Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Solidarni w sporcie

Maria Fortuna- Sudor

    - Mocno wspieramy wszystkie inicjatywy – zapewnił Tomasz Zaborowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To przewodniczący zarządu regionu małopolskiej Solidarności, który wspólnie z Agatą Łyko wręczył wyróżnienia i statuetki w XXX edycji konkursu „Solidarni w Sporcie 2024”. Witając zebranych w siedzibie regionu, reprezentujący organizację Andrzej Bac poinformował, że tym razem jest dziewięcioro wyróżnionych, ale na listach laureatów poprzednich edycji także znalazło się wiele wspaniałych osób, Z kolei Tomasz Zaborowski podkreślił: - Mocno wspieramy wszystkie inicjatywy, które służą temu, żeby krzewić kulturę fizyczną, żeby zachęcać do sportu nie tylko wyczynowego, ale także amatorskiego, którego dzisiaj u nas brakuje.

Za organizatorami konkursu podajemy tegorocznych laureatów i przybliżamy ich sylwetki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazimierz Kmiecik: piłkarz i trener piłkarski, związany z Wisłą Kraków, najlepszy strzelec w jej historii (153 gole w 304 meczach), kilkukrotnie trener lub asystent trenera w krakowskim klubie. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski. Początki swojej drogi piłkarskiej zaczynał jako junior Cracovii, z której przeszedł do Wisły. W reprezentacji narodowej rozegrał w latach 1972-1980 34 mecze, strzelając 8 goli. Uczestnik i zdobywca medali na Mistrzostwach Świata w 1974 roku oraz Igrzyskach Olimpijskich w 1972 i 1976, gdy drużynę prowadził Kazimierz Górski. Wspaniały piłkarz i człowiek.

Reklama

„Chcę być pomocny i przydatny na miarę swoich możliwości. Nie bawię się w żadną politykę, nie wchodzę w układy. Liczy się dla mnie Wisła, jej marka, jej tradycja, jej osiągnięcia. Dlatego ciągle przy niej jestem i będę tak długo, na ile wystarczy mi sił. A zgodzę się, że czasem bywało tak źle, że aż serce bolało. Na szczęście z moim sercem chyba w porządku, bo wszystko przetrzymałem. Pamiętam tamte czasy z Cracovii. Wtedy nie było zatargów, które znamy z późniejszych czasów. Zawodnicy Cracovii chodzili na mecze Wisły, a zawodnicy Wisły na mecze Cracovii. Żyliśmy w dobrych relacjach. Ja bym nawet to rozszerzył – mieliśmy kolegów w Wawelu, Garbarni, Hutniku. Wszyscy się znali i lubili, bo byli z Krakowa”.

Małgorzata Tlałka Długosz: polska narciarka alpejska, trenerka, działaczka sportowa. Jest twórcą i Prezesem założonej w 2014 roku Fundacji Integracji Przez Sport Handicap Zakopane, która zajmuje się aktywizacją sportową dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Ukończyła prestiżową szkołę École Nationale De Ski Et D’alpinisme w Chamonix oraz Wyższą Szkołę Biznesu-NLU w Nowym Sączu. Wraz z siostrą Dorotą, jako pierwsze polskie narciarki zjazdowe, znalazły się w czołówce narciarstwa alpejskiego, zajmując punktowane miejsca w zawodach o Puchar Świata, mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich (Sarajewo – 1984 i Calgary – 1988). Jest pomysłodawczynią i organizatorką corocznej imprezy charytatywnej 12H Slalom Maraton Zakopane. W ciągu 10 już lat istnienia fundacji jej podopieczni zdobyli ponad 50 medali Mistrzostw Świata i Europy oraz ponad 150 medali Mistrzostw Polski, zarówno w zimowych, jak i letnich dyscyplinach sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. W 2019 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Zbigniew Miazek: trener, kajakarz-slalomista z Drzewicy, mistrz i reprezentant Polski, olimpijczyk z Barcelony (1992). Od 2001 do 2005 roku pełnił funkcję trenera reprezentacji Polski kajakarzy w slalomie. Od kilkunastu lat zarządza torem kajakowym OSiR Kolna, jako prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego. Tor jest teraz całym jego życiem. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny – Zarządzanie Przedsiębiorstwem oraz wydział „trenerski” na AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie.

„Wszystko zaczęło się na początku XXI wieku. Zabiegałem o budowę toru, jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Sydney. Prezydent Andrzej Gołaś stwierdził, że jeśli przywieziemy medale, to znajdą się pieniądze na tor kajakowy. Na czternaście medali zdobytych przez Polaków, aż pięć wywalczyli kajakarze...”

Pan Zbigniew jako prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego został nominowany w międzynarodowym konkursie „The World Paddle Awards”, doceniającej najbardziej niezwykłych mężczyzn i kobiety ze świata sportów wiosłowych. Są wyrazem uznania dla różnorodności ludzi i organizacji i ich ciężkiej pracy, jaką wkładają w sport wiosłowy.

Reklama

Antoni Wiercicioch: multimedalista, reprezentujący fundację Handicap Zakopane, mieszka w Kościelisku wywalczył złoto w supergigancie, na narciarskich mistrzostwach świata Virtus w austriackim Seefeld. Od sześciu lat dominuje w rywalizacji ogólnopolskiej w narciarstwie alpejskim. Antoni, to jedyny sportowiec w kategorii ZD (Zespół Downa), zdobywca tytułów mistrza świata, zarówno w dyscyplinie zimowej (narciarstwo alpejskie), jak i letniej (lekkoatletyka). Jest 4-krotnym Mistrzem Świata VIRTUS 2024 w narciarstwie alpejskim i Wicemistrzem Świata VIRTUS 2023 w lekkoatletyce, znalazł się w wyjątkowym gronie 9 nominowanych do nagród wybitnych, młodych Polaków – naukowców, artystów i sportowców. Podczas uroczystej gali konkursu Młody Promotor Polski w Pałacu Prezydenckim odebrał Nagrodę Specjalną. Został nominowany w kategorii „działalność sportowa” i otrzymał Nagrodę Specjalną za piękne promowanie Polski poprzez swoje osiągnięcia sportowe.

Grzegorz Popiołek: trener w Tatrzańskim Klubie Karate Kyokushin. W 2024 roku świętował swoje 35-lecie w świecie karate kyokushin. Otrzymał pamiątkową tablicę 50-lecia Karate Kyokushin w Polsce. Klub mieści się w nowej hali OPO COS – Zakopane. Sala treningowa „Dojo” jest miejscem, w którym każdy może doświadczyć radości ze sportu, treningu i rywalizacji.

„Swoją pasję przekazujemy dzieciom, młodzieży oraz dorosłym, którzy z nami ćwiczą. Zajęcia karate prowadzimy dla początkujących i średnio zaawansowanych, a także tych, którzy posiadają niezbędne dla innych skupienie oraz umiejętność pokonywania własnych słabości. Wielkie rzeczy są robione przez szereg małych rzeczy zebranych razem…”

Zbigniew Gąska: jeden z głównych organizatorów zawodów piłki siatkowej wśród pracowników i członków NSZZ „Solidarność” w Hucie ArcelorMital Poland SA. Oprócz codziennej, sumiennej pracy i działalności związkowej potrafi znaleźć czas na zaangażowanie w działalność sportową i aktywizację środowiska pracowniczego w sport i rekreacje.

Łukasz Sagan: ultramaratończyk, który pięciokrotnie „sprawdzał się” na trasie liczącej 490 km. Suma przewyższeń wynosi aż 6800 metrów. „W tym wyzwaniu jest prawda. Tu nikt niczego nie udaje. Czterokrotnie zwyciężając w tej imprezie doświadczam „sztuki cierpienia i negocjacji z własnym organizmem” .

Reklama

Piotr Pogon : polski fundraiser, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, prelegent motywacyjny, maratończyk – biegacz charytatywny, triathlonista, konsultant społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Od wielu lat walczący z chorobą nowotworową w sierpniu 2012 roku – jako pierwszy człowiek bez płuca – ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironman – Triathlon w Kalmarze. W 2014 powtórzył ten wyczyn w zawodach Ironman Triathlon Zurych. Koordynator i uczestnik wypraw z udziałem osób niepełnosprawnych. Zdobył m.in. szczyty z tzw. Korony Ziemi. Uczestnik wielu maratonów krajowych i biegów górskich. Alpejczyk, srebrny medalista akademickich Mistrzostw Polski w slalomie gigancie w latach 1989–1991. W roku 2009 wykonał zjazd skiturowy z wysokości 5300 m n.p.m. ze zbocza Elbrusa. W książce „W Pogoni za życiem” pisze: „od 20 tysięcy dni upadam i wstaję, walcząc z chorobami o prawo do własnych marzeń”.

Adrianna Czekaj: lekkoatletka Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni – Razem” zdobyła drużynowe mistrzostwo Europy w biegach przełajowych.

Niepełnosprawność intelektualna to nie ograniczenie. To wyzwanie, które podejmujemy każdego dnia, by pokazać, że każdy z nas ma prawo do pełnego i wartościowego życia. Nasza misja to tworzenie przestrzeni, w której osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą rozkwitać, zdobywać nowe umiejętności i odkrywać swoje talenty – szczególnie przez sport. Nie boimy się wyzwań. Bo wiemy, że warto. Dla uśmiechu, dla wiary w siebie, dla poczucia, że każdy ma swoje miejsce w świecie. Dołączcie do nas w tej misji – bądźcie częścią świata, który widzi ludzi, a nie ograniczenia.

Tegoroczne spotkanie było także okazją do wręczenia zaległej statuetki laureatowi z roku poprzedniego, Andrzejowi Gębarze.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-27 22:06

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik PAŻP: awaria zarządzania ruchem lotniczym

2025-07-19 11:56

Monika Książek

Rano doszło do awarii systemu zarządzania ruchem lotniczym; samoloty lądują, ale dochodzi do ograniczeń w startach na części polskich lotnisk - poinformował w sobotę rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Więcej ...

Czerna: 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2025-07-19 19:19

Karol Porwich/Niedziela

„Maryjo, Tyś naszą nadzieją” - to hasło i temat 27. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, to znaczy wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Spotkaniu, które odbyło się dziś w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa przewodniczył bp Artur Ważny. Ordynariusz sosnowiecki wskazywał, że wobec 3 milionów przybyszów do Polski trzeba znaleźć rozwiązania i stosowny społeczny model życia zgodnie z Ewangelią gościnności i miłości, gwarantujący jednak integralność i wartości duchowe polskiego społeczeństwa.

Więcej ...

Skauci Europy z Wałbrzycha na wakacyjnym szlaku

2025-07-19 13:12
Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Archiwum prywatne

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Trwa wakacyjna przygoda Skautów Europy, którzy przeżywają letni obóz w duchu przygody, wspólnoty i modlitwy. Chłopcy związani z drużyną działającą przy parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu, pod opieką ks. Kamila Osieckiego – wikariusza tej parafii – spędzają czas z dala od zgiełku codzienności, w lesie, przy ognisku, w rytmie służby i braterstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat