Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Ciemna strona słońca

Adobe Stock

Promienie słoneczne mają dobroczynny wpływ na organizm, ale mogą też spowodować rumień skórny, alergie i choroby skóry, a nawet nowotwory.

Letnie spacery, rekreacja na powietrzu, praca w ogródku to okazje do korzystania z dobrodziejstwa promieni słonecznych, które pozwalają wytworzyć w organizmie niezbędną nam witaminę D. Mają również korzystny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Lekarze przestrzegają jednak przed intensywnym opalaniem się, zwłaszcza leżeniem plackiem na plaży, które nie jest wskazane dla zdrowia. Bezpieczne opalanie umożliwia przede wszystkim stosowanie preparatów chroniących skórę przed promieniami UVB i UVA, czyli powszechnie dostępnych kosmetyków zawierających filtr UV. Ważne, by preparat nałożyć na skórę 15-20 min przed ekspozycją na słońce, a zabieg powtórzyć po kąpieli w morzu czy jeziorze lub po osuszeniu skóry ręcznikiem. Preparat stosujemy nawet wtedy, gdy będąc na plaży, przebywamy w cieniu, ponieważ promienie UV odbijają się od piasku i wody.

Wysokość filtra ochronnego dobieramy do jednego z sześciu fototypów skóry. Fototyp I dotyczy osób z bardzo jasną karnacją, których skóra łatwo ulega słonecznemu poparzeniu, fototyp VI natomiast dotyczy rasy czarnej. Obowiązuje zasada, że im niższy fototyp skóry, tym wyższy stopień filtru trzeba zastosować. Wyższy filtr przyda się również w czasie wyjazdów do cieplejszej strefy klimatycznej, gdzie słońce operuje intensywniej. Grubszą warstwą preparatu dobrze jest ochronić miejsca szczególnie wystawione na promienie słońca: twarz, ramiona, dekolt, kark. Regułą jest, by unikać opalania się i przebywania na słońcu między godz. 11 a 15.

Osoby ze schorzeniami serca, tarczycy, nerek i cukrzycą powinny bardzo ostrożnie korzystać ze słońca. Nie jest prawdziwe dość rozpowszechnione przekonanie, że słońce leczy skórę z trądzikiem. Słońce może chwilowo poprawić stan skóry, ale po pewnym czasie problem powróci, często z większym nasileniem. Dlatego skórę z trądzikiem trzeba również chronić przed słońcem.

Niezależnie od ochrony skóry w czasie letnich upałów konieczne jest wypijanie większej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Powinni o tym pamiętać także opiekunowie osób starszych, nawet jeżeli są to seniorzy stale przebywający w domu. O intensywnym nawodnieniu nie wolno zapomnieć zwłaszcza podczas jazdy na rowerze, gry w piłkę, joggingu i innych form rekreacji.

Reklama

Gdy planujemy dłuższy pobyt na dworze w słoneczny dzień, pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i zrezygnujmy ze stosowania perfum, bo zawarty w nich alkohol może spowodować podrażnienie lub przebarwienie skóry. Warto też sprawdzić, czy leki, które zażywamy – zarówno te zapisane przez lekarza, jak i kupione bez recepty –nie mają właściwości fotouczulających. Takie właściwości mają również niektóre zioła, dlatego w okresie letnim nie jest polecane np. picie naparów z dziurawca. Dla bezpieczeństwa skóry niektóre zabiegi kosmetyczne, np. peeling czy depilację, powinno się wykonywać co najmniej na 48 godz. przed ekspozycją na słońce.

Bezpieczne zasady plażowania to także unikanie nagłego oziębienia organizmu nagrzanego przez słońce. Wypicie mocno schłodzonego napoju może się stać przyczyną zapalenia oskrzeli lub anginy. Także gdy wchodzimy do wody bezpośrednio po opalaniu się, zanurzamy się stopniowo, delikatnie ochlapujemy wodą górne partie ciała. Skok do zimnej wody może wywołać szok termiczny, który skończy się zgonem.

2022-07-05 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Więcej ...

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Więcej ...

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?