Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Miłość do Ojczyzny w sercu

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

Adam Łazar

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

W powiecie lubaczowskim uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

We wszystkich gminach powiatu obchodzono tę rocznicę niezwykle uroczyście, nie tylko w dniu 11 listopada. Organizatorzy zadbali o bogaty program. Wszędzie sprawowane były Msze św. w intencji Ojczyzny. Najwcześniej, bo 6 listopada, świętowanie rozpoczęła gmina Lubaczów w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości połączono tu z 12. rocznicą odsłonięcia i poświęcenia pomnika, który upamiętnia mieszkańców wsi: Krowica Sama, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa, Budomierz, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z UON-UPA w latach 1944-1947, zamordowanych w niemieckim obozie w Dachau i w siedzibie NKWD w Charkowie oraz żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej.

Ojczyzna jest własna

Wydarzenie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego poświęconego dążeniom Polaków do odzyskania niepodległości „Pamięć o tych, których już nie ma”, przygotowanym przez zuchy, harcerzy, uczniów Szkoły Podstawowej imieniem poety ks. Jana Twardowskiego, we współpracy z miejscowymi organizacjami: Klubem Seniora, druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej, zespołem śpiewaczym Niespodzianka. Następnie została odprawiona Msza św., koncelebrowana pod przewodnictwem ks. płk. Eugeniusza Łabisza, w intencji poległych i pomordowanych. Mottem homilii były słowa Seneki Młodszego: „Ojczyznę kocha się, nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna”. Wójt gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, dziękując miejscowej społeczności za przygotowanie uroczystości i liczny w niej udział, zwrócił uwagę na symbolikę pomnika. Umieszczono na nim 8 tablic z nazwiskami, imionami oraz wiekiem tych, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny. Jest krzyż – symbol zbawienia, orzeł – symbol dążenia ku wolności, drut kolczasty – symbol cierpienia. Delegacje przy pomniku złożyły wiązanki kwiatów.

Muzyka przeplatana poezją

W stolicy powiatu, w Lubaczowie uroczystości rozpoczęły się 11 listopada przy Pomniku Niepodległości, gdzie tradycyjnie złożone zostały wiązanki kwiatów i odbyły się okolicznościowe przemówienia, z którymi wystąpili: posłanka na Sejm RP Teresa Pamuła, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy Paweł Bakunec i starosta lubaczowski Zenon Swatek. W ich trakcie mówiono wiele o niepodległości, wolności i suwerenności naszego kraju, o udziale młodych w walkach 1918 r. o Lubaczów, ale także o sytuacji i wojnie w Ukrainie. Były słowa podziękowanie za wszelką pomoc uchodźcom z Ukrainy. Uroczystości były ponadto okazją do wręczenia odznaczeń i awansów. Następnie w konkatedrze miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Pieśni i Tańca Kresy, chórem dziecięco-młodzieżowym Canzonetta i chórem konkatedralnym pod kierownictwem Andrzeja Kindrata. Słowa pieśni przeplatane były strofami poezji o Ojczyźnie recytowanymi przez poetę ks. kan. Józefa Jana Dudka. Eucharystii koncelebrowanej przez czterech kapłanów przewodniczył dziekan i proboszcz parafii konkatedralnej ks. kan. Andrzej Stopyra. – Modlić się będziemy o to, byśmy mieli w sercu miłość do Ojczyzny, troskę o jej przyszłość, aby Polska wolna, niepodległa, suwerennie mogła się rozwijać, aby na tej polskiej ziemi wszyscy mogli szczęśliwie żyć, realizować swoje cele i pragnienia. Będziemy prosić Boga, by zawsze był pokój na polskiej, ale i na ukraińskiej ziemi – takie intencje wypowiedział celebrans na początku Eucharystii. Homilię wygłosił ks. dr Wiesław Banaś. Słowami młodych określił czym jest patriotyzm. Życzył świętości, bo ona otwiera pole na patriotyzm, umiłowanie tego, co piękne, dobre, pożyteczne, otwiera drogę do nieba.

Reklama

Przy dźwiękach orkiestry

Nim Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. stolicą powiatu był Cieszanów. Tu, 11 listopada, rocznicowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto w kościele św. Wojciecha występem artystycznym dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Po prezentacjach odprawiona została Msza św. przez proboszcza ks. kan. dr. Stanisława Solilaka. Następnie uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Cieszanowa przeszli na rynek, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Po wystąpieniu burmistrza Zdzisława Zadwornego Orkiestra Dęta wystąpiła z koncertem. Nie zabrakło wspólnego patriotycznego śpiewania z zespołem Niezapominajki. Wieczorem odbyła się potańcówka w stylu retro.

Reklama

Pamięć o Marszałku

W Horyńcu Zdroju wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości trwały trzy dni. 10 listopada odbył się uroczysty apel przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy miejscowej Szkole Podstawowej, która nosi jego imię. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w horynieckiej bibliotece odbył się wieczór z pieśnią patriotyczną oraz projekcja filmu „Ocalony z Katynia...”. W piątek 11 listopada zaplanowano oficjalną część uroczystości, która rozpoczęła się Mszą św. w kościele zdrojowym bł. Jakuba Strzemię a zakończyła się wieczorem poetyckim „Strofy o Ojczyźnie” w Gminnym Ośrodku Kultury. Sobota minęła pod znakiem rywalizacji sportowej i organizowanych od dawna w Horyńcu Zdroju zawodów pływackich „Płyniemy dla Niepodległej”.

Z projekcją filmu

W gminie Narol uroczystości odbyły się w dwóch miejscowościach. W mieście Narolu świętowanie rozpoczęto Eucharystią sprawowaną w parafialnym kościele przez proboszcza ks. Józefa Bednarza. Po niej, uczestnicy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie odśpiewano hymn w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, wysłuchano wystąpienia burmistrza Grzegorza Dominika, delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Ośrodek Kultury przygotował Koncert Patriotyczny. W Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w cerkwi na Krupcu wieczorem wystąpili: Kapela Galicjanie, Galicjanki z Roztocza oraz Zespół Ziemi Narolskiej. Po koncercie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Ostatnia bitwa 6. Dywizji. Cienie polskiego września 1939 r.”.

2022-11-22 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność za Ojczyznę

Niedziela legnicka 48/2022, str. I

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe

Od Eucharystii w kościele Świętej Trójcy w Lubaniu rozpoczął się 11 listopada obchód Dnia Niepodległości w województwie dolnośląskim.

Więcej ...

Święta z koszem róż

Św. Dorota

TER

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie.

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37
Abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?