Reklama

Kościół

Warszawa: międzyreligijna modlitwa o pokój

Adobe Stock

W rocznicę międzyreligijnych spotkań w Asyżu, dziś w Warszawie w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej miała miejsce międzyreligijna modlitwa o pokój. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz kard. Kazimierza Nycza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem tego spotkania, zainspirowanego zwołaną przez Jana Pawła 27 października 1986 roku II międzyreligijną asyską modlitwą o pokój, jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Gospodarzem natomiast - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie.

W modlitwie udział wzięli: kard. Kazimierz Nycz (Kościół rzymskokatolicki), ks. Doroteusz Sawicki (polski autokefaliczny Kościół prawosławny), bp Marek Maria Karol Babi (Kościół starokatolicki mariawitów), ks. Łukasz Ostruszka (przedstawiciel rodziny ewangelickich Kościołów RP), a także rabin Michael Schudrich, imam Jabbar Koubaisy i reprezentantka wspólnoty Sant’Egidio Magdalena Wolnik. Obecni byli również przedstawiciele władz Warszawy.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zebranych powitał rektor ChAT, abp Jerzy Pańkowski. Wspominając, że ubiegłoroczna inicjatywa nie ziściła się przez pandemię, wyraził radość z możliwości osobistego spotkania w tym roku. Wskazał na wagę wspólnej, międzyreligijnej modlitwy o pokój i podzielił się wspomnieniem uczestnictwa w spotkaniu w Asyżu, na które zaprosił św. Jan Paweł II w 2003 r.

Reklama

– Modlitwa o pokój na duże znaczenie, zwłaszcza dziś gdy wojna, cierpienie drugiego, brak zainteresowania jego losem staje się tematem powszednim - mówił rektor ChAT. – Pokój zewnętrzny jest bardzo ważny, ale wizja modlitwy o pokój zakłada też pokój wewnętrzny. Gdybyśmy wszyscy mieli w sercach pokój, nie byłoby niepokoju na zewnątrz. Gdybyśmy mieli pokój w sercach, inaczej pracowalibyśmy dla pokoju na zewnątrz. Najsilniejszym środkiem do pokoju jest modlitwa – podkreślił abp Pańkowski.

Przedstawiciele religii i wyznań poprowadzili krótką modlitwę o pokój zgodnie ze swoimi tradycjami, po czym odczytywali fragmenty Psalmu 62 w liturgicznych językach. Wybrzmiał m. in. po hebrajsku, łacinie czy staro-cerkiewno-słowiańskim.

W modlitewnych wezwaniach obecna była również sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i cierpiący tam migranci.

Pieśni z tradycji Kościołów wschodnich wykonał chór ChAT.

Prezydent Rafał Trzaskowski w liście do zebranych na modlitwie przypomniał, że pokój, również między religiami, jest mocno wpisany w historię stolicy Polski: "Podwaliny Warszawy, którą cenimy dziś za otwartość, powstały już w 1573 roku. Podpisana w Warszawie Konfederacja dała Polsce pokój, którego zabrakło w tym czasie w targanej wojnami religijnymi Europie. Nasi przodkowie ślubowali wtedy 'Spólnie za nas i za potomki nasze na wieczne czasy pod obowiązkiem przysięgi, pod wiarą, czcią i sumnieniem naszym, iż którzy jestechmy różni w wierze, pokój miedzy sobą zachować'. Odwołuję się do tego faktu historycznego, bo uważam, że tam są korzenie współczesnej Warszawy – stolicy, w której każdy mieszkaniec jest ważny, wraz ze wszystkim tym, co go konstytuuje, swoim doświadczeniem, wyznaniem, religią, przekonaniami lub brakiem wyznania. Stolicy, w której mieszkanki i mieszkańcy mają możliwość rozwoju i wpływu na swoje otoczenie".

Reklama

– Dialog, zrozumienie, spotkanie, empatia są jednymi z gwarantów pokoju. Dzisiejsza wspólna modlitwa jest tego najlepszym wyrazem, za co serdecznie Państwu dziękuję, czując, że oddajemy tę niezwykle istotną dla nas wszystkich intencję pokoju w najlepsze ręce. Słusznie zauważył Jan Paweł II w Asyżu w 1986 roku “Wyzwanie, jakim jest pokój, przekracza różnice religijne”. Warszawa jest „miastem dla wszystkich”, a to spotkanie pokazuje, jak łatwo przychodzi nam, warszawiankom i warszawiakom, współdziałać w słusznej sprawie. W takich inicjatywach jak ta, widzę siłę, wartość i ducha wspólnoty mieszkańców Warszawy. Wspólnoty wysiłków, zarówno religijnych, jak i samorządowych w celu budowy pokoju, a ostatecznie szacunku i możliwości wzrastania każdego człowieka – napisał prezydent Trzaskowski.

W rozmowie z KAI naczelny rabin Polski Michael Schudrich wyjaśniał ideę takich międzyreligijnych spotkań: "Modlitwa to rozmowa z Bogiem. My na ziemi nie możemy dokładnie zrozumieć, co to znaczy 'Bóg', kim On jest. To wykracza poza nasze możliwości. Jedyne, co mamy, to próbować zrozumieć poprzez to, co znamy. Każdy zna rodzinę i tak patrzymy na Boga - jako ojca, matkę. Zauważmy, że dla naszych ziemskich rodziców na ziemi największa radość jest wtedy, gdy widzą, jak ich dzieci są razem, razem się w zgodzie bawią, spędzają czas. Gdy się modlimy do Boga razem, też dajemy Mu radość. I ta radość wraca do nas, dając nam mądrość i siłę by czynić świat lepszym".

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-10-27 19:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Męska Droga Krzyżowa ulicami stolicy

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Spod Kolumny Zygmunta ulicami Starego i Nowego Miasta oraz Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża przeszła Męska Droga Krzyżowa.

Więcej ...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59
Bp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...