Reklama

Niedziela Świdnicka

Relikwie trafiły do polanickiej świątyni

Niedziela świdnicka 11/2014, str. 5

Przemysław Awdankiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej uroczyście powitano w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Polanicy-Zdroju.

Nim jednak mogło się tak stać, najpierw – jeszcze w 2013 r. – specjalnym pismem, potwierdzonym przez biskupa świdnickiego ks. prof. Ignacego Deca ks. prał. Antoni Kopacz, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, zwrócił się do Najczcigodniejszej Matki Generalnej Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach o przyznanie relikwii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uzasadnieniu prośby podał powody: rozwijający się kult Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny Kowalskiej, i jego różnorakie przejawy oraz utworzenie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

Na odpowiedź czekano aż do połowy lutego. Wówczas to s. Ignacja Bazan powiadomiła Księdza Proboszcza o pozytywnym rozpatrzeniu prośby i przyznaniu relikwii św. Faustyny I stopnia w postaci kawałka kostki Świętej. Ustaliła dzień przekazania relikwii na 28 lutego, na godz. 11.

Ostatni dzień lutego przejdzie do historii polanickiego Kościoła. Grupa Miłosierdzia Bożego wraz z proboszczem ks. prał. Antonim Kopaczem udała się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach po odbiór relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Wczesnym rankiem, o godz. 5, busem użyczonym przez Zgromadzenie Sióstr Józefitek przedstawiciele grupy z proboszczem wyruszyli na pielgrzymkę. Po trzygodzinnej podróży dotarli do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tam dołączył do grupy ks. Marcin Zawada, wikariusz – opiekun grupy.

– Wszyscy zostali bardzo serdecznie przyjęci przez siostry, a s. Dobrawka, pochodząca ze Słowacji, oprowadziła pielgrzymów po nowej świątyni i przekazała wiele ciekawych faktów z życia św. s. Faustyny – opowiadają parafianie. – O godz. 11 w starym sanktuarium Ksiądz Prałat odprawił Mszę św. w intencji parafian, po której nastąpił moment uroczystego przekazania relikwii wraz z certyfikatem. Siostra Vianeja, przekazująca relikwie, nawiązała do życia św. s. Faustyny, przybliżając ideę Miłosierdzia Bożego i pogratulowała przybycia do parafii „nowej parafianki”, w postaci cząstki Świętej. Podkreśliła, że przekazanie relikwii odbywa się w historycznym momencie, ponieważ w ubiegłą sobotę w sanktuarium odbywały się uroczystości 82. rocznicy objawienia siostrze Faustynie wizerunku Jezusa „Jezu, ufam Tobie!”.

Reklama

W odpowiedzi Ksiądz Prałat na ręce sióstr Ignacji i Vianei złożył serdeczne podziękowanie Matce Generalnej Zgromadzenia Sióstr za tak cenny dar dla naszej parafii i sanktuarium, przybliżył historię naszego sanktuarium i zaprosił do polanickiej parafii siostry, które to zaproszenie przyjęły.

Po uroczystości przekazania relikwii pielgrzymi udali się do nowo powstającego „Centrum Jana Pawła II”.

– Tam przy relikwiach bł. Jana Pawła II i w kaplicy, gdzie znajduje się płyta z jego grobu, dziękowaliśmy za wielkie dary Boże uzyskane przez wstawiennictwo Błogosławionego, za ten jakże wielki dzień dla nas, grupy Miłosierdzia Bożego i całej parafii – relacjonują uczestnicy wyjazdu.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-11 14:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U mistrza Wincentego

Do relikwii bł. Wincentego od blisko ośmiu wieków pielgrzymują pątnicy. Wśród nich byli polscy królowie i książęta, był kard. Stefan Wyszyński, który nazwał Wincentego „wychowawcą narodu” i kard. Karol Wojtyła, który dał mu miano „ojca kultury polskiej”.

Więcej ...

Kard. Schönborn o Euro 2024: najbardziej fascynuje mnie silny duch zespołu

2024-06-28 16:02
Kardynał Schönborn

Erzdiözese Wien/Stephan Schönlaub

Kardynał Schönborn

„Właściwie nie mam żadnego pojęcia o piłce nożnej, ale w ciągu ostatnich kilku dni naprawdę dopadła mnie piłkarska gorączka” - przyznał to kard. Christoph Schönborn na łamach wychodzącej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute” z 28 czerwca. Swój cotygodniowy komentarz arcybiskup Wiednia poświęcił piłkarskim refleksjom przy okazji rozgrywanych w Niemczech Mistrzostw Europy w piłce nożnej i euforii wywołanej występami austriackiej drużyny narodowej. „Austria zwycięzcą w grupie, i to w najtrudniejszej grupie! Wielki szacunek dla występu każdego zawodnika z osobna, a także całej drużyny pod wodzą trenera Ralfa Rangnicka!” - napisał hierarcha.

Więcej ...

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024