Reklama

Gospodarka

Kadry dla przemysłu. Sposób na przyszłość polskiej gospodarki

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 60-61

Adobe.Stock

Rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach będzie mocno uzależniony od jakości kształcenia zawodowego i zdolności biznesu do współpracy z sektorem edukacyjnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. stworzyła program „Kadry dla przemysłu”, który jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przez współczesny rynek pracy.

Od blisko 30 lat ARP S.A. aktywnie wspiera polskich przedsiębiorców w prowadzeniu i rozwijaniu działalności. Kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorstw obejmuje pomoc w restrukturyzacji, zniżki podatkowe w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych, a także szeroką ofertę usług finansowych – pożyczek, leasingu i faktoringu. Wspomagając konkretnych przedsiębiorców, ARP S.A. przyczynia się do rozwoju całej polskiej gospodarki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ostatnich latach ARP S.A. rozwija swoją działalność zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Spółka otwiera się coraz bardziej na współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, a także stymuluje innowacje w gospodarce. Warunkiem zbudowania innowacyjnej, a więc zdolnej do konkurowania na globalnych rynkach, gospodarki jest stworzenie odpowiedniego zaplecza kadrowego dla polskich firm. Brak wykwalifikowanych kadr to jedna z najczęściej wskazywanych przez polskich przedsiębiorców barier rozwojowych. Dlatego ARP S.A. przygotowała program „Kadry dla przemysłu”, którego głównym zadaniem jest budowanie mostów między światem biznesu a branżą edukacyjną, na poziomie kształcenia zarówno zawodowego, jak i akademickiego.

– Tylko w zeszłym roku aż 58% polskich średnich i dużych firm w badaniu zleconym przez Grand Thornton International wskazywało, że problem z dostępnością kadr uniemożliwia im szybszy rozwój. W ARP S.A. mamy świadomość wagi tego wyzwania, z którym mierzy się dziś i mierzyć się będzie w najbliższych latach polska gospodarka. Nie czekamy jednak z założonymi rękami. Stworzony przez nas program „Kadry dla przemysłu” działa już od 2 lat i coraz wyraźniej widzimy, jak potrzebna była to inicjatywa – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Zarządu ARP S.A.

Reklama

Kadry dla przemysłu – filozofia działania

Działanie i rozwój programu „Kadry dla przemysłu” bazują na trzech ważnych założeniach.

Po pierwsze, ARP S.A. kładzie duży nacisk na stymulowanie współpracy między biznesem a szkołami branżowymi i technikami. Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym daje przedsiębiorcom narzędzia, które są zachętą do bezpośredniej współpracy ze szkołami i włączenia się w proces budowania zaplecza kadrowego już na etapie kształcenia. ARP S.A. chce wyznaczać standard działania dla przedsiębiorstw – wprowadza we wszystkich spółkach z Grupy ARP zasady, które pozwolą wykorzystać te możliwości.

Drugim elementem myślenia o rozwoju kadr dla przemysłu jest odbudowanie pozycji szkolenia branżowego. Powoli odbudowywany prestiż techników zachęca absolwentów szkół podstawowych do wyboru ścieżki kształcenia zawodowego. Ten proces należy wzmocnić przez budowę bazy warsztatowej i wypracowanie modelu kształcenia dualnego, a więc takiego, w którym kształcenie jest efektem kooperacji szkoły i przedsiębiorstw.

Po trzecie, budowa nowego modelu rozwoju kadr dla przemysłu powinna maksymalnie wykorzystać środki, które na ten cel udostępnia Unia Europejska. W nowej perspektywie budżetowej do Polski trafią kolejne pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Od tego, w jaki sposób wykorzysta je Polska, w dużej mierze będzie zależeć kształt rynku pracy w najbliższych latach.

– Niedobory na rynku pracy, kompetencje niedopasowane do potrzeb przedsiębiorstw, czwarta rewolucja przemysłowa z jej nowymi wymaganiami technologicznymi – skala wyzwań, które stają przed polskim rynkiem pracy, jest ogromna. Wiemy jednak, jak sobie z nimi radzić, i dostrzegamy ogromny potencjał w dostępnych zasobach, które pozwolą sprostać oczekiwaniom stawianym przez przyszłość. ARP S.A. nie tylko sama wprowadza niezbędne zmiany w swoich spółkach, ale przede wszystkim stara się inicjować i wspierać te zmiany wśród polskich przedsiębiorców – podkreśla prezes Kolczyński.

Reklama

Konkretne projekty

„Kadry dla przemysłu” to nie tylko idea, ale przede wszystkim konkretne projekty wspierające adaptację rynku pracy do wymagań nowoczesnej gospodarki. Jednym z nich jest „Rozwój kadr sektora kosmicznego”. Branża kosmiczna jest dziś jedną z najbardziej perspektywicznych i innowacyjnych dziedzin gospodarki. Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej jest od zaledwie 7 lat, ale już teraz rodzime firmy osiągają przychody na poziomie 150 mln zł rocznie, a ok. 300 podmiotów działających w branży daje zatrudnienie 3 tys. pracowników. Sektor kosmiczny to modelowy przykład, który pokazuje konieczność łączenia kompetencji biznesowych i naukowych.

Zainicjowany przez ARP S.A. program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” pozwala absolwentom studiów o kierunkach technicznych i młodym naukowcom na odbycie stażu w firmach z branży kosmicznej. Jest to pierwszy taki program w Polsce i jeden z trzech realizowanych w Europie. O skali jego sukcesu świadczy fakt, że blisko 70% uczestników znajdowało stałe zatrudnienie w firmach, w których odbywali staż. Wielu zebrane doświadczenie otwierało drogę do kariery w firmach międzynarodowych. Program realizowany we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego zyskał uznanie również w oczach studentów, otrzymując Nagrodę Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”, którą przyznaje Parlament Studentów RP.

Kolejny projekt ARP S.A. realizuje w porozumieniu ze Zgromadzeniem Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. To konkurs na najlepszą pracę magisterską, inżynierską i licencjacką w obszarze innowacji, restrukturyzacji i efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dla studentów i absolwentów uczelni zawodowych to doskonała okazja, by wyniki swojej pracy naukowej zaprezentować poza murami akademii i zainteresować nimi przedsiębiorstwa. ARP S.A. wyróżnia i nagradza najlepsze prace, a cała inicjatywa służy budowaniu pomostów, które połączą potencjał wiedzy akademickiej z praktycznym doświadczeniem biznesowym.

Pytania o kluczowe kwestie

Dotychczasowe działania ARP S.A. w zakresie kształtowania nowego modelu rozwoju kadr zostaną podsumowane w trakcie konferencji „Kadry przyszłości – kadry dla przemysłu”, nad którą patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda. Wydarzenie planowane było pod koniec maja, ale ze względu na pandemię koronawirusa konferencja może zostać przesunięta na inny termin. W gronie wybitnych ekspertów zostaną poruszone najważniejsze tematy związane z przyszłością polskiego rynku pracy. Jakich kompetencji będą potrzebować polscy pracownicy? Jak sobie poradzić z wyzwaniami niedoborów kadrowych na rynku pracy? Jak sprostać wymaganiom, które stawia przed pracownikami Przemysł 4.0? ARP S.A. chce nie tylko, by pytania te mocno wybrzmiały w sferze publicznej, ale też by znalazły swoje odpowiedzi. To kwestie kluczowe dla przyszłości polskiej gospodarki. >>n

Artykuł powstał przy współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-03-18 10:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Nowy Rok – nadzieja z „Bogdanki”

Niedziela lubelska 2/2013, str. 6-7

Zbigniew Stopa – prezes Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA

Grzegorz Jacek Pelica

Zbigniew Stopa – prezes Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Papież w rozważaniach Drogi Krzyżowej: Jezu, spraw, bym Cię pokochał w dzieciach nienarodzonych

2024-03-29 13:37

Włodzimierz Rędzioch

„Ojcze, miej miłosierdzie dla nas i świata całego”, „Jezu - zachowaj Kościół i świat w pokoju” - to słowa modlitwy papieża Franciszka z jego rozważań, które będą towarzyszyć Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wieczorem. „Żyjemy w bezlitosnych czasach i potrzebujemy współczucia" - podkreślił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...