Reklama

Nowy numer: Niedziela 16/2025
Oto nadzieja dla świata

Co świętujemy w Wielkanoc?

Temat numeru

Co świętujemy w Wielkanoc?

Jak wielu z nas, Polaków, nie wierzy w Zmartwychwstanie? Według sondaży, mniej niż połowa. Za to więcej niż połowa wierzy w przeznaczenie. Z czego to wynika? Z braku wiedzy czy wiary?

Szczegółowy spis treści

Wielkanoc
3

Ufajcie Bogu...

Abp Wacław Depo

…i miejcie nadzieję!

Ks. Jarosław Grabowski - Redaktor Naczelny wraz z Zespołem Redakcyjnym

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Tej nocy, kiedy we wnętrzu Ziemi zaczęło znowu bić Jego serce, świat przestał być pusty i stary. Ziemia, odkąd On na niej umarł i w niej spoczął, stała się jeszcze bardziej wspólną Ziemią Boga i ludzi, ojczyzną życia (ks. Janusz Pasierb).

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Obserwator
8-9

Obserwator

treści wiary
16

Czytamy Franciszka

Papież Franciszek

Tylko Zmartwychwstały Chrystus, dając nam przebaczenie grzechów, otwiera drogę do odnowionego świata. Tylko On otwiera nam bramy życia, te bramy, które nieustannie zamykamy wojnami szerzącymi się w świecie.

liturgia tygodnia
17-20

Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

Słowa Ewangelii według św. Jana J 20, 1-9

Miłosierdzie czy sprawiedliwość Boża?

O. Oskar Maciaczyk, franciszkanin

Częstym błędem jest założenie, że albo Bóg kocha bezgranicznie i daruje nam przewinienia, albo wynagradza za dobro, a za zło karze.

Stary kwas

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Fragment drugiego czytania zaczerpnięty z Pierwszego Listu do Koryntian jest częścią szerszej dyskusji dotyczącej moralnych problemów obecnych w korynckiej wspólnocie chrześcijan.

Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Wraz ze śmiercią na krzyżu ziemskie życie Jezusa osiągnęło kres, a Jego ciało zostało złożone do grobu. Lecz zmartwychwstanie nie mieści się w obrębie porządku natury, jaki znamy, więc wszelkie próby racjonalizacji tego faktu są zdane na niepowodzenie.

Chlubna matka

Ireneusz Korpyś

Imię Agnieszka nosiło kilkanaście świętych kobiet, wśród nich jest też średniowieczna mistyczka dominikańska, która przez całe swoje życie była otwarta na działanie Bożej łaski.

moim zdaniem
21

Orędzie Pana

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Papież Franciszek często powtarza, że Boga nigdy nie męczy przebaczanie grzechów.

historia
22-23

Wspólna Wielkanoc

Grzegorz Gadacz

Od dawna dyskutuje się nad wspólną datą obchodzenia świąt Wielkiej Nocy przez wszystkich chrześcijan. Jak do tej pory – bezskutecznie.

sprawy rodzinne
24-25

Święta w rodzinie

Małgorzata Dudzińska

Jeśli Jezus przynosi życie tam, gdzie była śmierć, to i w nasze rodziny może tchnąć nowe życie.

życie Kościoła
26-28

Był także nasz

Grzegorz Polak

Jako kardynał miał w Polsce swoją „katedrę”, przepadał za naszą kuchnią, a w trudnych dziejowych chwilach okazywał nam gesty solidarności. W 20. rocznicę wyboru Benedykta XVI na papieża pytamy o jego przesłanie do Polaków.

polecamy
29

Wybieram wiarę

Ignacy Tarnobrzeski

Podczas gdy media głównego nurtu lansują modę na odejście od Kościoła, Scott i Kimberly Hahn, wybitni amerykańscy ewangelizatorzy, dają świadectwo swojego nawrócenia na wiarę katolicką.

wielkanoc
30-33

Kto odwali kamień?

Mikołaj Wierzchlejski

Chodzi nie o ten zatoczony na grobie Zbawiciela – który odpadł z hukiem – ale o ten w moim sercu. Noszę ciężar, który przygniata mnie i odziera moje życie z radości, zwycięstwa i chwały.

Ja z Panem Bogiem nie dyskutuję

Wysłuchała i opracowała Marta Żyszkowska-Zeller

Dla jednych był genialnym kompozytorem, dla innych – wzorem katolika. Są też tacy, dla których to... idealny kandydat na ołtarze.

świadek wiary
34-35

Jerzy kontra smok

Justyna Jarosińska

Nie był superbohaterem z komiksu, nie miał magicznej zbroi ani smoka na smyczy. A mimo to do dziś wzbudza respekt – nie tylko wśród wierzących.

nasza rozmowa
36-39

Sytuacja jest groźna

Z Jackiem Saryuszem-Wolskim rozmawiał Wojciech Dudkiewicz

Dystansowanie się wobec USA jest sprzeczne z interesem bezpieczeństwa Polski. W Berlinie i Paryżu panuje histeria, żeby wykorzystać okazję i pilnie budować iluzoryczną Europejską Unię Obrony – mówi dr Jacek Saryusz-Wolski, jeden z głównych negocjatorów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

polecamy
41

Życie psychiczne młodego Polaka

Ireneusz Korpyś

Depresja stała się społeczną plagą, z którą zmagają się już nie tylko dorośli – coraz częściej zapadają na nią także dzieci, co powinno budzić nasz niepokój.

niedziela z kulturą
44

Misja Toma

W.D.

Pan despota

J.K.

Zafascynowani Hopperem

J.K.

Jeden z dziesięciu

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
52-61

Fenomen Wielkiego Tygodnia

Piotr Iwicki

Kiedy do Państwa rąk trafia to wydanie "Niedzieli", wchodzimy w szczególny czas.

Malarz ludzkiego losu

Ks. Witold Kawecki

Co sprawia, że na twórczość Caravaggia nie można zostać obojętnym?

Program telewizyjny

opowiadanie
56-58

Kaczątka

Wikary Makary

Trzeba było widzieć minę proboszcza, jak wszedł do kuchni tego ranka.

podróżnik
60-61

Ratujmy nasz dom

Jacek Pałkiewicz

Tylko czując się częścią globalnej wspólnoty ekologicznej, możemy uzdrowić relacje z naturą, które zostały poważnie nadszarpnięte.

moim zdaniem
62-63

Katechizm dotknięty przez wojnę

Grzegorz Polak

Drukarnia w Charkowie, gdzie był drukowany katechizm, została zbombardowana. To, że słowa wiary ocalały, co należy odczytać jako szczególny znak i zachętę do ich poznania.

Etapy ekspansji ludzi proroka Mahometa

Witold Gadowski

Dla islamskiego polityka ważniejsze są wymagania jego ummy niż obowiązujące prawa i zwyczaje.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

kartka z kalendarza
66-67

Kartka z kalendarza

Red.

ludzkie historie
68-71

Spełnił dziecięce marzenie

Rozmawiała Angelika Kawecka

Od zawsze marzył o tym, by być fajnym mężem, ojcem, trzeźwym, czego nie doświadczył we własnej rodzinie. Jak udało mu się to osiągnąć?

Wiara błogosławieństwem

eMKa

Al Bano – jeden z najpopularniejszych włoskich tenorów na świecie. Wiara pomogła mu przetrwać najtrudniejsze chwile.

szlachetne zdrowie
72-73

Siłownie w plenerze

AW

Cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza że można z nich skorzystać o każdej porze dnia przez cały rok i za darmo.

Wiosenny lekarz

Ojciec Henryk

Pod naszymi stopami znajduje się darmowe panaceum. To mniszek lekarski. Kwiecień to najlepszy czas, aby nazbierać korzeni, liści i kwiatów tej cudownej rośliny.

75

Rzeźby na talerzu

KJK

Mówi się, że jedzenie to nie tylko smak, bo „jemy” również oczami. Pięknie podany posiłek może się stać prawdziwym dziełem sztuki.

życie ze smakiem
76-77

Na stołach naszych babek

Maria Paszyńska

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan i jako takie wymaga oprawy niezwykłej. Dziś nie stanowi to problemu, ale dla naszych prababek przygotowanie czegoś wyjątkowego na przednówku było nie lada wyzwaniem. Zdmuchnijmy zatem kurz ze starych książek kucharskich i sprawdźmy, co wówczas gotowano.

warto zobaczyć
78-79

Śladami Pana Samochodzika

Katarzyna Krawcewicz

Któż nie słyszał o bohaterze dawnych młodzieżowych powieści, po które sięgali też dorośli, by umilić sobie peerelowską rzeczywistość. Zapraszamy w podróż tropem Pana Samochodzika. Choć seria powstała ponad pół wieku temu, nadal znajduje nowych wielbicieli, którzy chętnie przenoszą się do miejsc, gdzie główny bohater – pan Tomasz – tropił legendarne skarby i zagrabione dzieła sztuki. Jak miejsca opisywane w książkach wyglądają dzisiaj?

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, co robią...

I.C.

...wielkanocni chorągwiarze na łowickich polach?

Drzewo ocalenia

Marian Florek

Niezwykły dąb, w którego wnętrzu znaleźli ocalenie skazani na zagładę Żydzi, rośnie od setek lat na terenie podkarpackiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Wiśniowej nad Wisłokiem. Jest świadkiem chrześcijańskiej postawy miejscowej ludności.

Wielkanocny Koszyczek Nadziei

Maria Mółka

Takie małe gesty sprawiają, że na twarzach naszych podopiecznych pojawiają się uśmiechy – zauważa dr Marcin Ozon, dyrektor ds. medycznych hospicjum w Stróżach.

Te świąteczne koszyczki są wyjątkowe. I wcale nie muszą wyglądać tak jak te tradycyjnie kojarzące się z Wielką Sobotą. Tutaj chodzi o charytatywną akcję dla Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach. To diecezja tarnowska, ale placówka podlega archidiecezji krakowskiej.

Misje otwierają oczy

Szymon Burek

Święta Wielkanocne w roku liturgicznym są najważniejsze. Upamiętniają zmartwychwstanie Chrystusa, który przychodzi do człowieka z uniwersalnym przesłaniem doskonałej miłości. A jak to widzi tarnowski misjonarz?

Pismo zostaje

Oprac. Maria Fortuna-Sudor

Był nauczycielem tego, jak żyć miłosierną miłością do drugich – powiedział bp Krzysztof Nykiel.

Dialog z pięknem

Emil Rzymkowski

Wirtualny Wieczernik

Materiał organizatorów

Niedziela bielsko-żywiecka

Zwyciężył świat!

Ks. Piotr Bączek

Jeżeli brakuje Bożego fundamentu i nadziei życia wiecznego, godność człowieka, jak to się często dzisiaj stwierdza, doznaje bardzo poważnego uszczerbku, a tajemnice życia i śmierci, winy i cierpienia pozostają bez rozwiązania, tak że ludzie nierzadko popadają w zwątpienie” – ten fragment dokumentów Soboru Watykańskiego II m.in. przytoczył papież Franciszek w bulli „Spes non confundit” na Rok Jubileuszowy poświęcony nadziei właśnie.

Tajemnica Zmartwychwstania

Monika Jaworska

O nocnym czuwaniu w Bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie śpiewa Sylwia Hazboun w swojej najnowszej pieśni. Opowiada też o świętowaniu Wielkanocy przez chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Namalować katolicyzm od nowa

PB

To nie lada gratka dla miłośników sztuki. Co trzeba zobaczyć w Bielsku-Białej?

Niedziela częstochowska

Obecność obowiązkowa!

Karol Porwich

To wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego będziemy mogli spotkać się i dzielić radością z tego, co niesie ze sobą każda rodzina – zachęcają do uczestnictwa organizatorzy premierowego wykonania Oratorium dla rodzin Żywy obraz Tajemnicy.

Pomiędzy ołtarzem a boiskiem

Mateusz Kijas

Wspólnie spędzony czas, kształtowanie charakteru, budowanie wspólnoty i proponowanie wartości fair play w sporcie i w życiu to ważne punkty rozwoju konkretnej wspólnoty i wzrastania dzieci i młodzieży – tłumaczy ks. Mateusz Olejnik, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej.

Misja zmartwychwstanek

Magda Nowak

Od 125 lat siostry zmartwychwstanki posługują w Częstochowie, włączając się przede wszystkim w misję pedagogiczną wśród dzieci i młodzieży naszego miasta.

Niedziela podlaska

Drodzy bracia i siostry

+ Piotr SawczukBiskup drohiczyński

Wśród bogatych przeżyć Jubileuszu Roku 2025, zbliżamy się do momentu szczególnie ważnego, do celebrowania Paschy naszego Pana. Ona jest niezmiennie źródłem radości i nadprzyrodzonej nadziei, w której pragną żyć również dzisiejsi uczniowie Chrystusa.

Ku czci Papieża Polaka

Ks. Marcin Gołębiewski

„Niech Maryja, Królowa Wszystkich Świętych, już w pełni żyjąca w Bożej chwale, pomaga nam postępować z zapałem trudną drogą chrześcijańskiej doskonałości”. Te słowa św. Jana Pawła II stały się mottem koncertu „Totus Tuus”, który wybrzmiał 6 kwietnia w Bielskim Domu Kultury. W wydarzeniu wziął udział bp Piotr Sawczuk, który objął koncert patronatem honorowym.

Kościół wypiękniał

Elżbieta Gajoch

W okresie od stycznia do marca kaplica Nawiedzenia NMP w Pokaniewie Kolonii pełniła funkcję parafialnego kościoła, a Msze św. odprawiane były w kaplicy, w domu pielgrzyma i w milejczyckiej synagodze.

Niedziela przemyska

W Nim prawda

Abp Adam Szal Metropolita Przemyski

Tak wielu ludzi towarzyszyło Panu Jezusowi podczas Jego ziemskiego życia. Wśród nich byli Maryja, św. Józef, Apostołowie, ludzie różnych zawodów, bogaci i biedni, zdrowi i chorzy, dzieci, młodzi i starsi, mężczyźni i kobiety.

Miejcie odwagę, Jam zwyciężył świat

Abp Józef Michalik

Chrystus zmartwychwstał, pokonał śmierć, otworzył drogę do zwycięstwa. Ona ma moc przywrócić odwagę do z martwych powstania, do życia wolnością w prawdzie, gotowością przebaczania i codzienną wiernością sumieniu.

Droga do Zmartwychwstania

Łukasz Sztolf

Od dziecka jestem częstym gościem na wzgórzu kalwaryjskim. Trudno opisać emocje, które mi towarzyszą, bo są zupełnie wyjątkowe. To są dla mnie bardzo osobiste rekolekcje – zaznacza Artur Wilgucki, aktor odtwarzający w misterium rolę Jezusa.

Niedziela rzeszowska

Drodzy Diecezjanie!

+ Jan Wątroba Biskup Rzeszowski

Alleluja! Biją dzwony, głosząc w świata wszystkie strony, że zmartwychwstał Pan!” – to słowa z wielkanocnej pieśni, które podkreślają wyjątkowe znaczenie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dla człowieka w każdym zakątku ziemi. Niestety, dzisiejszy świat częściej obiegają wiadomości o wojnach i konfliktach, a dźwięk wielkanocnych dzwonów zagłuszają na niebie samoloty wojskowe i rakiety.

Któryś za nas cierpiał rany...

Izabela Fac

30 marca świątynia Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie-Białej rozbrzmiewała modlitwą i rozważaniami Męki Pańskiej zamkniętymi w nutach i śpiewie.

Z modlitwą, pieśnią i muzyką do Rzymu

Agnieszka Bojda

Chóry i orkiestry z Podkarpacia odbyły jubileuszową pielgrzymkę do Grobów Apostolskich, która trwała od 3 do 8 kwietnia.

Niedziela warszawska

Zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu

Monika M. Zając

Mieszko I w X wieku, Benedykt XVI – prawie 100 lat temu, Damian – 31 lat temu, w ub.r. – Marianna, a Cyria w Wielką Sobotę A.D. 2025. W tym szczególnym dniu, kiedy oczy całego Kościoła, z radosnym napięciem oczekującego na potężne „Alleluja”, utkwione są w chrzcielnicy – miejscu, w którym narodził się każdy z nas chrześcijan.

Droga do nieba

Łukasz Krzysztofka

Papież z Polski, mówiąc o pokoju, miłości do Ojczyzny, wolności, krzyżu, cierpieniu i jedności, wskazywał drogę do największego zwycięstwa – zwycięstwa miłości, którym jest zbawienie i życie wieczne, czyli świętość.

Wierne malowanie

Od 25 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie można zobaczyć pierwszą w stolicy wystawę dzieł Andrzeja Boj Wojtowicza.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Życzenia wielkanocne

† Marian Rojek Biskup Zamojsko-Lubaczowski † Mariusz Leszczyński Biskup Pomocniczy † Jan Śrutwa Biskup Senior

Drodzy Bracia w Kapłaństwie Chrystusowym, Osoby Życia Konsekrowanego, Siostry i Bracia „Pielgrzymi nadziei”!

Wielkanocne cuda

Joanna Ferens

W Ośrodku Kultury odbyły się XIX Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek, które kultywują tradycję i przypominają o głębokim, symboliczno-religijnym znaczeniu pisanek w kontekście świąt Wielkiej Nocy.

Cierpienie i Zmartwychwstanie

O. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap

Wielu ludziom wydaje się, że przeżywanie tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego, gdy świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem jest odległe od naszego życia, w którym spotykamy się z niepowodzeniami, trudami i nieuniknionym cierpieniem.

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę