Reklama

Niedziela Świdnicka

Lekcja historii i patriotyzmu dla uczniów diecezji świdnickiej

Brama obozowa KL Gross-Rosen w Rogoźnicy

Archiwum „Niedzieli Świdnickiej”

Brama obozowa KL Gross-Rosen w Rogoźnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych diecezji świdnickiej będą mogli wziąć udział w zorganizowanym już po raz trzeci Diecezjalnym Konkursie o Obozie Koncentracyjnym Gross-Rosen „KL Gross-Rosen (1940-45) Ocalić od zapomnienia”. Konkurs odbywał się będzie w czterech kategoriach tematycznych: wiedzy, literackiej, plastycznej i multimedialnej. Organizatorami są: ks. prał. Marek Babuśka – wizytator Katechetyczny Dekanatu Strzegomskiego oraz Zespół Katechetów Dekanatu Strzegomskiego, natomiast patronami są: ks. dr Marek Korgul – dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej i Janusz Barszcz – dyrektor Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Od 3 stycznia do 2 marca 2018 r. w placówkach oświatowych, które zgłosiły się do konkursu, przeprowadzane będą lekcje historii oraz inne zajęcia tematyczne przygotowujące dzieci i młodzież do etapu szkolnego, natomiast 7 marca 2018 r. ma już być przeprowadzony etap szkolny konkursu we wszystkich czterech kategoriach. Do dnia 14.03.2018 r. szkoły powinny przesłać protokół z przeprowadzonego szkolnego etapu konkursu razem z pracami plastycznymi, literackimi i prezentacjami multimedialnymi na adres: Rzymskokatolicka parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pl. Jana Pawła II 10, 58-150 Strzegom. Etap diecezjalny konkursu przeprowadzony zostanie 25 kwietnia 2018 r. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Uczniowie, którzy zakwalifikują się do tego etapu, będą rozwiązywali test wiedzy złożony z pytań przygotowanych przez pracowników działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Głównym celem Diecezjalnego Konkursu o Obozie Koncentracyjnym Gross-Rosen „KL Gross-Rosen (1940-45) Ocalić od zapomnienia” jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży tematyki dotyczącej obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, przybliżenie uczniom historii związanej z tym miejscem, kultywowanie pamięci i świadomości ogromnej tragedii, jaka rozegrała się na terenie obozu Gross-Rosen podczas II wojny światowej, a także rozwijanie postawy patriotycznej wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a laureaci dyplomy i nagrody. Każda placówka oświatowa może zgłosić do udziału w konkursie wiedzy – jedną osobę (zwycięzcę etapu szkolnego), w konkursie literackim – 3 prace, w konkursie multimedialnym – 3 prezentacje, w konkursie plastycznym – 3 prace.

Niemiecki obóz Gross-Rosen został utworzony w latem 1940 r. jako filia KL Sachsenhausen. Więźniowie przeznaczeni byli do katorżniczej pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Pierwszy transport przybył do obozu na początku sierpnia 1940 r. W maju 1941 r. Arbeitslager Gross-Rosen stał się samodzielnym obozem koncentracyjnym (KL). Nieludzkie warunki panujące w obozie – mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki medycznej, egzekucje, ciągłe znęcanie się i bardzo surowe karanie za najdrobniejsze przewinienia przez niemieckich strażników, powodowały wśród więźniów wysoką śmiertelność, a sam KL Gross-Rosen uznawany był za jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. W 1944 r. powstały liczne filie obozu Gross-Rosen, usytuowane głównie na terenie Dolnego Śląska. Szacuje się, że w Gross-Rosen życie straciło 40 000 osób. Z regulaminem III Diecezjalnego Konkursu o Obozie Koncentracyjnym Gross-Rosen „KL Gross-Rosen (1940-45) Ocalić od zapomnienia” można zapoznać się na stronie internetowej diecezji świdnickiej: www.diecezja.swidnica.pl .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs im. Włodzimierza Pietrzaka

Więcej ...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Jasna Góra: na Błoniach zakończył się Marsz Nadziei

2024-04-25 07:59

Biuro Prasowe Jasna Góra

„Każde Życie jest Ważne”, „Pomagamy, Wspieramy, dajemy Nadzieję” - z takimi hasłami i przesłaniem zakończył się na jasnogórskich Błoniach Marsz Nadziei. To w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, która zwraca uwagę na działalność hospicjów i wszystkich pacjentów dotkniętych niepełnosprawnościami i chorobą nowotworową. Uczestnicy przy figurze Niepokalanej pomodlili się i złożyli kwiaty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...