Reklama

Polska

Kard. Grech: to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego i wiemy, co Lud Boży myśli

EpiskopatNews/flickr.com

To ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i co chce powiedzieć - powiedział w środę sekretarz generalny synodu biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" kard. Mario Grech. Dodał, że rozeznanie głosu Ludu Bożego spoczywa na biskupach.

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" trwa od października 2021 r. Pierwszy raz w historii pierwszym etapem synodu były konsultacje na poziomie diecezji. Następnie rozpocznie się faza kontynentalna, a w październiku 2023 r. - powszechna.

Sekretarz generalny synodu, który jest gościem specjalnym 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim, wziął w środę udział w konferencji prasowej po zakończeniu obrad.

Hierarcha podkreślił, że celem jego wizyty jest towarzyszenie polskim biskupom na drodze synodu i wyrażenie podziękowania za przesłanie do Sekretariatu Synodu syntezy z fazy diecezjalnej. Dodał, że chce również pomóc biskupom w aplikacji wyników fazy diecezjalnej synodu.

Kard. Grech poinformował, że na 114 Konferencji Episkopatów, które miały przedstawić swoje syntezy prac synodu, syntezy przedstawiło już 112 Episkopatów.

"Mamy Kościół (...), w którym Lud Boży naprawdę kocha swojego Pana, kocha Kościół. Dlatego Lud Boży wyrażał swoje zdanie, mówił, bo pragnie, aby Kościół mówił także jego językiem, chce Kościoła, który naprawdę zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży chce Kościoła, który naprawdę potrafi odpowiadać na pytania stawiane przez mężczyzn i kobiety dzisiejszych czasów" - ocenił hierarcha.

Zdaniem kard. Grecha, synteza przedstawiona przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych". "Jest w niej wyrażona wielka wola podążania z człowiekiem dzisiejszych czasów. Aby wypełnić wolę Pana nie możemy iść w pojedynkę, samotnie. (W syntezie - PAP) jest wyrażona wielka wola podążania razem, wspólnoty" - powiedział.

"Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i co chce powiedzieć. Ale rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a później także na Konferencji Episkopatu" - stwierdził.

Reklama

Podkreślił, że synod zwraca uwagę na "profetyczny charyzmat Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, opiera się na zmyśle wiary ochrzczonych, ale także mocno stoi na fundamencie Magisterium Kościoła".

Hierarcha przypomniał, że to, co zostanie rozeznane na poziomie Kościołów partykularnych, zostanie później przekazane ojcom synodalnym. Dodał, że Sekretariat Synodu, który otrzymał wszystkie syntezy nadesłane przez Konferencje Episkopatów, zorganizował spotkanie ok. 30 teologów z całego świata, którzy pochylili się nad całym zgromadzonym dotąd materiałem.

"Protagonistą synodu jest Lud Boży, ale jeszcze przed Ludem Bożym jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, które miało miejsce, było przede wszystkim spotkaniem modlitwy" - zastrzegł sekretarz generalny synodu.

Poinformował, że owocem tego spotkania jest dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego. "Ten dokument będzie przekazany, niejako oddany, Kościołom partykularnym, będzie je zapraszał do studiowania tego tekstu. Jednocześnie na nowo zachęcamy Kościoły partykularne do słuchania głosu ludu" - dodał.

Kard. Grech zastrzegł, że po fazie diecezjalnej nastąpi faza kontynentalna, której celem będzie dialog między Kościołami. "Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, Kościół w Europie będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Ameryce Południowej. Wzajemne wsłuchiwanie się wzbogaca" - ocenił.

Dodał, że faza kontynentalna synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. "W sumie stworzonych zostanie 7 dokumentów, na podstawie których ojcowie synodalni stworzą Instrumentum Laboris (dokument roboczy - PAP) do dalszych prac w fazie powszechnej" - wyjaśnił.

W Polsce w konsultacjach fazy diecezjalnej synodu, na różnych poziomach, uczestniczyli głównie wierni zaangażowani w życie parafii, członkowie wspólnot, jak również osoby praktykujące, a wcześniej nieangażujące się bezpośrednio w swoich parafiach. Spotkania synodalne zorganizowało – zależnie od diecezji – od 30 do 65 proc. parafii. Koordynatorzy lokalni w parafiach stanowili grupę liczącą ponad 6,8 tys. osób. W parafiach synod był koordynowany najczęściej przez księży. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.(PAP)

Reklama

Autor: Iwona Żurek, Marek Szczepanik

iżu/ masz/ mir/

2022-10-12 17:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Grech: synodalność jest lekarstwem na chorobę klerykalizmu

EpiskopatNews/flickr.com

- Synodalność jest lekarstwem na chorobę klerykalizmu. Fakt, że duchowni mieli trudności z włączeniem się w ten proces, tylko potwierdza, jak bardzo to synodalne nawrócenie jest konieczne, abyśmy lepiej pełnili naszą posługę wśród ludu Bożego. Synodalność to też brak podziału na tych, którzy prowadzą i tych, którzy są prowadzeni. Idziemy tą drogą wspólnie - mówi w rozmowie z KAI niedawno goszczący w Polsce kard. Mario Grech. W wywiadzie sekretarz generalny synodu o synodalności odnosi się także m.in. do niemieckiej drogi synodalnej, której przebieg jego zdaniem nie wpłynie na synodalność całego Kościoła powszechnego.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

Kościół

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?