Reklama

Aspekty

By się dobrze przygotować

Karol Porwich/Niedziela

Właściwie wykorzystany czas Adwentu pomoże nie tylko w dobrym przeżyciu świąt Bożego Narodzenia, ale też nauczy nas innego, bardziej uważnego patrzenia na rzeczywistość materialną i duchową.

Adwent to czas wielkich przygotowań. To też okazja do zatrzymania się i przyjrzenia sobie, swojemu życiu.

Adwent dla Życia 2022

Już po raz kolejny mieszkańcy naszej diecezji (i nie tylko, bo akcja już dawno przekroczyła granice Polski) będą mieli okazję dołączyć do wielkiej adwentowej krucjaty modlitewnej w intencji obrony życia. – Intencją modlitwy będzie nawrócenie zwolenników aborcji, ratowanie nienarodzonych dzieci, zagrożonych zabiciem, ich matek i ojców oraz całych rodzin – wyjaśnia Elżbieta Banaszkiewicz ze wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej przy parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze. – Krucjata polega na wybraniu pół godziny w czasie Adwentu dla modlitwy indywidualnej w intencji obrony nienarodzonego i trwającego już życia. W tej intencji można ofiarować Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, lekturę Biblii, adorację Najświętszego Sakramentu lub inną dowolną modlitwę. Do naszej krucjaty mogą się włączyć także osoby, które podjęły Duchową Adopcję dziecka poczętego. Ważne jest, aby modlić się przez zadeklarowany czas.

Jak dołączyć do tej inicjatywy? Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie konkatedrazielonagora.pl lub na profilu facebookowym parafii konkatedralnej. Zapisywać się można również telefonicznie pod numerem 784 182 144 w godz. 16-20. Akcja rozpocznie się 27 listopada o godz. 18 Mszą św. w konkatedrze, na którą zaproszone są wszystkie osoby, które włączają się w tę modlitwę, a które są w stanie przybyć tego dnia. Krucjata zakończy się 24 grudnia o godz. 12 indywidualną modlitwą Anioł Pański.

Poprzednie edycje (wielkopostne i adwentowe) pokazały, że jest wśród nas wiele osób, którym obrona życia najsłabszych i bezbronnych leży na sercu. Organizatorzy podkreślają, że warto informować swoich znajomych o tej inicjatywie, by grono obrońców życia stale się powiększało.

Potrzebna pomoc

W okresie przedświątecznym bardzo mocno wybrzmiewają apele o pomoc najuboższym i potrzebującym. Różnych akcji jest wiele i sami możemy wybrać taką, w którą jesteśmy się w stanie włączyć. Wiele propozycji znajdziemy na „własnym podwórku”, o czym przypomina nam Caritas diecezjalna. – Dzięki temu, że włączamy się w różnego rodzaju akcje, pomagamy konkretnym osobom. Jako Caritas diecezjalna niesiemy pomoc osobom ubogim, ludziom, którzy znajdują się w kryzysie bezdomności, ale też osobom, które nagle straciły dobytek swojego życia, np. z powodu pożaru – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik diecezjalnej Caritas. – W tej chwili mamy już takich podopiecznych, którzy stracili dobytek, ponieważ nie stać ich na spłatę kredytu. Z tego powodu wiele osób nagle stało się ubogimi, mimo tego że pracują. Wsparcia potrzebują też seniorzy. Wielu z nich musi się zastanawiać, czy kupić bochenek chleba i coś do tego chleba, czy kupić lekarstwa, czy zapłacić czynsz. To są ich codzienne problemy. W takiej sytuacji nie mają możliwości sami zapewnić sobie smacznej wieczerzy wigilijnej – dodaje pani rzecznik.

Reklama

Caritas diecezjalna zachęca do wzięcia udziału w grudniowej zbiórce żywności, do wypełniania Toreb Charytatywnych, do zakupu świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jeśli chcemy wesprzeć kogoś z najbliższego otoczenia, można poprosić o radę członków Parafialnego Zespołu Caritas, którzy mają rozeznanie w tym, co się dzieje na terenie parafii. Warto zapytać swoje dzieci lub wnuki o akcje, które mają miejsce w szkołach i zachęcić je do wzięcia w nich udziału. Pamiętajmy, że wrażliwości dzieci uczą się od swoich najbliższych. Zorientujmy się, czy nasza parafia planuje jakieś przedświąteczne działania, a jeśli tak, to włączmy się, również pomagając w przygotowaniach.

W adwentowym czasie szczególnie pięknym gestem jest wyciągnięcie pomocnej dłoni do malutkich dzieci. W wielu parafiach organizowana jest akcja „Pieluszka dla maluszka”, podczas której zbierane są pieluchy, ubranka, kosmetyki i inne rzeczy potrzebne do pielęgnacji małego dziecka. Rozprowadzaniem tych darów w naszej diecezji zajmuje się m.in. Ruch Gaudium Vitae. – Warto pomagać. Jeżeli mamy się czym podzielić, nasz gest na pewno przyczyni się nie tylko do tego, że sprawimy komuś radość, ale też sami będziemy się lepiej czuli, gdy usiądziemy do wigilijnego stołu. Świadomości, że pomogliśmy komuś w trudnej sytuacji, nie da się niczym zastąpić – dodaje Sylwia Grzyb.

Reklama

Dla duszy

Nie zapominajmy w Adwencie o sprawach duchowych. Dobrze jest skorzystać z rekolekcji parafialnych, wyjazdowych albo nawet internetowych. Te ostatnie są lubiane przez niektórych dorosłych, ze względu na to, że można je dopasować do swojego grafiku pracy. Jeśli jednak chodzi o młodych ludzi, to dla nich dzisiaj – jak zauważają duszpasterze – lepsze są spotkania na żywo. I takich w diecezji nie zabraknie. – Czas przedświąteczny jest bardzo intensywny, dlatego warto zwrócić wtedy uwagę na kwestie duchowe. Trzeba zadbać o to, żeby nie wszystko się nam skomercjalizowało, żebyśmy nie skupiali się wyłącznie na jarmarkach bożonarodzeniowych, choć oczywiście one też mają swój klimat – mówi ks. Marcin Bobowicz. – Znajdźmy czas na chwilę refleksji o tym, na Kogo czekamy. Duchowe przygotowanie, m.in. przez spowiedź św., jest bardzo ważne i nie można go zaniedbać.

Jedną z propozycji dla młodzieży jest adwentowa Akademia Dojrzewania, która odbędzie się w dniach 2-4 grudnia. Informacje oraz formularz zapisów będzie można znaleźć na profilu facebookowym Centrum DDM. W drugiej połowie grudnia planowane są rekolekcje dla studentów oraz dzień skupienia dla młodzieży organizowany przez KSM. Szczegóły będą dostępne na profilach facebookowych Duszpasterstwa Akademickiego Stodoła oraz diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Wieniec adwentowy

Większe, mniejsze, nie zawsze nawet okrągłe, ale obowiązkowo z czterema świecami, zapalanymi w kolejnych tygodniach. Stroiki cieszą oczy, a jednocześnie przypominają o domowej, rodzinnej modlitwie. Taki wieniec można zrobić samodzielnie, lub też kupić gotowy i wesprzeć tym samym jakiś szczytny cel. Do tego zachęca ks. Zygmunt Zimnawoda, w którego parafii są rozprowadzane wieńce adwentowe: – Miniatury wieńców, które stoją w naszych kościołach, rodziny mogą zabrać do siebie, aby towarzyszył im ten liturgiczny element Adwentu. A jednocześnie, by wiązało się to z modlitwą za swoją rodzinę i o pokój na świecie, przy kolejno zapalanych świecach.

Osobom, które zdecydują się własnoręcznie wykonać taki adwentowy stroik, przypominamy, że nasza redakcja ogłosiła konkurs na najpiękniejszy wieniec. Zdjęcia można przysyłać na adres aspekty@diecezja zg.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na naszej stronie aspekty.niedziela.pl.

2022-11-22 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Do jakiego Bożego Narodzenia zmierzamy?

Niedziela Ogólnopolska 48/2016, str. 3

Anna Kapuśnik

Więcej ...

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Więcej ...

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05
Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?