschela.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: rozwiedzeni przeczytają Biblię

NYC-Wanderer-Foter.com-CC-BY-SA

W warszawskiej restauracji Trzecia Waza przy ul. Krakowskie Przedmieście 64, na Trakcie Królewskim, 200 metrów od kościoła św. Anny, 18 grudnia 2014, o godzinie 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie dla tych, którzy po rozwodzie, rozstaniu z bliską osobą, nie mogą znaleźć swojego miejsca w Kościele.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...