Reklama

Niedziela Podlaska

Z modlitwą o pokój

Ks. Andrzej Falkowski – wieloletni przewodnik grup oraz kierownik Pieszej Pielgrzym

Archiwum CIDD

Ks. Andrzej Falkowski – wieloletni przewodnik grup oraz kierownik Pieszej Pielgrzym

Z ks. Andrzejem Falkowskim – dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.

Ks. Wojciech Łuszczyński: Trwają przygotowania do wymarszu 32. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Proszę powiedzieć, jak na przestrzeni minionych lat zmieniła się pielgrzymka?

Ks. Andrzej Falkowski: Pielgrzymowanie jest niezwykłą formą modlitwy. Wprawdzie nasza pielgrzymka ma dopiero 32 lata, jednak sama idea pielgrzymowania istniała od początku chrześcijaństwa. Gdy mówimy o pielgrzymce, należy pamiętać, że pielgrzymka to ludzie, którzy udają się w drogę do sanktuarium. W tym wymiarze pielgrzymka przez wieki się nie zmieniła. Cel pielgrzymowania pozostaje niezmienny, a także radość, otwarte serca pątników i ludzi, którzy przyjmują nas po drodze. Zmieniają się jedynie aspekty techniczne. Pielgrzymce towarzyszą mobilne toalety, kuchnia polowa, pątnicy posiadają wygodniejsze namioty. To już wymogi naszych czasów.

„Idziemy w pokoju Chrystusa” – to hasło tegorocznej pielgrzymki. Dlaczego takie hasło znajdzie się na znaczkach pielgrzymów?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wielką wartością jest pokój. Potrzebujemy go w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i w wielu rejonach świata. Potrzebujemy go w naszych rodzinach, miejscach pracy, a przede wszystkim w naszych sercach. O tak potrzebny pokój będziemy się modlić. W tym miejscu pragnę zaprosić do wspólnego pielgrzymowania także osoby z Ukrainy, które musiały uciekać ze swoich domów do Polski, a obecnie mieszkają na terenie naszej diecezji.

Gdy będziemy mówili o pokoju, chcemy pamiętać, że jest on darem od Pana Boga, ale i zadaniem na całe życie. Gdy wychodzimy z Eucharystii, słyszymy z ust kapłana posłanie: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Tegoroczne hasło jest odpowiedzią na to wszystko, co usłyszeliśmy i przeżyliśmy w czasie każdej Mszy św. w naszym życiu.

Reklama

Pieszej pielgrzymce od lat towarzyszy wielkie modlitewne zaplecze w postaci zaangażowania pielgrzymów duchowych. Jak wygląda ta duchowa łączność?

Każdego roku ponad 2500 osób podejmuje się duchowego pielgrzymowania. W większości naszych parafii organizowane są Msze św., rozważania, modlitwy różańcowe i apele jasnogórskie dla pielgrzymów duchowych. Oni także mają swoje intencje. Czujemy także ich duchowe wsparcie na trasie pielgrzymki. Jako dyrektor pielgrzymki od 1 do 15 sierpnia, każdego dnia sprawuję Eucharystię w intencji pielgrzymów duchowych. Ich intencje odczytujemy na trasie pielgrzymki podczas Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia, by na końcu złożyć je u stóp obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Należy zaznaczyć, że w łączności z osobami, które pozostały w naszych domach pomaga Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej. Każdy może śledzić pątnicze trudy na Facebooku i stronie internetowej pielgrzymki (doczestochowy.pielgrzymuj.pl) oraz stronie internetowej diecezji drohiczyńskiej (drohiczynska.pl).

Sanktuarium na Jasnej Górze przygotowuje odznaczenie dla zasłużonych pielgrzymów. Czy ktoś z naszej diecezji może liczyć na to wyróżnienie?

Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski wraz z kustoszem sanktuarium Jasnej Góry ustanowili odznaczenie „Peregrinus Marie”. W tym roku będę mógł wystąpić o odznaczenie dla jednej osoby, która najwięcej razy była na pieszej pielgrzymce. Warunkiem zgłoszenia jest udział w tegorocznym pielgrzymowaniu. Zapraszam więc do tegorocznego pielgrzymowania wszystkich doświadczonych pątników.

Wieloletnie pielgrzymkowe doświadczenie musi wiązać się z licznymi wspomnieniami. Co z pielgrzymowania zostaje najbardziej w pamięci?

Każda pielgrzymka pozostawiła we mnie wiele ciepłych wspomnień. Z wdzięcznością modlę się za osoby, które z nami pielgrzymowały i już odeszły do Pana Boga. Pamiętam o osobach, które otwierają przed pątnikami swoje domy i serca, o wszystkich, którzy pomagają w przygotowaniu i przebiegu pielgrzymki. Pamiętam wiele wspaniałych rozmów oraz niesamowite osoby, które poznałem na pielgrzymce. Te wspomnienia pozostaną ze mną na zawsze i pomagają mi za każdym razem na nowo przeżywać moje kapłaństwo. Pielgrzymka to niesamowite spotkanie z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że czytelnicy Niedzieli dołączą w tym roku do grona pielgrzymów. Warto…

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp F. Cacucci: religie mają znaczenie w budowaniu pokoju

Ks. Waldemar Wesołowski

Obecny wzrost napięcia na świecie dobitnie pokazuje, jak wielką rolę w budowaniu światowego pokoju mają do odegrania również religie. Trzeba wypracować nowe drogi pokoju dla Bliskiego Wschodu i również Kościół katolicki ma tu wiele do powiedzenia. Wskazał na to abp Francesco Cacucci, metropolita Bari, gdzie w lutym odbędzie się Synod Morza Śródziemnego, poświęcony właśnie sprawie pokoju.

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Więcej ...

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być solą ziemi i światłem świata

Wiara

Być solą ziemi i światłem świata

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?