Reklama

Kościół

Fałszywe oskarżenia dot. św. Jozafata Kuncewicza - protest diecezji siedleckiej

2025-01-11 09:04

pl.wikipedia.org

Boli nas takie zakłamywanie historii. […] Szkoda, że most, który łączy, stał się znakiem podziału i fałszywych oskarżeń - napisał biskup siedlecki Kazimierz Gurda, w sprawie incydentu związanego z fałszywymi oskarżeniami dotyczącymi św. Jozafata Kuncewicza. Diecezja siedlecka opublikowała także protest w obronie prawdy historycznej o patronie diecezji siedleckiej pod którym podpisały się osoby, które reprezentują środowiska naukowe, instytucje, stowarzyszenia, bractwa, organizacje kościelne i parafie, których patronami są św. Jozafat i błogosławieni Męczennicy Podlascy, jako świadkowie jedności Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystości otwarcia nowego mostu na Krznie w Białej Podlaskiej, 20 grudnia, Kamil Haidar, syn zmarłego w 2023 r. dr. Riada Haidara, powiedział: „Pojawiły się głosy, że to ma być most świętego Kuncewicza, który w Białej Podlaskiej nigdy nie był, a jedyne czym się wsławił, to mordowaniem prawosławnych, czyli naszych przyjaciół, waszych sąsiadów i współmieszkańców”.

W związku z zaistniałą sytuacją, bp Kazimierz Gurda, w opublikowanym oświadczeniu wskazał, że „prawda jest inna”. Przypomniano, że to św. Jozafat Kuncewicz poniósł śmierć męczeńską z rąk wyznawców prawosławia, podburzonych przez władze carskie w roku 1623 w Witebsku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Zostało powiedziane, że w Białej nigdy nie był, ale to w Białej Podlaskiej jego ciało było czczone i znajdowało schronienie przez ponad 200 lat. […] Ktoś chce napisać historię miasta i diecezji siedleckiej według własnych idei, nie według prawdy, ale według poprawności politycznej i dla własnych potrzeb” - wskazał biskup siedlecki.

Jednocześnie dodał, aby pomimo wydarzeń, budować i trwać w jedności; abyśmy byli przyjaciółmi i dobrymi sąsiadami pomimo różnicy w przekonaniach politycznych i religijnych.

Reklama

„Warto […] dodać, że dla tysięcy unitów prześladowanych za wiarę przez carat w czasach zaborów, a szczególnie w Pratulinie, Drelowie oraz w ponad 50 parafiach, gdzie unici broniąc się przed prawosławiem byli katowani, zamykani w więzieniach, niszczeni gospodarczo, wywożeni w głąb Rosji oraz ginęli od kul i bagnetów, św. Jozafat był szczególnym orędownikiem i wzorem trwania w wierze katolickiej” - napisano w piśmie protestacyjnym w obronie prawdy historycznej, które w minionych dniach (7 stycznia) wpłynęło do sekretariatu Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Michała Litwiniuka.

CAŁOŚĆ PISMA

We wtorek, 7 stycznia 2025 r. w sekretariacie Prezydenta Miasta Biała Podlaska zostało złożone oficjalne pismo – protest w obronie prawdy historycznej o św. Jozafacie Kuncewiczu. Poniżej publikujmy jego treść.

Szanowny Pan Michał LITWINIUK. Prezydent Miasta Biała Podlaska

Szanowny Panie Prezydencie

W dniu 20 grudnia 2024 r., podczas uroczystości otwarcia nowego mostu na Krznie w Białej Podlaskiej, z ust Pana Kamila Haidara, syna zmarłego w 2023 r. dr. Riada Haidara, padły niezrozumiałe i nieakceptowalne społecznie, a co gorsze kłamliwe historycznie dla mieszkańców Białej Podlaskiej i przybyłych gości słowa.

W swoim przemówieniu, odnosząc się do propozycji nazwania otwieranej alei imieniem św. Jozafata Kuncewicza, Pan Haidar powiedział: „Pojawiły się głosy, że to powinna być aleja świętego Kuncewicza. Człowieka, który w Białej Podlaskiej nigdy nie był, a jedyne, czym się wsławił to mordowaniem prawosławnych, czyli naszych przyjaciół a waszych sąsiadów i współmieszkańców”.

Reklama

Ta wypowiedź to kłamstwo historyczne i ewidentne znieważenie Świętego, bo to właśnie św. Jozafat, jako unicki arcybiskup Połocka, został zabity w Witebsku przez wyznawców prawosławia, podburzonych przez władze carskie, a jego sponiewierane ciało wrzucono do rzeki Dźwiny. Słowo „mordowanie” kojarzy się z najbardziej tragicznymi dla narodu polskiego czasami. Absolutnym kłamstwem jest także stwierdzenie, że św. Jozafat nigdy nie był i nie miał związków z Białą Podlaską. Dzisiaj doczesne szczątki Męczennika, który jest nazwany patronem pojednania i jedności, znajdują się w Bazylice św. Piotra w Rzymie, ale ponad 200 lat – w okresie od 1706 r. do 1916 r. – przebywały w Białej Podlaskiej, najpierw w kaplicy zamkowej Radziwiłłów, a następnie w cerkwi unickiej św. Barbary, dziś kościoła pw. Narodzenia NMP.

Prawda historyczna przedstawia się zatem zgoła inaczej, niż usiłuje twierdzić Pan Haidar posługując się wielkim kłamstwem. W kontekście wygłoszonych przez niego haniebnych słów należy wspomnieć, iż władze carskie niechętnym okiem monitorowały rozwój kultu Męczennika w Białej Podlaskiej. Stąd też, gdy pojawiła się okazja, skasowano zakon bazylianów, z którego wywodził się św. Jozafat i wypędzono zakonników z miasta, pozbawiając ich mienia. Zaś Ks. Zbigniew Sobolewski w monografii Święty Jozafat Kuncewicz. Opowieść o miłości mocniejszej niż śmierć. Siedlce 2023, s. 167, pisze wprost, że „władze carskie chciały koniecznie zatrzeć ślady unickie w Białej Podlaskiej. Dlatego nie tylko wyremontowano cerkiew św. Barbary i usunięto ciało męczennika Jozafata, ale też przymuszano unitów do przechodzenia na prawosławie. W tym celu władze carskie urządziły uroczystość przyjęcia wiernych unitów Cerkwi. Biała, została wybraną przez rząd, jako punkt, od którego rozpocząć się powinno uroczyste, a urzędowe życie prawosławia na Podlasiu”.

Reklama

Warto w tym miejscu dodać, że dla tysięcy unitów prześladowanych za wiarę przez carat w czasach zaborów, a szczególnie w Pratulinie, Drelowie oraz w ponad 50 parafiach, gdzie unici broniąc się przed prawosławiem byli katowani, zamykani w więzieniach, niszczeni gospodarczo, wywożeni w głąb Rosji oraz ginęli od kul i bagnetów, św. Jozafat był szczególnym orędownikiem i wzorem trwania w wierze katolickiej (zob. Ks. J. Pruszkowski, Martyrologium czyli Męczeństwo Unii na Podlasiu, cz. 1 i 2, Siedlce 2021).

Dziś św. Jozafat jest patronem Diecezji Siedleckiej, odbierając szczególną cześć w parafiach, gdzie znajdują się jego relikwie, a zatem w parafii w Białej Podlaskiej, Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, św. Jana Pawła II w Siedlcach, kaplicy klasztoru Ojców Oblatów w Kodniu oraz w Korczówce i Gęsi, które to parafie noszą wezwanie tego Świętego.

Wobec powyższego stawiamy konkretne pytanie: od kogo Pan Kamil Haidar otrzymał misję rozsiewania nienawiści i kłamstwa historycznego?

Mieszkańcy Białej Podlaskiej są oburzeni i zdruzgotani wiadomością, że ich Świętego mógł ktoś tak sponiewierać podczas tej uroczystości, Świętego, którego 400-lecie męczeńskiej śmierci uroczyście obchodzili w ciągu ostatniego roku. Mieszkańcy, ale także liczni wierni naszej Diecezji, wśród których jesteśmy i my – sygnatariusze niniejszego pisma – oczekują zatem na adekwatne naprawienie krzywdy, a od Pana – jako Prezydenta Miasta Biała Podlaska i gospodarza uroczystości otwarcia mostu, zajęcia stosownego i czytelnego stanowiska, jak podkreślał to już w swojej wypowiedzi ks. kanonik Marian Daniluk.

Domagamy się również publicznych przeprosin ze strony Pana Kamila Haidara, bowiem poprzez swoją wypowiedź obraził on uczucia religijne wielu osób i posłużył się mową nienawiści.

Solidaryzujemy się z Oświadczeniem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, wyrażonym dnia 22 grudnia 2024 r. podczas wizyty duszpasterskiej w parafii pw. Bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej.

Niżej podpisani, reprezentują środowiska naukowe, instytucje, stowarzyszenia, bractwa, organizacje kościelne i parafie, których patronami są św. Jozafat i błogosławieni Męczennicy Podlascy, jako świadkowie jedności Kościoła:

Reklama

Ks. prof. ucz. dr hab. Marian Zdzisław Stepulak

Ks. dr hab. Kazimierz Matwiejuk, emerytowany prof. UKSW

Ks. prał. Roman Wiszniewski – dziekan Kapituły Kolegiackiej Janowskiej

Ks. prał. Bernard Błoński – prepozyt Kapituły Kolegiackiej Łukowskiej, przewodniczący Diecezjalnej Komisji Historycznej i prezes Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”

Ks. dr Marek Weresa – przewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”

Marek Zdanowski – przewodniczący Bractwa św. Judy Tadeusza

Ks. kan. Krzysztof Stepczuk – asystent kościelny Bractwa św. Judy Tadeusza

Janusz Leśniak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Ks. dr Tomasz Kostecki – asystent diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej

Ks. kan. Kazimierz Jóźwik – proboszcz parafii Drelów

Ks. kan. Marian Daniluk – proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej i dziekan dekanatu bialskiego północnego

Ks. kan. Andrzej Bierant – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej i dziekan dekanatu bialskiego południowego

Ks. Roman Truba – proboszcz parafii Korczówka

Ks. Jerzy Olędzki – proboszcz parafii Gęś

Ks. kan. Jarosław Oponowicz – proboszcza parafii pw. św. Jana Pawła II w Siedlcach

Ks. kan. Jarosław Sutryk -proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim

o. Krzysztof Borodziej OMI – superior klasztoru Ojców Oblatów w Kodniu

Ks. Piotr Witkowicz – proboszcz parafii katolickiej św. Nikity, obrządku bizantyńsko-słowiańskiego w Kostomłotach

Podziel się:

Oceń:

+28 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

400. rocznica śmierci św. Jozafata cennym znakiem dla napadniętej Ukrainy

pl.wikipedia.org

Dzisiaj wypada 400 lat od męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza. Ten biskup całe swoje życie poświęcił wprowadzaniu jedności, po pierwsze między ludźmi i Bogiem - zauważa o. Robert Lysejko OSBM, generał zakonu bazylianów. Do tego właśnie zakonu wstąpił w 1504 roku. Okrągła rocznica męczeństwa stanowi ważny przykład dla Ukraińców przeżywających właśnie tragedię rosyjskiej inwazji.

Więcej ...

MEN: prace nad edukacją zdrowotną jeszcze trwają, nie ma finalnej decyzji

2025-01-13 16:09

Adobe Stock

Trwają jeszcze prace ekspertów nad podstawą programową przedmiotu edukacja zdrowotna. Finalne decyzje minister edukacji dotyczące tego przedmiotu pojawią się po zakończeniu tych prac - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy MEN Piotr Otrębski.

Więcej ...

Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

2025-01-14 12:19
Marcin Kulasek

PAP/Albert Zawada

Marcin Kulasek

Obecny wiceszef MAP Marcin Kulasek został zarekomendowany na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Poinformował o tym we wtorek współprzewodniczący Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiadomości

"Satanistyczna biskupka" jako jedna z postaci spektaklu....

Przy jego grobie został cudownie uzdrowiony papież. Św....

Święci i błogosławieni

Przy jego grobie został cudownie uzdrowiony papież. Św....

Kard. Ryś: dokument synodalny nie zmienia zasad...

Kościół

Kard. Ryś: dokument synodalny nie zmienia zasad...

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Kościół

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...