Reklama

Niedziela Kielecka

Kierunek miłosierdzie

Uroczyste otwarcie Centrum Integracji Społecznej w Chmielniku

Archiwum

Uroczyste otwarcie Centrum Integracji Społecznej w Chmielniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” to dziesiątki dzieł i placówek, to tysiące osób, które od dekady doświadczają różnych form pomocy i systemowego wsparcia. Kluby młodzieżowe, spółdzielnie socjalne, instytucje aktywizacji społecznej tworzone na miarę współczesności, dynamiczne i skuteczne, nie tracą z oczu misji - miłosiernego pochylania się nad człowiekiem: zagubionym młodocianym, zepchniętym na margines w wyścigu o pracę, tkwiącym od lat w nałogu, chorym i niepełnosprawnym.

Dla aktywizowania młodzieży

Założone z inicjatywy ks. Andrzeja Drapały i grupy współpracujących z nim osób, Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” działa od 2002 r. Jedną z mocno kojarzonych z nim propozycji są Kluby Wolnej oraz Kluby Młodej Strefy. Obecnie jest ich 15. Zaczynali je tworzyć w Kielcach, potem ruszyli w region. Młodzież świetnie odnajduje się w atmosferze klubów, spędza czas na nauce, zabawie, integracji, sporo dowiaduje się o niebezpieczeństwach współczesnego świata, o profilaktyce i zagrożeniach. Kluby działają w: Kielcach (6 placówek), na terenie gminy Chmielnik (cztery - w Przededworzu, Celinach, Szyszczycach, Sędziejowicach), w gminie Pierzchnica (Skrzelczyce oraz w samej Pierzchnicy), w Podłężu (gm. Pińczów), Grzymałkowie (gm. Mniów), Kostomłotach (gm. Miedziana Góra). - Nasza 8-letnia działalność w tym zakresie została zweryfikowana w sferze praktyki, zapotrzebowanie na kluby jest duże, ostatnio gm. Pińczów zaproponowała nam organizację klubu w Gackach, na co przystajemy z ochotą, ale potrzebne są pieniądze - wyjaśnia ks. Drapała. Jak dotąd praktykowano 50 proc. wkład gminy i 50 proc - stowarzyszenia, no a z tym, w dobie kryzysu, coraz trudniej…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeciw uzależnieniom

W trzech poradniach zdrowia psychicznego (w ramach Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej), prowadzonych przez Stowarzyszenie, realizowana jest terapia krótko i długoterminowa dla m.in. uzależnionych i współuzależnionych. Z tej formy wsparcia korzysta ok. 1400 osób rocznie. Stowarzyszenie prowadzi także dwa hostele - dla młodzieży uzależnionej od narkotyków po odbytej terapii długoterminowej oraz od lutego 2013 r. - dla alkoholików. W Pałęgach działa ośrodek rehabilitacyjny dla młodzieży uzależnionej od środków psychotropowych. Z hosteli i ośrodka korzysta ok. 40 osób. Z kolei do 1500 osób w skali roku jest diagnozowanych w dwóch punktach konsultacyjno-diagnostycznych na obecność wirusa HIV. Jeden z nich, istniejący w Kielcach, obejmuje teren woj. świętokrzyskiego, a drugi - w Krakowie działa dla potrzeb woj. małopolskiego. W Kielcach stowarzyszenie od 2011 r. prowadzi także przedszkole, powołane z myślą o dzieciach pracowników. Z kolei ok. 600 osób rocznie korzysta z oferty dla bezrobotnych, w ramach długoterminowych działań realizowanych w obrębie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Reklama

Spółdzielnie i ekopraca

W 2009 r. Stowarzyszenie powołało Fundację „Nadzieja Rodzinie” celem koncentracji inicjatyw w obszarze ekonomii społecznej - tworzenia miejsc pracy dla podopiecznych po terapii i leczeniu. I tak w 2010 r. ruszył projekt Ekopraca (wzorowany na projekcie warszawskiego EKON-u, gdy kilkuset niepełnosprawnych zbierało surowce wtórne na osiedlach Warszawy). Podobnie w Kielcach - 46 osób niepełnosprawnych zajęło się pozyskiwaniem surowców wtórnych od mieszkańców, uzyskując w skali roku ok. 300 ton. - Niestety, przy zmianie ustawy o gospodarce odpadami komunalnymi nie został wpisany system miejski - wyjaśnia ks. Drapała. Inicjatywa jest obecnie na etapie „przetrwania” przy zaangażowaniu 16 niepełnosprawnych i oczekiwaniu na rozstrzygnięcie przetargów w mieście.

Od 2012 r. trwa proces uruchomienia dwóch spółdzielni socjalnych na terenie Pierzchnicy i Chmielnika, we współpracy z samorządem. Na 15 kwietnia zaplanowano otwarcie spółdzielni specjalizującej się w gastronomii „Chmielnickie smaki”. W projekt włączono 50-osobową grupę, odbyły się szkolenia, a już od połowy kwietnia - usługi w formie otwartego baru, realizacja zleceń z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, szeroko rozumiany katering. Druga spółdzielnia wpisuje się w obszar ekopracy - we współpracy z Zakładem Usług Komunalnych w Chmielniku zostanie zorganizowane pozyskiwanie surowców wtórnych i ich segregacja. Pracę otrzyma 5 osób.

Reklama

Nowym, obliczonym docelowo na dwa lata projektem jest powołanie pierwszego w powiecie kieleckim ziemskim Centrum Integracji Społecznej w Chmielniku, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 15 marca w obecności starosty kieleckiego Zdzisława Wrzałki, przedstawicieli samorządu, zaproszonych gości. Uruchomienie CIS ma być sposobem na narastające bezrobocie. Uczestniczy w nim 20 osób trwale bezrobotnych, od marca 2014 r. - kolejnych 20, pod opieką 8 osób (wszyscy z gminy Chmielnik), m.in. nauczycieli zawodu. Projekt obejmuje uczestnictwo w warsztatach budowlanych, budowlano-remontowych, architektury krajobrazu - dbałości o tereny zielone oraz administracyjno-biurowych. - Uczestnicy CIS to osoby trwale bezrobotne, w wieku od ok. 20 do ponad 50 lat, kobiety i mężczyźni. Nabór przeprowadziliśmy we współpracy z urzędem gminy i GOPS, zainteresowanie było ogromne - wyjaśnia ks. Drapała.

W okresie realizacji projektu uczestnicy otrzymują zasiłek integracyjny na poziomie zasiłku dla bezrobotnych, przysługują im świadczenia oraz codzienny posiłek. W okresie zatrudnienia będą monitorowani przez stowarzyszenie.

Niepełnosprawni na rynku pracy

Ciekawym pomysłem jest inna nowość „Nadziei Rodzinie”, realizowana tym razem we współpracy z Targami Kielce - przygotowanie do zatrudnienia osób niewidzących i słabowidzących w ramach projektu unijnego, który pozwoli im na zdobycie kwalifikacji w zakresie telemarketingu. - Program dla tych osób trwa od stycznia 2013 r. do końca grudnia 2014 - mówi Halina Olendzka, prezes zarządu Fundacji „Nadzieja Rodzinie”. - Niepełnosprawni przygotowani będą do przyszłej pracy wielotorowo: będą uczyć się samodzielności i zawodu, a także współdziałania w grupie. Otrzymają wsparcie psychologiczne, pozwalające im na przygotowanie do samodzielnej pracy zawodowej - tłumaczy prezes.

Reklama

Niepełnosprawni nauczą się obsługi specjalnego programu komputerowego, który umożliwi im wykonywanie pracy telemarketera. Przez 2 lata otrzymywać będą stypendia szkoleniowe. W 2014 r. na 7 osób spośród nich czekać będzie praca w Targach Kielce. 13 osób stworzy socjalną spółdzielnię obsługującą Call Center. Liderem Partnerstwa jest Fundacja „Nadzieja Rodzinie”, partnerami Targi Kielce oraz Caritas Diecezji Kieleckiej - oddział w Piekoszowie „Dom dla Niepełnosprawnych”. W realizacji projektu pośredniczy Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego. Wartość całego projektu to 1,2 mln zł. Natomiast wyzwaniem jest Zakład Aktywności Zawodowej w Kielcach, którego uruchomienie planowane jest w kwietniu. - Zgodnie z projektem miał się on mieścić w budynku użyczonym nieodpłatnie od miasta przy ul. Mielczarskiego, jednak ze względu na nieuzyskanie dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, zostaliśmy zmuszeni do wstrzymania adaptacji budynku, poszukiwania odpowiednich pomieszczeń na wolnym rynku i generowania poważnych kosztów utrzymania - podkreśla ks. Andrzej Drapała. A przedsięwzięcie jest trudne i wyjątkowe, gdyż podopiecznymi ZAZ są osoby z poważną niepełnosprawnością, dla których podejmowane są działania wprowadzające ich na rynek pracy, w kierunku np. gastronomii czy architektury zielonej (we współpracy z Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni). ZAZ ma poszukiwać nisz na rynku do podjęcia zatrudnienia przez swoich podopiecznych. To bodaj trzeci ZAZ w regionie (poza Kałkowem i Końskimi), a sam projekt jest trudny do realizacji, z ofertą na ten moment uboższą, jako że spora część środków musi być przeznaczona na czynsz. - Chcemy kontynuować i rozwijać działalność ZAZ, chcemy skutecznie rehabilitować, ale potrzebujemy na to środków - mówi ks. Drapała. I opowiada o Piotrku. Ma ok. 28 lat, porusza się na wózku inwalidzkim. Tym wózkiem ze swojej wsi przyjeżdża wytrwale do Kielc, pokonując opory i lęki, borykając się z barierami architektonicznymi. Jeździ z miejsca w miejsce, szukając pracy. - Była śnieżyca, miasto sparaliżowane, z okien mojego zaśnieżonego samochodu dostrzegam Piotrka na tym wózku, jak brnie przez zasypane ulice, bo szuka pracy… Podwiozłem go wtedy do domu, rozmawialiśmy. Chciał wracać do siebie MPK, miał jeszcze górkę do pokonania i niejeden ostry podjazd…

Takim właśnie jak Piotrek chce pomagać ZAZ.

Ktokolwiek chciałby wesprzeć tę inicjatywę, może przekazać 1 procent podatku: KRS 0000 11 64 41; Zainteresowanym podajemy także nr konta: BPH 4410 60007600 0032 00 0142 1157

Podziel się:

Oceń:

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spełnianie marzeń

Niedziela częstochowska 31/2016, str. 3

Finał przedstawienia charytatywnego „Lady Robin Hood” na rzecz dzieci niepełnosprawnych z myszkowskiej sekcji „W stronę marzeń”

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Finał przedstawienia charytatywnego „Lady Robin Hood” na rzecz dzieci niepełnosprawnych z myszkowskiej sekcji „W stronę marzeń”

Liczba osób niepełnosprawnych z roku na rok rośnie. Szacuje się, że w Polsce żyje ich ok. 5 mln. Niepełnosprawni są wśród nas.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj