Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Młodzi o katechezie

Ks. Andrzej Jasnos prezentuje raport na temat religii

Ewa Biedroń

Ks. Andrzej Jasnos prezentuje raport na temat religii

„Może pomóc w zrozumieniu Boga i w byciu lepszym człowiekiem. Jest potrzebna do budowania naszej świadomości, zrozumienia siebie” – mówią uczniowie z diecezji tarnowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej opublikował raport na temat katechezy w szkole. Znalazły się w nim także głosy krytyczne.

Doniesienia medialne ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, zapowiadające zmianę w organizacji i zasadach nauczania lekcji religii w szkołach od 1 września 2024 r., przyczyniły się do zbadania opinii młodych osób na ten temat. Wydział Katechetyczny w Tarnowie opracował raport na podstawie badania ankietowego. Na temat lekcji religii wypowiedziało się ponad 7300 uczniów!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena

Jeden z uczniów napisał, że religia uratowała go przed samobójstwem. W raporcie są również takie wypowiedzi: „Lekcje religii są potrzebne, ponieważ rozwijają nas duchowo i edukują nas o Bogu, wierze, zasadach Kościoła, o tym, jak je przyjmować, rozumieć i wykorzystywać w codziennym życiu...”. Inny badany stwierdził: „Od najmłodszych klas były lekcje religii. Można było się dobrze przygotować do Komunii oraz bierzmowania. W związku z tym powinny zostać dalej...”.

Uczniowie dokonali oceny lekcji religii. Podkreślili, że jest ona potrzebna. Około 1,5% uczniów przyznało, że religia powinna być raz w tygodniu, a 9% – że powinna mieć miejsce w kościele. Młodzi ze szkół ponadpodstawowych przede wszystkim wskazali, że chodzą na religię, ponieważ wierzą i chcą. W raporcie są także wypowiedzi uczniów, którzy do kościoła nie chodzą, ale są na religii: „Nie jestem wierząca, chodzę tylko dlatego, że te zajęcia są rozwijające. Nie chodzę do kościoła, moi rodzice też nie. Na religii dużo się dowiaduję. Jestem otwarta, może kiedyś uwierzę, to wiedzę będę miała...”.

Za i przeciw

Młodzi sugerują, że lekcje powinny być ciekawsze, bo zdarza się, że są nudne. Nie powinno być na nich kartkówek ani odpytywania. Niektórzy przyznali, że chodzą na lekcje religii ze względu na rodziców. Jedna z uczennic napisała: „Moja mama chce, bym chodziła, mimo że dla mnie nie ma większej różnicy, czy jestem na religii, czy nie...”.

Reklama

Uczniów zapytano także o opinię na temat ich rówieśników, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii. Młodzi stwierdzili, że takie osoby w większości są wyznawcami innych religii albo nie chce im się chodzić. Ponadto mają na to wpływ: umieszczenie tych zajęć na pierwszych i ostatnich godzinach lekcyjnych, a także rodzina czy media. Ankietowani wypowiedzieli się również na temat wliczania oceny z lekcji religii do średniej. „Za” opowiedziało się 60% badanych. Uczniowie zaznaczyli także, że na lekcjach religii poszerzają swoją wiedzę z zakresu: historii, sztuki, języka polskiego, bioetyki, moralności, filozofii, wychowania, innych religii, patriotyzmu, muzyki. Tym, na co zwracają uwagę młodzi, jest osoba prowadząca te lekcje. W większości stanowi ona dla nich punkt odniesienia w trudnościach, których doświadczają.

Wnioski

Wyniki badań pozwalają wywnioskować m.in., że uczniowie pozytywnie oceniają lekcje religii i uczestniczą w nich z powodu wiary. Ocena z religii jest dla nich ważna, a istotny wpływ na rezygnację z tych zajęć ma umieszczenie ich w planie dnia lekcji. – Wnioski z badań są też takie, że potrzeba m.in. doskonalenia zawodowego nauczycieli religii, przepracowania zakresu treści, poszukiwania nowych metod przekazu, a także regularnego monitorowania jakości lekcji religii i potrzeb uczniów w zakresie rozwoju religijnego – wylicza ks. dr Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. I dodaje: – To również budowanie dobrej współpracy ze środowiskiem szkolnym.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-20 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co najmniej 50 tys. młodzieży weźmie udział w spotkaniu z papieżem

Co najmniej 50 tys. młodych Włochów weźmie udział w spotkaniu z papieżem, które odbędzie się w stolicy Włoch 11 i 12 sierpnia.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej