Reklama

Niedziela Świdnicka

Słowo pasterza

W postawie braterstwa w nowy rok 2014

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyjemy w Kościele intensywniej tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Ewangelia prowadzi nas do Betlejem, do miejsca narodzin Jezusa. Do narodzonego Dziecięcia przybywają pouczeni przez anioła pasterze. W Betlejem znajdują Maryję, Józefa i Niemowlę leżące w żłobie. Pasterze opowiadają o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu, co im aniołowie z nieba obwieścili. Przekonują się, że jest to wszystko prawdziwe. Oddają pokłon Jezusowi i wracają do swoich zadań. Wracają, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli. Stają się pierwszymi wyznawcami i przyjaciółmi narodzonego Jezusa.

Ewangelista w opisie spotkania pasterzy z Dzieciątkiem zwraca szczególną uwagę na Maryję, która „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,18). Ta postawa Maryi, słuchającej i rozważającej sprawy Boże i ludzkie, jest tak bardzo potrzebna nam, żyjącym dziś w rozkrzyczanym, rozdyskutowanym, napastliwym, niespokojnym świecie. Jest nam potrzebna maryjna postawa pokoju, wyciszenia, rozważania w sercu Słowa Bożego, nauki Jezusa, postawa zadumy nad wydarzeniami w dalekim i bliskim świecie. Jest to jedno z ważnych przesłań dzisiejszej uroczystości Maryi – Świętej Bożej Rodzicielki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od wielu już lat modlimy się w pierwszy dzień nowego roku także o pokój na świecie, o pokój w ludzkich sercach, który przyniósł na ziemię Jezus. Od wielu lat Biskup Rzymu przygotowuje na ten dzień specjalne orędzie. W tym roku takie pierwsze swoje orędzie na 47. Światowy Dzień Pokoju przygotował Ojciec Święty Franciszek. Dał mu tytuł: „Braterstwo podstawą i droga pokoju”. Papież w orędziu zamieszcza m. in. takie słowa: „Braterstwo jest istotnym wymiarem człowieka, który jest istotą społeczną. Żywa świadomość tego aktu prowadzi nas do postrzegania i traktowania każdej osoby jako prawdziwej siostry i prawdziwego brata. Bez tego staje się niemożliwe budowanie społeczeństwa, a także stabilnego i trwałego pokoju. Musimy pamiętać, że braterstwa zaczynamy się uczyć zazwyczaj w obrębie rodziny, zwłaszcza dzięki odpowiedzialnemu i uzupełniającemu się spełnianiu ról właściwym wszystkim jej członkom, szczególnie ojca i matki. Rodzina jest źródłem wszelkiego braterstwa, dlatego jest również podstawą i główną drogą pokoju, ponieważ na mocy swego powołania powinna zainspirować świat swoją miłością”.

Reklama

Niech te słowa Ojca Świętego zachęcą nas do budowania pokoju w naszych rodzinach, abyśmy potem z naszych rodzin ten pokój nieśli do miejsc pracy, do innych ludzi.

We wspólnocie Kościoła powinszowania te sprowadzają się do życzenia Bożego błogosławieństwa. Śpiewaliśmy dziś słowa: „Bóg miłosierny, niech nam błogosławi”. Pamiętajmy jednak, że osnową tego błogosławieństwa jest Chrystusowy pokój, jako owoc wielbienia i wysławiania Boga. Dlatego życzę wszystkim, aby nasze życie w roku 2014 upływało na wielbieniu Pana Boga przez modlitwę i pracę, co z pewnością przyczyni się do otrzymywania od Boga pokoju. Życzę wszystkim łaski zdrowia duchowego i fizycznego, gdyż zdrowie jest fundamentem naszej życiowej aktywności.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Podziel się:

Oceń:

2014-01-08 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zwierzchnicy Kościołów syryjskich przekazali Unii Europejskiej petycję ws. pokoju

artjazz/pl.fotolia.com

Zwierzchnicy Kościołów z Syrii złożyli w Brukseli petycję w sprawie pokoju w Syrii. W

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?