Reklama

Wiadomości

Protestowali dla niepełnosprawnych. Ich pomysłem są zmiany w akcyzie na alkohol. Dlaczego?

Adrian Kłos

Jaki ma związek akcyza na alkohol z niepełnosprawnymi? Na to pytanie odpowiadają sami niepełnosprawni, ich opiekunowie i aktywiści, którzy wpierają ideę asystencji dla osób z niepełnosprawnościami (OzN). 3 grudnia przez KPRM odbył się protest w tej sprawie. Na banerach i transparentach pokazały się obrazki piwa zrównane z pieniędzmi. To śmiała idea aktywistów, by o kilkadziesiąt groszy podwyższyć akcyzę na najbardziej faworyzowany przez prawo trunek w Polsce, czyli piwo. Według protestujących takie posunięcie mogłoby stworzyć budżet na asystencję w wysokości około 10 mld rocznie. Sprawę jako jeden z pierwszych opisał „Super Express”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcyza na alkohol ma związek z OzN?

- Niepełnosprawne dzieci dostają pomoc ze strony państwa, ale gdy skończą 24 lata, zostają pozostawione same sobie! - powiedział w rozmowie z „SE” Robert Wyrostkiewicz, tata 16-letniej Marysi, niepełnosprawnej od dziecka dziewczynki w stopniu umiarkowanym.

Marysia za osiem lat skończy 24 lata. Wtedy będzie musiała opuścić Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci HELENÓW, drugi dom, który znała od funkcjonującego tam przedszkola specjalnego. Dorośli niepełnosprawni, jeszcze bardziej niż dzieci, potrzebują asystencji, czyli zwyczajnej pomocy, by mogli załatwić najprostsze sprawy sami. By mogli godnie żyć – jak przekonywali protestujący aktywiści, rodzice i opiekunowie OzN.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W Polsce dziecko ma opiekę do 24 roku życia. Później jest pozostawione same sobie. Najczęściej takimi osobami opiekują się samotni rodzice. Dlatego potrzebna jest asysta w załatwianiu codziennych spraw – mówił Robert Wyrostkiewicz, ojciec niepełnosprawnej Marysi.

Sprawę od dawna nagłaśnia jedna z bardziej popularnych influencerek w Polsce, Olga Legosz, która dobitnie napisała o tym w mediach społecznościowych:

"A ja jak zdarta płyta. 10 mld + budżet omija gdybyśmy zaczęli liczyć akcyzę na piwo od % zawartości alkoholu wg stawki jak inne alkohole Wśród skrajnego ubóstwa duża grupę stanowią OzN (Osoby z Niepełnosprawnościami – red.)"

Ustawa to nie tylko akcyza na piwo

Reklama

Najnowszy projekt ustawy o asystencji dla osób niepełnosprawnych nie zawiera jeszcze pomysłu aktywistów z podwyższeniem akcyzy na piwo i przeznaczeniem dodatkowych środków na OzN. Protestujący – co przypomina portal Fronda.pl – przypomnieli politykom trzy punkty, które poza uregulowaną akcyzą na alkohol powinny znaleźć się w dobrej dla OzN legislacji:

1. Podniesienia renty socjalnej, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto (około 1445 zł netto). Według manifestujących kwota ta nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

2. Reformy przepisów dotyczących opiekunów, aby umożliwić im pracę bez ryzyka utraty świadczeń.

3. Zwiększenia liczby asystentów dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie w przypadku dorosłych, którzy są często pozbawieni wsparcia instytucjonalnego po ukończeniu 24 roku życia.

Czy projekt, wypromowany kilka dni przed protestem, jest odpowiedzią na potrzeby niepełnosprawnych? Protestujący wyrażali swoje nadzieje i obawy. Jedną z osób, z którą rozmawiał „Super Express” była Anna Drabarz z Warszawy, która to kobieta wymaga pomocy asystenta.

- Nie możemy się doczekać zdecydowanych ruchów. Była obietnica, że asystencja zostanie wprowadzona od początku 2025 r, a teraz, gdy projekt został dopiero wpisany do prac rządu, realnie można liczyć na rok 2026 – mówiła Pani Anna.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-05 22:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

VII Turniej Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych

Katarzyna Krawcewicz

VII Turniej Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych odbył się 28 czerwca w Zielonej Górze.

Więcej ...

Potrzebna jest świadomość, komu służę

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 20, 20-28

Więcej ...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze śmiercią mężczyzny k. Grójca zatrzymany został duchowny

2025-07-25 13:03

Adobe Stock

Grójecka prokuratura i policja prowadzą śledztwo dot. śmierci mężczyzny, którego podpalone zwłoki znaleziono na drodze w Lasopolu w powiecie grójeckim. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który może mieć związek ze sprawą. Rzecznik archidiecezji warszawskiej potwierdził, że chodzi o duchownego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Święci i błogosławieni

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Muniek Staszczyk: spowiedź jest jak prysznic

Kościół

Muniek Staszczyk: spowiedź jest jak prysznic

Prokuratura: opiekun i ratownik wodny usłyszeli zarzuty w...

Wiadomości

Prokuratura: opiekun i ratownik wodny usłyszeli zarzuty w...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny