Reklama

Europa

Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej

Bp Hérouard: Kościół musi mieć jasne zdanie w sprawie Ukrainy

Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej bp Antoine Hérouard

Vatican Media

Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej bp Antoine Hérouard

Pokój zakłada minimum sprawiedliwości. Bez tego samo zaprzestanie walk będzie jedynie chwilą wytchnienia przed kolejną wojną – ostrzega bp Antoine Hérouard, wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE). Jego zdaniem obecna sytuacja wymaga od Europy wzięcia odpowiedzialności za swoje losy, a od Kościoła jasnego słowa w sprawie rosyjskiej agresji i wymogów katolickiego nauczania społecznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zagrożenie dla całej Europy

Francuski biskup podkreśla, że nowa sytuacja geopolityczna stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla całej Europy. Dotyczy to przede wszystkim państw bezpośrednio sąsiadujących z Rosją: Polski, krajów bałtyckich i skandynawskich. Ale zagrożenie jest obecne również w innych obszarach, za sprawą rozpowszechniania fałszywych informacji czy ingerencji w wybory.

Europa musi bronić tego, co jest dla niej ważne

Zdaniem ordynariusza diecezji Dijon Europa musi wziąć odpowiedzialność za swoje losy. „W kontekście nowej globalnej architektury bezpieczeństwa my, Europejczycy, musimy również być w stanie bronić szeregu koncepcji i wartości, które są dla nas ważne: praworządności, poszanowania danego słowa i umów, szacunku dla narodów i godności każdego człowieka” – powiedział wiceprzewodniczący COMECE w wywiadzie dla dziennika La Croix.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół musi mieć jasne zdanie

Przypomniał on, że Kościół ze swej strony musi dbać o respektowanie prawdy i jasne formułowanie wymogów etycznych. „Trzeba mieć jasność co do powagi sytuacji i prawdziwości używanych słów. Mamy do czynienia z agresją jednego kraju przeciw drugiemu, z naruszeniem granic uznanych na arenie międzynarodowej, a tego w żadnym wypadku nie można zaakceptować” – powiedział bp Hérouard.

Podstawowe zasady etyczne

Reklama

Jego zdaniem Kościół musi przypomninać podstawowe zasady wynikające z katolickiego nauczania społecznego, a odnoszące się do godności każdego człowieka, solidarności, wymogu sprawiedliwości i wrażliwości na tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Bez sprawiedliwości będzie kolejna wojna

Przedstawiciel europejskich biskupów podkreśla, że pokój nie może być po prostu zaprzestaniem walk, lecz zakłada przynajmniej minimum sprawiedliwości. „W przeciwnym razie nie będzie pokoju, lecz jedynie chwilowe wytchnienie zapowiadające kolejną wojnę. Dlatego Kościół pragnie potwierdzić swoją bliskość i solidarność z narodem ukraińskim i jego cierpieniem w ostatnich trzech latach”.

Ukraińcy walczą za całą Europę

Bp Hérouard przypomin, że osobiście był na Ukrainie. We Lwowie odwiedził cmentarz wojskowy. Widział ponad kilometrowy rząd grobów obrońców Ukrainy. „To pokazuje, że wojna nie jest czymś abstrakcyjnym, to tragedia dla całej populacji, dla całego kraj” – powiedział francuski biskup. Ukraińcy są świadomi, że ich walka o przetrwanie wykracza daleko poza ich kraj i dotyczy także całej Europy. „Z drugiej strony powiedzieli mi, że było zbyt wiele cierpienia, zbyt wiele ofiar śmiertelnych, zbyt wiele rannych, zbyt wiele rozdzielonych rodzin, aby można było zaakceptować jakiekolwiek zaprzestanie walk” – wspominał francuski biskup, podkreślając, że wszystko to stawia nas wobec pytania o prawdę i sprawiedliwość.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2025-03-10 09:59

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas podczas Mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

2025-04-10 20:43

PAP/Radek Pietruszka

“Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości” - mówił abp Adrian Galbas, który przewodniczył Mszy o pokój, w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Więcej ...

Duda: z wielkiej straty narodziła się wspólnota

2025-04-10 20:35

PAP/Leszek Szymański

Katastrofa pod Smoleńskiem odebrała Polsce 96 wybitnych rodaków, a jednak z tej wielkiej straty narodziła się wspólnota - powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że 15 lat temu "wiele osób podjęło decyzję o zaangażowaniu się w sprawy publiczne".

Więcej ...

Niemcy: 6 maja Merz ma zostać wybrany na kanclerza

2025-04-11 18:49
Friedrich Merz

PAP/EPA

Friedrich Merz

Lider CDU Friedrich Merz ma zostać wybrany na kanclerza Niemiec we wtorek 6 maja - poinformował w piątek Reuters. Agencja podała tę wiadomość, powołując się na źródła w macierzystym ugrupowaniu kandydata na szefa niemieckiego rządu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Wiara

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...