Reklama

Polska

Przewodniczący Episkopatu apeluje o pomoc „w ubóstwie energetycznym”

episkopat.pl

O dalszą kontynuację prac synodu o synodalności, o pomoc uchodźcom z Ukrainy, których może być znacznie więcej ze względu na zaostrzającą się sytuację, a także o pomoc możliwym ofiarom „ubóstwa energetycznego” oraz lepszą organizację pielgrzymek - zaapelował abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady 393. Zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu w Kamieniu Śląskim. Z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej podkreślił jej zasługi „w harmonijnej integracji żyjących tu mniejszości narodowych”.

Podsumowując obrady 393. Zebrania plenarnego KEP abp Stanisław Gądecki wskazał na znaczenie jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej, w których wczoraj wziął udział cały Episkopat. Zauważył, że „jest to diecezja składająca się z różnych mniejszości narodowych i te mniejszości tutaj były w sposób pokojowy integrowane”.

Przypomniał, że tak było tu przez wieki i przerwała to w okrutny sposób dopiero II wojna światowa. Ale proces integracji i wzajemnego pojednania, w tym pojednania polsko-niemieckiego, był tu kontynuowany przez kolejnych biskupów opolskich, w szczególności abp. Alfonsa Nossola i Andrzeja Czaję.

Nawiązując do głównego tematu obrad jakim był temat synodu o synodalności, abp Gądecki podkreślił, że kończący się etap diecezjalny pokazuje, że są ludzie zainteresowani myśleniem o Kościele z miłością. „Jest to myślenie, które nie zmierza do destrukcji, tylko do lepszego funkcjonowania Kościoła poprzez wsłuchanie się w głos ludu Bożego” - zauważył.

Nawiązując do polskiej syntezy krajowej z prac synodalnych podkreślił, że choć wzięło w nich udział tylko 50 tys. osób, jest to ważny i godny uwagi namysł. Poinformował, że synteza ta została przekazana do sekretariatu generalnego Synodu Biskupów w Rzymie. A teraz z kolei otrzymamy wnioski płynące z innych krajów i kontynentów, co może bardzo wzbogacić nasze, polskie myślenie o Kościele.

Nawiązując do wojny na Ukrainie, przewodniczący Episkopatu zaapelował o dalszą pomoc uchodźcom. Przypomniał, że przez Polskę przeszło już 5 milinów uchodźców, z czego ok. l,5 mln pozostało. „Przedłużająca się wojna stanowi wyzwanie dla wszystkich Polaków, nie możemy poddać się zmęczeniu. Nie możemy zobojętnieć na tę sytuację, tym bardziej, że wojna nie ustaje a sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej niebezpieczna” – podkreślił abp Gądecki.

Zaapelował do wszystkich organizacji kościelnych, samorządów, stowarzyszeń i organizacji społecznych, aby nie ustawały w pomocy dla Ukraińców. Zaapelował konkretnie o pomoc w nauce, o pomoc w znalezieniu pracy i mieszkania. A nawiązując do uchodźców jacy przedostają się przez granicę z Białorusią czy nawet uchodźców z Rosji uciekających przed mobilizacją, przypomniał, że „jako pasterze Kościoła przypominamy, że nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów, gdyż wszyscy mają tę samą ludzką godność” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Reklama

Abp Gądecki przypomniał, że biskupi obradowali również nt. potrzeby poprawy organizacji pielgrzymek, zwłaszcza w kontekście niedawnego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.

Na zakończenie, w odniesieniu do zbliżającego się Światowego Dnia Ubogich 13 listopada, stwierdził, że będziemy mieć do czynienia z nową kategoria ubóstwa, która jest ubóstwem energetycznym. Zaapelował więc o wyjście z pomocą tym wszystkim, którzy zostaną poszkodowani.

2022-10-12 17:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki - katechezy o rodzinie

barbiecpt0/pixabay.pl

Więcej ...

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

Więcej ...

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...