Reklama

Niedziela Sandomierska

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody rozpoczęły się Marszem dla Życia i Rodziny, który wyruszył spod figury św. Jana Pawła II na Sandomierskich Błoniach. W marszu uczestniczyły liczne rodziny, dzieci oraz młodzież, niosąc transparenty i śpiewając pieśni. W wydarzenie włączyli się kapłani, siostry zakonne, klerycy, Rycerze Kolumba i św. Jana Pawła II, przedstawiciele stowarzyszeń i grup parafialnych z diecezji oraz mieszkańcy Sandomierza i okolicznych miejscowości.

Po marszu uczestnicy dotarli na plac przy Katolickiej Szkole im. św. Jadwigi Królowej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Liturgii przewodniczył bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’Mbang w Kamerunie. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie oraz prawie stu kapłanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na początku Mszy Świętej biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podsumował Rok Rodziny obchodzony w diecezji. Wskazując na związek sandomierskiego spotkania rodzin z 25-leciem pobytu św. Jana Pawła II powiedział: – Niech nasz Święty, nazywany Papieżem Rodziny, wyprasza Boże łaski dla całej Diecezji, dla małżonków, matek i ojców, dla każdego dziecka od chwili poczęcia.

Podczas homilii, bp Jan Ozga podkreślił znaczenie życia i rodziny, odwołując się do nauk św. Jana Pawła II. Mówił o konieczności ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz o fundamentalnej roli rodziny jako podstawy społeczności. Wskazał na znaczenie wzajemnego wsparcia w małżeństwie i rodzinie, podkreślając, że relacja w rodzinie powinna być zbudowana na miłości i wzajemnym uzupełnianiu się. – Relacja w rodzinie to relacja zbudowana na miłości, która jest zdolna zauważyć, czego brakuje żonie i czego brakuje mężowi, i uzupełnić się. To jest obraz właściwego małżeństwa, a potem w konsekwencji obraz rodziny – dodał. Na koniec zaznaczył, że nikt nie ma prawa odbierać życia poczętego dziecka ani życia osób starszych, apelując o ochronę życia na każdym jego etapie.

Reklama

Przed udzieleniem błogosławieństwa na zakończenie Mszy św., głos zabrał biskup Jan Sobiło z Zaporoża. Opowiedział o cierpieniach i trudach, z jakimi zmagają się ukraińskie rodziny oraz żołnierze, wspominając m.in. o tysiącach młodych ludzi czekających na protezy po amputacjach spowodowanych wojennymi obrażeniami. Podkreślił również, jak ważne jest wsparcie materialne i duchowe, które płynie na Ukrainę z Diecezji Sandomierskiej. Biskup Sobiło zaznaczył, że walka Ukrainy jest również walką o wolność całej Europy.

Po zakończonej Eucharystii, 140 par małżeńskich obchodzących 25-lecie i 50-lecie zawarcia sakramentalnego małżeństwa otrzymało z rąk biskupów pamiątkowe dyplomy. Jubilaci nie kryli wzruszenia i wdzięczności za otrzymane wyróżnienie, podkreślając, że wspólnie spędzone lata były pełne radości, wyzwań i miłości. Wielu z nich zaznaczało, że sakrament małżeństwa stanowi fundament, który pomaga przetrwać trudne chwile i cieszyć się wspólnymi sukcesami.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Następnie rozpoczęło się rodzinne świętowanie, które obfitowało w różnorodne atrakcje. Na scenie pojawili się wokaliści z Ostrowca Świętokrzyskiego, Janowa Lubelskiego, Koniemłotów, Gorzyc i Sandomierza oraz tancerze z zespołu „Sokolanie”. Nie zabrakło również występów dzieci i młodzieży z Katolickich Szkół im. św. Jadwigi Królowej, gospodarza miejsca.

Dzieci mogły korzystać z dmuchańców oraz uczestniczyć w różnorodnych zabawach i warsztatach. O kulinaria zadbał Zakład Aktywności Zawodowej działający przy Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Kobiernik, Gorzyczan, Chobrzan i Faliszowic, serwując tradycyjne dania regionalne. Swoje stoisko miała również policja, oferując porady na temat bezpieczeństwa.

Wydarzenie zakończyło się nabożeństwem czerwcowym oraz zawierzeniem rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024