Reklama

Porady

Miodowe kuracje

Zioła na zapalenie wątroby

Adobe Stock

Istnieje ponad czterdzieści ziół, które wspomagają leczenie wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. W wirusowym zapaleniu wątroby stosuje się zwykle ich wodne wyciągi.

Regularne stosowanie ziół powinno się rozpocząć jeszcze w trakcie hospitalizacji i, oczywiście, powinno być utrzymywane w okresie późniejszym. Ich regularne i wytrwałe stosowanie daje niemal pewność uchronienia się przed przewlekłym zapaleniem wątroby i jej późniejszą marskością.

Niżej podane zestawy ziół stosuje się kolejno: w czasie leczenia, we wczesnym, a następnie późnym okresie zdrowienia.

Zestaw ziół na okres leczenia szpitalnego: 50 g ziela rdestu ptasiego, 50 g kwiatków rumianku i 50 g ziela pięciornika gęsiego oraz po 25 g kwiatów bzu czarnego i kwiatów wrzosu, ziela hyzopu, ziela drapacza lekarskiego i kłączy tataraku. Dwie-trzy łyżki tej mieszanki należy zalać w termosie 2,5 szklanki wrzącej wody, po czym szczelnie zamknąć na godzinę. Spożywać 2/3 szklanki trzy razy dziennie, wypijając napar między posiłkami.

Zestaw na okres wczesnego zdrowienia, czyli 3-4 miesiące po ujawnieniu infekcji. Należy zmieszać po 50 g ziela rzepiku, krwawnika i korzenia mniszka oraz po 25 g ziela dziurawca, kwiatu kasztanowca i ziela glistnika. Dwie łyżki tej mieszanki zalać 2 szklankami wrzątku i trzymać pod przykryciem 30 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić 1/2 szklanki trzy-cztery razy dziennie przed posiłkami.

Zestaw ziół na okres późnego zdrowienia, czyli 5-8 miesięcy po ujawnieniu infekcji. Należy zmieszać po 50 g ziela pięciornika gęsiego, fiołka trójbarwnego i korzenia cykorii oraz po 25 g liści mięty pieprzowej, kory wierzbowej i liści ruty. Półtorej łyżki ziół zalać 2 szklankami wrzątku; trzymać pod przykryciem 30 min, przecedzić i pić trzy-cztery razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami.

Do wspomagania leczenia wirusowego zapalenia wątroby stosuje się, do wyboru, jeden z poniższych przepisów do przygotowania i stosowania ziół:

1. Dawkę odwaru z mieszanki ziół z odpowiedniego okresu (patrz powyżej) w ilości 1/2-2/3 szklanki studzimy do letniej temperatury, dodajemy 1-2 łyżki miodu, wszystko mieszamy i wypijamy między posiłkami, pamiętając, że dobowa dawka miodu powinna wynosić minimum 60 g, tj. ok. 3 łyżek stołowych.

Reklama

2. W sokowirówce miksujemy 1/2 kg marchwi, 1/2 kg ogórków i 1/2 kg buraczków ćwikłowych. Zlany do słoika sok trzymamy w lodówce. Zażywamy po lekkim podgrzaniu dwa razy dziennie, dodając 2 łyżki miodu, który przed wypiciem rozprowadzamy. Dobrze, gdy warzywa pochodzą z uprawy ekologicznej, są bez sztucznych nawozów, zwłaszcza azotowych. Uzyskany sok, w temperaturze 0-5°C, można przechowywać w lodówce nawet przez 3 dni. Dobowe spożycie miodu w tym okresie leczenia to także co najmniej 60 g.

3. W 1/2 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody rozprowadzamy 1-2 łyżki miodu. Taką dawkę zażywamy cztery razy dziennie, 1,5 godz. przed posiłkami i bezpośrednio przed snem. Całodobowa porcja miodu w tej wersji to 60-120 g. Taką kurację prowadzimy przez okres 4-6 miesięcy, robiąc przerwę w połowie kuracji na 4-6 tygodni.

Tylko wytrwałe, systematyczne stosowanie ziół według zamieszczonych wskazań może pomóc w powrocie do zdrowia.

Cenne fosfolipidy

Zarówno w szpitalnym, jak i domowym leczeniu wirusowego zapalenia wątroby stosuje się pochodzące m.in. z nasion soi nieodzowne fosfolipidy, określane skrótem EPL. Wirusy powodują m.in. uszkodzenie błon komórek wątroby oraz wewnątrzkomórkowych błon biologicznych. Błony te wytwarzane są m.in. przez fosfolipidy. Fosfolipidy wspomagające regenerację komórek wątroby znajdują się w niemal wszystkich pszczelich wytworach. Zawierają je też gotowe preparaty.

2022-07-12 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zioła „na nabożną”

Diakon Kamil Gregorczyk

Z Janem Kubiakiem, honorowym bonifratrem, spadkobiercą tajników leczenia ziołami braci bonifratrów z Wilna, rozmawia Anna Skopińska.

Więcej ...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Więcej ...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?