Reklama

Aktualności

Franciszek u św. Marty: pokorna modlitwa porusza serce Boga

Grzegorz Gałązka

Pan Jezus jest blisko nas, a Jego współczucie obarcza się naszymi problemami, grzechami, naszymi chorobami wewnętrznymi” – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swoim rozważaniu Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 1,40-45) mówiącego o uzdrowieniu trędowatego i podkreślił znaczenie prostej modlitwy, aktu zaufania, wyrażającej się słowami: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek zauważył, że to błaganie trędowatego wypływa z głębi jego serca i mówi jednocześnie o sposobie działania współczującego Boga, który cierpi wraz z nami i za nas”, bierze na siebie nasze cierpienia. Jezus przyszedł bowiem, aby dać życie za nas, grzeszników.

Papież podkreślił prostotę modlitwy trędowatego. Jego słowa „jeśli chcesz” przyciągają uwagę Boga, jest w nich zawarta ufność proszącego.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zauważył, że ta prostota wynika z obserwowania stylu działania Jezusa, trędowaty dostrzegał współczucie Jezusa. To współczucie powtarza się w Ewangelii jak refren, jak w przypadku wdowy z Nain, miłosiernego Samarytanina, ojca syna marnotrawnego.

„Współczucie angażuje, wypływa z serca, angażuje i sprawia, że coś czynisz. Współczucie to cierpienie wraz z drugim, branie na siebie cierpienie drugiego człowieka, aby rozwiązać ten problem, uzdrowić. To było misją Jezusa: Jezus nie przyszedł głosić prawa, a potem sobie poszedł. Jezus przyszedł ze współczuciem, to znaczy, aby cierpieć wraz z nami i dla nas oraz oddać za nas swe życie. Miłość Jezusa jest tak wspaniała, że współczucie doprowadziło Go na krzyż, aby oddać za nas swe życie” – przypomniał Ojciec Święty.

Franciszek zachęcił, by naśladować prostotę modlitwy trędowatego, bowiem Jezus zdjęty litością może zaangażować się w ludzkie cierpienia, problemy, bo na to właśnie przyszedł.

Podziel się cytatem

Reklama

„Panie, jeśli chcesz, możesz mnie uzdrowić; jeśli chcesz, możesz mi przebaczyć; jeśli chcesz, możesz mi dopomóc. Albo jeśli chcecie trochę dłużą modlitwę: «Panie, jestem grzesznikiem, zmiłuj się nade mną, ulituj się nade mną». Prosta modlitwa, którą można odmawiać wiele razy dziennie. «Panie, ja grzesznik, proszę: zmiłuj się nade mną». Wiele razy dziennie, z głębi serca, nie mówiąc głośno: «Panie, jeśli chcesz, możesz; jeśli chcesz, możesz. Ulituj się nade mną». To trzeba powtarzać” – zachęcił papież.

Reklama

Ojciec Święty zaznaczył, że trędowaty, dzięki swojej prostej i cudownej modlitwie, zyskał uzdrowienie dzięki współczuciu Jezusa, który nas kocha, również w stanie grzechu, nie wstydzi się nas, bowiem przyszedł dla nas grzeszników.

Podziel się cytatem

„Nabierzmy zwyczaju powtarzania zawsze tej modlitwy «Panie, jeśli chcesz, możesz. Jeśli chcesz, możesz», mając pewność, że Pan jest blisko nas, a Jego współczucie weźmie na siebie nasze problemy, nasze grzechy, nasze wewnętrzne choroby, wszystko” – powiedział Franciszek na zakończenie swej homilii.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-01-16 12:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek w Casercie

erin.kirkland / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Ponad 200 tys. osób wzięło udział 26 lipca w Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Casercie, w południowowłoskim regionie Kampania. "Naszym najcenniejszym skarbem jest sam Jezus, który prowadzi nas do Królestwa Niebieskiego – powiedział Franciszek w kazaniu. Zachęcił zebranych by nie tracili nadziei i podkreślił, że to "Jezus daje nadzieję, która nigdy nie zawodzi". "Miej nadzieję, gdyż nadzieja nie zawodzi. I chciałbym powtórzyć: Nie kradnij nadziei" - zaapelował Ojciec Święty. We wspomnienie patronki diecezji, św. Anny, Eucharystia sprawowana była na placu przed słynnym Pałacem Królewskim, który był letnią rezydencją władców Neapolu.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous