Reklama

Niedziela Wrocławska

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00
Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

W mieście znajdowała się też świątynia Janusa – boga wojny, mostów i bram. Świątynia miała dwie bramy, które pozostawały zamknięte w czasie pokoju. Otwierano je w czasie wojny, by Janus mógł wyruszyć do walki. Pojęcie bramy było więc mocno obecne w świadomości mieszkańców Filadelfii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miasto nie rozwinęło się zbyt mocno pod względem demograficznym z powodu trzęsień ziemi. Kładło się to cieniem na dobrobycie mieszkańców Filadelfii. Ale to daje też zrozumienie określenia, którego Jezus używa w liście: „Zwycięzcę uczynię filarem świątyni”.

– Świątynia utrzymuje się na filarach. Filar wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa – tłumaczył ks. Łuźniak, podkreślając, że brama i filar to słowa-klucze, ważne dla mieszkańców Filadelfii.

Sama nazwa „Filadelfia” oznacza „głęboką bratnią przyjaźń”. Król Attalos, który je założył, zyskał imię Filadelf ze względu na swoją trwałą miłość do brata, mimo różnych prób ich skłócenia. W mieście odbywały się zawody sportowe poświęcone przyjaźni. Zwycięzca w zawodach otrzymywał wieniec laurowy. Stąd w liście mowa o wieńcu zwycięstwa.

Innym aspektem życia w Filadelfii był kult Dionizosa, boga wina. Uprawiano tu winorośl, produkowano dobrej jakości wino, ale wiązało się to z wielką rozwiązłością.

– Sama wspólnota chrześcijan w Filadelfii była nieliczna. To jedna z najmniejszych, do których są adresowane listy Apokalipsy. Chrześcijanie w Filadelfii byli malutką garstką. Nie stanowili większości tego miasta, ale Pan Jezus patrzy na nich ze szczególną czułością, dlatego, że ta garstka jest wierna, stabilna pod względem wiary. Może być punktem odniesienia dla chrześcijan z okolicznych miejscowości – podkreślał ks. Łuźniak.

Reklama

– To, co ważne dla nas dzisiaj to fakt, że ten Kościół ma „moc znikomą”. To jest garstka ludzi, niewielka grupa. Ta garstka wyznawców, za którą nie stoi żadna realna siła polityczna, składa na tyle mocne świadectwo Chrystusowi, że wobec tego świadectwa nie można przejść obojętnie. Nagrodą za tę wierność Jezusowi są otwarte drzwi do serc ludzi; to są drzwi, które się otwierają przed misją ewangelizacyjną mieszkańców Filadelfii. Otwarte drzwi to znak, że mimo że ta grupa jest niewielka, to ma przed sobą perspektywy i to wystarcza, by działania tej wspólnoty były owocne – tłumaczył kapłan.

Przed mieszkańcami Filadelfii Bóg stawia otwarte drzwi i obiecuje, że pozostaną one otwarte. Nie liczba bowiem zwycięża. Podstawą jest wierność Panu Bogu i jedność z Jezusem, trwanie w kontemplacji Pana Jezusa. Na tym opiera się owocność misji ewangelizacyjnej. Drugim źródłem mocy jest współodczuwanie z braćmi w wierze, budowanie jedności mistycznego Ciała, jedność i miłość braterska.

– Wspólnota, która jest zintegrowana wzajemną miłością, choćby była niewielka, jest bardzo odporna, trwała. Jesteśmy jedno ze sobą przez chrzest, Eucharystię, wyznawaną wiarę. Ale ważne jest, byśmy sobie wyrażali jedność i miłość w zewnętrzny sposób: w geście, słowie, czynie. Traktowali współsiostrę i współbrata jak kogoś bliskiego, choć nieznanego z imienia (…) Miłość braterska i wierność w trwaniu przy Jezusie to dwa filary, które dzisiaj stawia przed nami Kościół. Ta wierność i miłość braterska są w stanie odbudować Kościół, mogą one dać moc i nowego ducha każdej wspólnocie – podkreślał ks. Łuźniak.

Reklama

Po wysłuchaniu katechezy przedstawiciele parafialnych zespołów presynodalnych adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie, po czym w domu katechetycznym wzięli udział w integracyjnej części spotkania przy kawie i herbacie.

Ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej przypomniał, że zbliżamy się do otwarcia synodu archidiecezji wrocławskiej. Wydarzenie będzie miało miejsce 19 maja w kościele NMP na Piasku. Rozpocznie się o godz. o 14.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Ona cię nigdy nie zostawi

2024-05-03 16:07
Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Magdalena Lewandowska

Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

– Maryja sama wybrała sobie tytuł Królowej Polski, sama wyraziła chęć, by Polaków prowadzić, wychowywać, obdarowywać łaskami – mówił w katedrze wrocławskiej o. Piotr Łoza, definitor generalny zakonu paulinów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady