Reklama

Niedziela Lubelska

Kijany. Dla Ojczyzny ofiarna służba

Grzegorz Jacek Pelica

W niedzielę 13 listopada w Kijanach oddano hołd bohaterom, którzy oddali życie za Ojczyznę. Centralnym punktem, zainicjowanych przez samorządowca Piotra Woźniaka i Starostę Powiatowego Krzysztofa Niewiadomskiego obchodów, była Msza Św. w kościele św. Anny. Preludium powiatowych uroczystości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach niezłomnych bohaterów na cmentarzu parafialnym. Ich pomniki zostały przybrane barwami narodowymi. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Piotr Melko, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Karol Bernatek. Kaznodzieja przywołał postać i słowa św. Jana Pawła II, akcentującego swoje umiłowanie Ojczyzny, który klękał na polskiej ziemi i ją całował. Nie tylko symbolicznie okazywał ten szacunek.

Odpowiedzialność i patriotyzm

„Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar i pełna gotowość do jej obrony – mówił ks. Karol – Patriotyzm to przedkładanie celów ważnych dla Ojczyzny nad cele osobiste; to gotowość do pracy dla jej dobra; poświęcenia się dla niej – nawet ofiary z życia. To umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznych, wspólnoty kulturowej oraz solidarności, która staje się prawdziwą służbą, poszanowaniem dóbr i drugiego człowieka”. Kapłan wezwał do refleksji nad własnym patriotyzmem; nad kształtowaniem postaw religijnych i patriotycznych; nad wartościami fundamentalnymi: Bóg, honor, Ojczyzna. Przypomniał, że te wartości i relacje kształtowane są w rodzinach, bo wszystko zaczyna się w rodzinie, gdzie formuje się kultura życia. Podkreślił, że szkoła i Kościół mogą wskazywać, wspomagać, urabiać postawy, ale ich kształtowanie ma miejsce w polskiej rodzinie: „Dlatego tak ważne są zdrowe, mądre, szczęśliwe rodziny, żyjące Bogiem i wartościami płynącymi w Ewangelii – mówił kaznodzieja, przestrzegając, aby nie zmarnować potu czoła i krwawej ofiary oraz honoru w miejscu, w którym się jest: Ciężko jest ludziom honoru żyć w tym świecie i trwać. Bo i ten honor zostanie podważony, gdyż nie patrzy się z perspektywy oddania, Bożej miłości, sprawiedliwości, lecz przez pryzmat krzywych zwierciadeł, przez własne ja”, bowiem w codziennym przekazie następuje ucieczka od odpowiedzialności. Przypomniał za J. Piłsudskim o szacunku dla przeszłości, którego brak odbiera prawo do przyszłości.

Piknik militarno-historyczny

Reklama

Po Mszy Św. i modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Kijańskiej, uczestnicy przeszli na plac szkolny. Tam miał miejsce piknik militarno-patriotyczny, pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Jednostka OSP w Januszówce otrzymała, m.in. dzięki staraniom Starostwa, wóz strażacki. Trwała też zbiórka na cele charytatywne. Przybyli przedstawiciele 2 Brygady WOT, środowisk kombatanckich; poczty sztandarowe Poczty Polskiej, Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, szkół w Milejowie, Charlężu, Januszówce, Zawieprzycach, Stowarzyszenia Chorągwi Zamku w Zawieprzycach; OSP w Januszówce i w Jawidzu, Związku Spadochroniarzy Polskich. I Oddział w Warszawie. Za udział w uroczystości podziękował proboszcz parafii, zachęcając do obrony polskiej i chrześcijańskiej tożsamości przed nihilizmem i kosmopolityzmem.

Relacja także w "Niedzieli Lubelskiej"

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2022-11-25 11:26

Wybrane dla Ciebie

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Więcej ...

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Więcej ...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?