Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski na niedzielę Świętej Rodziny: Boże przykazania są światu obojętne

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

„Obojętne są światu Boże Przykazania, a szczególnie piąte - Nie zabijaj! Niestety świat na tym nie poprzestaje i uderza w chrześcijańską antropologię, która jest podstawą małżeństwa i rodziny - tych dwóch instytucji chcianych i kochanych przez Boga miłością Oblubieńczą” - pisze biskup kielecki Jan Piotrowski w słowie do diecezjan. Tekst będzie odczytany w kościołach 31 grudnia, w niedzielę Świętej Rodziny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoich rozważaniach bp Piotrowski podkreśla, że człowiek został on stworzony na obraz i podobieństwo Boże. „Ta prawda nie została unicestwiona nawet w chwili grzechu pierworodnego, kiedy pierwsi rodzice żyjąc w stanie pierwotnej szczęśliwości, ulegając podstępnej pokusie szatana, wypowiedzieli nieposłuszeństwo Bogu, swojemu Stwórcy” - przypomina duchowny. Zauważa też, że „Boża troska o człowieka nigdy nie ustała, a jej głosicielami byli prorocy Pierwszego Przymierza, aż po św. Jana Chrzciciela”.

Z kolei dzięki wcieleniu, Bóg objawiający się w Jezusie Chrystusie, zakomunikował człowiekowi nieznaną dotąd dobrą nowinę o przyjściu na świat swego Syna Jednorodzonego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup przypomina, że Bóg - dawca wszelkiego życia, nie potrzebuje człowieka „dla cierpienia i śmierci, pogardy i choroby, niesprawiedliwości i wojen, ale chce, aby był on szczęśliwy zarówno w życiu doczesnym jak i wiecznym”. - Ewangelicznym przepisem na takie szczęście jest kazanie Jezusa z Góry Błogosławieństw (…), ale „współczesny świat nie kocha takiego człowieka, jawi mu się jako słaby, nieatrakcyjny i nic nie znaczący, a tym samym nie kocha życia poczętego i tego, które jest pełne lat ‒ stąd aborcja na życzenie i haniebna eutanazja” - zaznaczył bp Piotrowski.

Reklama

Biskup przypomina także m.in. pytanie faryzeuszów o małżeństwo, skierowane do Jezusa, i Jego odpowiedź: „Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było” (Mt 19,3-8).

Małżeństwo mężczyzny i kobiety - „ta nierozerwalna wspólnota staje się wspólnotą rodzicielską przez miłość, a przez odpowiedzialne macierzyństwo i ojcostwo wydaje na świat nowe życie, wielki Boży dar” - podkreśla bp Piotrowski.

Zwracając się do małżonków i rodziców, przywołuje wspomnienia rodzinnych domów i ich atmosfery oraz dobrych relacji, bez których „człowiek gubi swoją tożsamość ludzką i chrześcijańską, zaś współczesne ideologie różnej natury - wśród nich ideologia gender - sugerują mu, że może być tym, kim chce. Owoce takich wyborów są krótką drogą do spełnienia ludzkich kaprysów, które ostatecznie stają się ludzkim nieszczęściem” - podkreśla zdecydowanie bp Piotrowski.

Przypomina jednoznaczny głoś Kościoła katolickiego w kwestii małżeństwa i rodziny: jest to nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny. „Dziś o takie małżeństwa i rodziny gorąco się modlimy, nawet jeśli dla wielu osób ich życiowe doświadczenia bywają bardzo bolesne” - zaznacza.

Zachęca także do korzystania z katechezy szkolnej i parafialnej oraz do podążania drogą „prawdziwej i odpowiedzialnej miłości zbudowanej na Bożych przykazaniach”.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-29 18:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: ogłoszenie Roku Biskupa Kaczmarka

Pomnik bp. Czesława Kaczmarka  przy kieleckiej katedrze

T.D.

Pomnik bp. Czesława Kaczmarka przy kieleckiej katedrze

W 72. rocznicę aresztowania przez władze komunistyczne bp. Czesława Kaczmarka, biskup kielecki Jan Piotrowski ogłosił dla diecezji kieleckiej Rok Biskupa Kaczmarka. Potrwa on do 28 października 2023 r. Bp Kaczmarek, wieloletni biskup kielecki został aresztowany w 1951 r. pod zarzutem „szpiegostwa na rzecz USA i Watykanu”. W więzieniu, gdzie był torturowany, spędził 7 lat.

Więcej ...

Słuchać czy służyć?

pl.wikipedia.org

Rozważanie do Ewangelii Łk 10, 38-42

Więcej ...

Bł. Czesław – nauczyciel i świadek

2025-07-20 17:14
Msza św. u wrocławskich dominikanów w uroczystość bł. Czesława

Marzena Cyfert

Msza św. u wrocławskich dominikanów w uroczystość bł. Czesława

W uroczystość bł. Czesława, głównego patrona miasta Wrocławia, w dominikańskim kościele św. Wojciecha Mszy św. przewodniczył ojciec przeor Andrzej Kuśmierski. Obecni byli goście - kard. Timothy Radcliffe i o. Łukasz Popko z Jerozolimy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?