Hiszpania: rośnie liczba pielgrzymów w miejscach związanych z domniemanymi objawieniami w Garabandal
MS/ED/IG/KAI
wikipedia/Vanbasten 23
Kapliczka w miejscu objawień
W miejscach związanych z domniemanymi objawieniami maryjnymi we wsi San Sebastián de Garabandal i jej okolicach, w północnej Hiszpanii, wzrasta liczba pielgrzymów, w tym zagranicznych pątników z odległych państw świata, wynika z deklaracji pracowników miejscowego biura informacji oraz duszpasterzy związanych z tym miejscem. Jednym z nich jest ksiądz José Luis Saavedra, doktor teologii na Uniwersytecie Nawarry, specjalizujący się w badaniach nad historią objawień, do których doszło w dekadzie lat 60. XX w. w miejscowości San Sebastián de Garabandal, zwanej powszechnie Garabandal.
Z danych lokalnych władz kościelnych wynika, że w ciągu ostatniego roku dotarło tam w sumie kilkadziesiąt tysięcy pątników, w tym duże grupy zagranicznych pielgrzymów. W ich gronie znaleźli się pątnicy z odległych państw świata, takich jak m.in. USA, Meksyk, Brazylia oraz Filipiny.
Zwiększenie liczby turystów w Garabandal potwierdzają też władze gminy Rionansa wskazując na coraz większą liczbę korków na drogach prowadzących do tej kantabryjskiej miejscowości, a także rosnącym tam zainteresowaniem kupnem domu. Do ponad 9 tys. wzrosła też liczba pielgrzymów zgłaszających się do punktu informacyjnego w tej hiszpańskiej wsi zamieszkałej przez niespełna 300 osób.
Domniemane objawienia w San Sebastián de Garabandal trwały od 1961 r. do 1965 r. W wydarzeniach tych brały udział cztery niespokrewnione ze sobą dziewczynki w wieku 11-12 lat, które doznawały widzeń, lokucji oraz popadania w ekstazę. Według nich Matka Boża z Góry Karmel miała za ich pośrednictwem wzywać ludzkość do nawrócenia, modlitwy i pokuty. Biskupi diecezji santanderskiej wydali noty informacyjne o niestwierdzeniu błędów doktrynalnych w treści tych objawień oraz o braku potwierdzenia nadprzyrodzonego charakteru towarzyszących im zjawisk. Stolica Apostolska dotychczas nie wydała orzeczenia w sprawie tych objawień.
Hiszpania: katolicy z Barcelony udaremnili próbę sprofanowania świątyni przez feministki
mz (KAI/HC/REL) / Barcelona
Karol Porwich/Niedziela
Grupa kilkudziesięciu katolików z barcelońskiej parafii Santa Maria del Remei, w centrum stolicy Katalonii, udaremniła podjętą przez aktywistki feministyczne próbę sprofanowania kościoła. Działaczki lewicowych organizacji próbowały wedrzeć się do świątyni, na znak sprzeciwu wobec podjętej przez parafian akcji modlitewnej przeciwko praktykom aborcyjnym o nazwie “40 Dni na Rzecz Życia”. Jak poinformował działacz katolicki z barcelońskiej parafii Francisco Segarra, podczas gdy zgromadzeni pod świątynią wierni odmawiali różaniec aktywistki feministyczne zakłócały modlitwę zorganizowaną u drzwi kościoła, gdzie pojawiły się z transparentami, na których widniało m.in. hasło “Aborcja jest prawem, a nie grzechem”.
Elżbieta urodziła się w Saragossie. Była córką Piotra III, króla Aragonii, i Konstancji, córki króla Sycylii. Kiedy miała 12 lat, wydano ją za Dionizego, króla Portugalii.
Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: XIV Niedziela Zwykła
2025-07-04 12:00
Bp Andrzej Przybylski
Episkopat News/flickr.com
Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.