Reklama

Komentarze

Żyła dla Boga i dla rodziny

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Była skromna i spokojna, miała ogromny dar kontaktu z ludźmi - tak o Jadwidze Kaczyńskiej mówił podczas Mszy św. jej syn Jarosław Kaczyński. Spoczęła w grobowcu rodzinnym na warszawskich Starych Powązkach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matkę tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego żegnały tłumy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza św. w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a koncelebrowali m.in. abp. Leszek Sławoj Głódź, abp Andrzej Dzięga i bp Antoni Pacyfik Dydycz.

- Nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie. I w życiu, i w śmierci należymy do Pana. Dziś słowa te odnosimy do śp. Jadwigi. Żyła dla Pana, dla swojej rodziny i dwóch ukochanych synów i za to piękne życie Panu Bogu dziękujemy - mówił kard. Nycz. W homilii bp Dydycz, zwracając się do rodziny zmarłej, mówił, że to dla niej czas próby i świadectwa - poczynając od śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Podkreślił, że Jadwiga Kaczyńska była osobą powszechnie znaną i szanowaną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspominając ją jako ciepłą, dobrą i mądrą kobietę, bp Dydycz przypomniał pokrótce jej życiorys. Urodziła się w Starachowicach, w rodzinie o ziemiańskich tradycjach, wychowana została w atmosferze wiary i patriotyzmu. Podczas II wojny światowej wstąpiła do Szarych Szeregów, gdzie była sanitariuszką. Po wojnie ukończyła studia polonistyczne, pracowała w Polskiej Akademii Nauk, a także w warszawskich liceach.

- Dziękuję ci, mamo Jadwigo, za wspaniałe wychowanie synów: prezydenta RP, już męczennika, i premiera. Dziękuję ci za ten wyjątkowy patriotyzm, za miłość do Polski. Pani Jadwiga - mama, babcia i prababcia - zasłużyła w swoim ziemskim życiu na wielką nagrodę, na zamieszkanie w Domu Ojca, obok męża, rodziców, syna i wielu innych bliskich osób - powiedział bp Dydycz.

Jak podkreślił Biskup Drohiczyński, p. Jadwiga Kaczyńska pięknie wypełniała posłannictwo matki. - Mówiła: „muszę jeszcze trochę pożyć dla Jarka, codziennie odmawiam Różaniec, mam swoje modlitwy, one ochraniają Jarka tu na ziemi” - przypomniał. Biskup przytoczył też wspomnienia synów Jadwigi o domu, jaki stworzyła. Lech Kaczyński mówił, że był to dom starannego wychowania, w którym czytało się głośno ważne lektury, rozmawiało z dziećmi o świecie. Jego brat zawsze podkreślał, że matka poświęciła swoją karierę na rzecz wychowania synów, wkładając w to ogrom czasu i energii.

Reklama

W Mszy św. pogrzebowej uczestniczyli licznie przybysze z wielu stron Polski, m.in. górale i marynarze. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał Jarosław Kaczyński, któremu w kościele towarzyszyła bratanica Marta z córkami. Łamiącym się ze wzruszenia głosem dziękował swojej matce za trud wychowania i obecność.

- Pogrzeb jest wielki i piękny, z udziałem najwyższych przedstawicieli Kościoła, choć mama była osobą świecką i bardzo skromną, cichą, spokojną. Miała ogromny dar kontaktu z ludźmi. Łatwo go nawiązywała. Pomagała też bardzo wielu ludziom - mówił. - Miała niesamowity dar opowiadania, dzięki któremu i my, jej synowie, mogliśmy uczestniczyć w jakiejś mierze w jej życiu, w przeszłości, słyszeć przekazywane w sposób bardzo barwny i przekonywający opisy obyczajów, sposobów życia z zupełnie innej epoki.

- W modlitwie do św. Józefa, którą ułożył Leon XIII, są takie słowa: „pobożnie żyć, święcie umierać i wiecznego szczęścia w niebie dostąpić”. Ja wiem, że mama żyła pobożnie, umierała święcie. Proszę Boga o to, żeby dostąpiła tego szczęścia - dodał były premier.

Po Mszy św. tłumy skierowały się na Stare Powązki, gdzie Jadwiga Kaczyńska spoczęła w rodzinnym grobowcu - tym samym, w którym znajdują się symboliczne groby Marii i Lecha Kaczyńskich - obok męża Rajmunda. Tu modlitwie przewodniczył abp Andrzej Dzięga.

Zwracając się do śp. Jadwigi Kaczyńskiej, podziękował jej za świadectwo wiary, za miłość do ludzi, za miłość do Polski. - Trumna tej miłości nie zamyka, bo miłości nie da się zamknąć żadnymi ścianami i żadnymi granicami. Miłość żyje w sercach i serca dzisiaj się przy tej trumnie... serca nasze się tej miłości uczą. Wszystkim wam, którzy jesteście tu obecni, chcę podziękować, że w sercach tę miłość poczuliście. I że was serca tu przyprowadziły - powiedział bp Dzięga.

W czasie ceremonii odegrano Hymn Polski i oddano salwy honorowe. Nad tłumem powiewało kilka transparentów, m.in. „Starachowice żegnają Pierwszą Matkę RP”. Wśród obecnych byli górale z Zakopanego. Zagrali pod koniec uroczystości, gdy wybrzmiał już marsz żałobny.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-29 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: pogrzeb żołnierzy WP z września 1939 r. w Mościskach

GRAZIAKO

4 listopada w Mościskach arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki będzie przewodniczyć uroczystościom pogrzebowym szczątków 93 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w trakcie walk z hitlerowcami o Lwów we wrześniu 1939 r.

Więcej ...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego