Reklama

Polska

W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych parafie organizują bale i korowody świętych

Paweł Siciński

W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych w wielu parafiach w Polsce odbędą się bale, marsze i korowody świętych, których celem jest promowanie powołania do świętości. Zabawy, mające być alternatywą dla Halloween, odbędą się m.in. w Warszawie, Toruniu, Gdyni, Gdańsku i Koszalinie.

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W kościołach odprawiane są msze ku czci wszystkich osób, których życie było nacechowane świętością. Dzień ten ma przypominać, że każdy wierny ma powołanie do świętości.

W przededniu tej uroczystości od kilku lat w wielu parafiach organizowane są bale i korowody świętych, które mają być alternatywą dla zabaw organizowanych z okazji Halloween.

W Warszawie bal wszystkich świętych zorganizuje w sobotę parafia św. Włodzimierza.

"Warto przebrać się za wybranego świętego – najlepsze stroje zostaną nagrodzone. W ramach tego spotkania uczestnicy usłyszą historie różnych świętych i przejdą z relikwiami wokół kościoła. Następnie każdy będzie mógł powiedzieć, za kogo się przebrał. Na koniec zostanie odmówiony +Różaniec+" – poinformowali organizatorzy.

Z kolei w niedzielę po mszy św. o godz. 11.00 z parafii św. Rity z Cascii w Warszawie wyruszy II Marsz Świętych u św. Rity. Tego samego dnia bal świętych odbędzie się o godz. 11.30 w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie.

Również w sobotę na bal wszystkich świętych zaprasza parafia św. Hieronima w Starej Miłosnej k. Warszawy. Zabawa odbędzie się w godz. 15.00-17.30 w auli Szkoły Podstawowej nr 385.

"W czasie zabawy konkurs na prezentację świętego oraz poczęstunek. Mile widziane przebrania" – napisali organizatorzy balu.

Bal wszystkich świętych odbędzie się także w parafii św. Andrzeja Boboli w Markach. Wydarzenie rozpocznie msza św. o godz. 16.00. Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą do szkoły podstawowej przy ulicy Wczasowej, gdzie odbędzie się wspólna zabawa.

W niedzielę na orszak świętych zaprasza dzieci i młodzież parafia Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Rozpoczęcie mszą świętą o 11.30 w kolegiacie radzymińskiej. Po mszy świętej przejście w uroczystym orszaku i wspólne śpiewanie pieśni o świętych.

Reklama

W poniedziałek, w wigilię Wszystkich Świętych, bal wszystkich świętych odbędzie się w parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej. Obchody rozpocznie msza św. o godz. 18.00 w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy przebrani za świętych przejdą do sali rekreacyjno-sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie odbędzie się bal.

Tego samego dnia o godz. 17.30 bal wszystkich świętych pod hasłem "Święci są OK" zorganizuje parafia św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie. Na początek uczestnicy odmówią "Różaniec". Po nim zostanie odprawiona msza święta. Następnie dzieci przebrane za świętych i aniołów przejdą ulicami parafii. Na zakończenie odbędzie się bal.

Bale świętych zorganizuje również archidiecezja gdańska. Wieczór pod hasłem "Holy Wins" zorganizuje w poniedziałek o godz. 19.00 wspólnota młodzieżowa św. Józefa w kościele św. Józefa w Gdyni. W ramach wydarzenia zaplanowano scenkę ewangelizacyjną, konferencję "I ty możesz zostać świętym" i adorację Najświętszego Sakramentu. Tego samego dnia o godz. 19.30 bal pod hasłem "Świętość = normalność" zostanie zorganizowany w kościele św. Brata Alberta w Gdańsku. W programie procesja z relikwiami, wspólna modlitwa i konferencja.

W diecezji toruńskiej w sobotę na zabawę o godz. 10.00 zaprasza parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła i NMP z Fatimy w Grudziądzu, o godz. 16.00 rozpocznie się bal w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie, a o godz. 11.00 w parafii św. Józefa w Toruniu. Z kolei w niedzielę bal świętych odbędzie się o godz. 15.00 w świetlicy parafii Wniebowzięcia NMP w Gostkowie.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bale i korowody świętych zorganizują w niedzielę parafie: Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie-Zdrojku (o godz. 15.00), parafia Chrystusa Króla w Biesiekierzu (o godz. 17.00), parafia Podwyższenia Krzyża w Koszalinie (o godz. 16.30), parafia Św. Antoniego z Padwy w Pile (o godz. 17.00) i parafia Św. Michała Archanioła w Kołobrzegu (o godz. 17.00).

Reklama

W archidiecezji łódzkiej w poniedziałek odbędzie się noc świętych pod hasłem "Bezpieczny port". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30 w łódzkiej katedrze. Organizatorem jest archidiecezjalny Wydział Duszpasterstwa Młodzieży.

Noc świętych odbędzie się również w poniedziałek o godz. 20.00 w kościele garnizonowym w Gnieźnie. Głównym bohaterem tegorocznego czuwania będzie bł. Stefan Wyszyński.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

2022-10-29 08:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: "Korowód Świętych" czyli święci pokazują miłosierną twarz Boga

Archiwum

„Życiorysy świętych konkretnie objawiają miłosierdzie Boga; to historie ludzi, którzy odkryli miłość Boga i chcąc Go naśladować, sami byli miłosierni” – podkreślił ks. Piotr Bączek, asystent kościelny bielsko-żywieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Więcej ...

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Więcej ...

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?