Reklama

Kościół

Nowy rektor rzymskiego Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego

2024-04-17 10:00

Włodzimierz Rędzioch

18 kwietnia 1993 r., podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra, Jan Paweł II ogłosił błogosławioną siostrę Faustynę. W następnym roku, na polecenie ówczesnego wikariusza Rzymu kard. Kamila Ruiniego, położony niedaleko Watykanu kościół Świętego Ducha in Sassia (Santo Spirito in Sassia), stał się oficjalnym Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego, którego celem jest promowanie kultu Bożego Miłosierdzia, przekazanego przez św. Faustynę Kowalską, wśród wiernych diecezji rzymskiej i pielgrzymów przyjeżdżających do Wiecznego Miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątynia ta stała się miejscem pielgrzymowania wiernych żyjących duchowością św. Faustyny, a każdego dnia o godz. 15 jest tu odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Włodzimierz Rędzioch

Obecny kościół Ducha Świętego powstał za Sykstusa IV na miejscu dawnej świątyni poświęconej Najświętszej Marii Pannie w związku z Jubileuszem Roku Jubileuszowego 1475, następnie Paweł III zlecił przebudowę kościoła Antoniemu di Sangallo. Bogate wnętrze świątyni jest jednonawowe, a do nawy głównej przylega wiele kaplic. Trzecia kaplica po prawej stronie, która pierwotnie była dedykowana Trójcy Świętej oraz św. Filipowi Neri, poświęcona jest obecnie Miłosierdziu Bożemu i św. Siostrze Faustynie Kowalskiej. Umieszczono w niej duży obraz Jezusa Miłosiernego pędzla P. Moskala z 1994 r., pobłogosławiony przez Jana Pawła II 23 kwietnia 1995 r., statuę Siostry Faustyny oraz jej relikwiarz ofiarowany kościołowi przez Jana Pawła II po kanonizacji Apostołki Bożego Miłosierdzia. Z czasem kościół stał się także miejscem kultu św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

Od czasu beatyfikacji Siostry Faustyny (1993 r.) posługują w nim siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Przez wiele lat rektorem kościoła Santo Spirito in Sassia był pochodzący z archidiecezji katowickiej ks. Józef Bart. Od 5 października 2022 r., decyzją kard. Angelo De Donatisa, papieskiego wikariusza dal diecezji rzymskiej, kustoszami sanktuarium zostali księża z stowarzyszenia życia apostolskiego Synowie Krzyża – rektorem jest ks. Paolo Martinelli a wicerektorem ks. Alberto Donai.

Corocznie, w niedzielę Bożego Miłosierdzia organizowane są procesje z obrazem Jezusa Miłosiernego z rzymskiego sanktuarium na plac św. Piotra, gdzie wierni uczestniczą w papieskiej modlitwie Regina Coeli. Tego roku, po południowej modlitwie Franciszek pozdrowił ich słowami: „Serdecznie witam grupy modlitewne pielęgnujące duchowość Bożego Miłosierdzia zgromadzone dzisiaj w Sanktuarium Santo Spirito in Sassia”.

Reklama

Dla mnie była to okazja do przeprowadzenia rozmowy z nowym rektorem sanktuarium, który w Polsce jest jeszcze mało znany.

Podziel się cytatem

- Jan Paweł II chciał, aby ten historyczny kościół, którego jest ksiądz rektorem, był Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego w sercu katolickiego świata. To musi być wielka odpowiedzialność…

- Kiedy Opatrzność powołała Jana Pawła II na Biskupa Rzymu, Papież zrozumiał, że jednym z jego zadań jest głoszenie orędzia Bożego Miłosierdzia w całym Kościele Katolickim. Boże Miłosierdzie, które poznał i którego doświadczał już w młodości w Krakowie, kiedy często chodził na modlitwę do sanktuarium w Łagiewnikach. Wspomina to w swojej biografii, kiedy pisze: kto by pomyślał, że młody robotnik, który codziennie rano przychodził się modlić, powróci tu jako Papież, aby poświęcić to sanktuarium? Był głęboko przekonany, że miłosierdzie można określić jako miarę, którą Bóg wyznaczył złu w świecie i historii. Rozumiał, że miłosierdzie jest szczególną Ewangelią zapisaną w perspektywie XX w. To przesłanie bardzo aktualne dla naszej epoki. Dlatego Jan Paweł II chciał się podzielić tym Darem z całym Kościołem.

- Papież Franciszek natomiast uznał za stosowne ogłoszenie Roku Miłosierdzia…

- To prawda. Franciszek podkreśla, że „potrzebujemy nieustannie kontemplować tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia”. Jak wyjaśniał w Liście Apostolskim Misericordiae Vultus „są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym”.

- Ale możemy powiedzieć, że w Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego Jubileusz Miłosierdzia trwa zawsze. Chociaż jest dzień szczególny ustanowiony przez Jana Pawła II, Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jak przygotowywaliście się to tego święta?

Reklama

- Przygotowujemy się do tego szczególnego święta Nowenną do Miłosierdzia Bożego. Jezus zasugerował św. Faustynie, aby prowadzić coraz to inną grupę dusz do Jego Serca. Dlatego właśnie gromadziliśmy się w sanktuarium na Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00 i codziennie modlimy się w sposób szczególnie za dusze grzeszników, kapłanów i osoby zakonne, ludzi pobożnych, pogan, heretyków i schizmatyków, dzieci, itd. Ale prawdę mówiąc, przez cały rok przygotowywaliśmy się do przeżywania tego dnia Łaski. W szczególności staraliśmy się odpowiedzieć na wskazania papieża Franciszka, który podczas spotkania z rektorami sanktuariów w Rzymie powiedział, że sanktuarium jest przede wszystkim miejscem, w którym się modlimy, gdzie znajdujemy pocieszenie, z którego wychodzimy z nową nadzieją. Dlatego każda nasza inicjatywa w tym roku służyła temu, aby uczynić Centrum miejscem modlitwy, pocieszenia i nadziei.

Natomiast punktem kulminacyjnym obchodów była, jak co roku, procesja z wiernymi z kopią obrazu Jezusa Miłosiernego z sanktuarium na plac św. Piotra, aby uczestniczyć w modlitwie Regina Coeli z Franciszkiem. To bardzo szczególny moment świętowania Niedzieli Bożego Miłosierdzia z Papieżem.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega Święto Miłosierdzia?

episkopat.pl

Więcej ...

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

kl. Krzysztof Wowra

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego