Reklama

Kościół

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE wspiera dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej

Episkopat News

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wspiera perspektywę dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. W opublikowanym dziś oświadczeniu, zatytułowanym „Kontynuujmy wspólne budowanie Europy”, delegaci konferencji biskupich państw UE wskazali, że „jest to nie tylko geopolityczna konieczność dla stabilności naszego kontynentu, ale także mocne przesłanie nadziei dla obywateli, którzy pragną żyć w pokoju i sprawiedliwości”. Tekst został ogłoszony po zakończeniu wiosennego zgromadzenia plenarnego, jakie obradowało w Łomży w dniach 17-19 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

COMECE przypomina, że Kościół katolicki od początku towarzyszy integracji europejskiej, uznając ją za proces mający na celu połączenie narodów Europy we wspólnotę, zapewniającą pokój, wolność, demokrację, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka i dobrobyt. Integracja ta oparta jest na wartościach chrześcijańskich, takich jak: uznanie godności osoby ludzkiej, pomocniczość, solidarność i szukanie dobra wspólnego.

Poszerzenie UE przed 20 laty o 10 nowych państw członkowskich było ważnym etapem w realizacji wizji zjednoczonej Europy, oddychającej - jak podkreślał Jan Paweł II - swymi „dwoma płucami”, łącząc Europę Wschodnią i Zachodnią we wspólnotę narodów - różniących się, ale złączonych wspólną historią i przeznaczaniem. Przybliżyło to UE do tego, do czego jest powołana - aby być wielkim świadectwem przezwyciężania konfliktów i podziałów braterską współpracą w dążeniu do pokoju, będąc zakorzenioną we wspólnych wartościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Poszerzenie Unii sprawiło, że stała się bardziej zróżnicowana, co przyniosło nowe wyzwania. Według biskupów z COMECE, „pomimo mocnej integracji politycznej i gospodarczej państw członkowskich, można zadać pytanie, na ile w europejskich społeczeństwach nawiązał się prawdziwy dialog między narodami, kulturami, doświadczeniami historycznymi i tożsamościami”. Ich zdaniem „dopóki prawdziwy duch europejski, obejmujący poczucie przynależności do tej samej wspólnoty i wspólnej odpowiedzialności za nią, nie zostanie w pełni rozwinięty, istnieje ryzyko podważenia zaufania w Unii Europejskiej, a budowanie jedności może spotkać się z próbami przedkładania partykularnych interesów i wąskich wizji przed dobrem wspólnym”.

Hierarchowie podkreślili, że agresja Rosji na Ukrainę i sytuacja geopolityczna w sąsiedztwie UE zrodziły nowy impuls do przystępowania do Unii, szczególnie w państwach bałkańskich i Europy Wschodniej. „Niezależnie od geopolitycznej konieczności dla stabilności naszego kontynentu, perspektywę przyszłego członkostwa w UE postrzegamy jako mocne przesłanie nadziei dla obywateli krajów kandydujących i jako odpowiedź na ich pragnienie życia w pokoju i sprawiedliwości. Nie możemy zapominać, że w swej historii kraje te musiały często przeżywać trudne doświadczenia i ponosić ofiary” - zauważyli biskupi.

Wskazali, że przystąpienie do UE jest „procesem dwukierunkowym”. „Kraje aspirujące do przyszłego członkostwa w UE muszą kontynuować niezbędne reformy strukturalne w kluczowych obszarach, w szczególności w zakresie rządów prawa, wzmacniania instytucji demokratycznych, praw podstawowych, w tym wolności religijnej i wolności mediów, oraz zwalczania korupcji, przestępczości zorganizowanej i innych. Jednocześnie skupiony na obywatelach, wiarygodny i sprawiedliwy proces rozszerzenia UE powinien zachęcać do tych wysiłków reformatorskich i odpowiednio na nie reagować, unikając podwójnych standardów w ramach procedury przyjmowania krajów kandydujących” - zaznaczyli w oświadczeniu.

Reklama

COMECE uważa, że przyjęcie nowych członków stanowi dla UE okazję do „aktualizacji idei zjednoczonej Europy, zakorzenionej w konkretnej solidarności i ponownego odkrycia z twórczą wiernością wielkich ideałów, które inspirowały jej powstanie”. Rozszerzona Unia „będzie musiała także ponownie przemyśleć swoje sposoby zarządzania”, aby umożliwić swoim członkom i instytucjom skuteczne działanie w odpowiednim czasie. Ponadto „wszelkie dostosowania ram budżetowych, polityk lub obszarów współpracy powinny uwzględniać jej wpływ na ludzi, w szczególności na najbardziej bezbronnych członków społeczeństw obecnych i przyszłych państw członkowskich”.

Wyrażając nadzieję, że proces integracji europejskiej będzie postępował, biskupi z państw członkowskich UE wzywają jednocześnie do głębszej refleksji nad „naszymi wspólnymi wartościami i szczególnymi więziami łączącymi nas jako rodzinę europejską”. Przypominają słowa papieża Franciszka skierowane w 2023 roku do COMECE: „Europa ma przyszłość, jeśli naprawdę będzie unią”. Aby pielęgnować jedność w różnorodności, „podstawowe znaczenie mają zasady pomocniczości, poszanowania różnych tradycji i kultur, które razem tworzą Europę, oraz podążanie drogą praktycznej solidarności, a nie narzucania ideologii”.

„Jako Kościół katolicki jesteśmy gotowi wnieść swój wkład w te wysiłki” - deklarują europejscy biskupi.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2024-04-22 14:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Narody bez pamięci i korzeni zginą jako pierwsze

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

Więcej ...

Klucz do wiary

2025-04-29 08:01

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 26

Adobe Stock

Przeżywając okres wielkanocny, koncentrujemy się na zmartwychwstaniu naszego Pana – Jezusa Chrystusa. Bóg przemawiający we wspólnocie Kościoła, do której należymy przez chrzest św. oraz wyznanie wiary, przypomina nam, że my również jesteśmy powołani do uczestnictwa w zmartwychwstaniu Chrystusa. To cel naszego życia wiary.

Więcej ...

Są prawdziwą nadzieją narodu

2025-05-03 21:43

Biuro Prasowe AK

– Nie można Europy odbudować bez człowieka sumienia. A człowieka sumienia nie można zbudować bez fundamentu chrześcijaństwa – przekonywał abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Kościół

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie...

Wiara

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...