Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Rekolekcje z bł. Hanną Chrzanowską

2025-04-06 07:06

Archiwum DPS "Kalina"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dn. 25–26 marca w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Lublinie odbyły się wyjątkowe rekolekcje wielkopostne, prowadzone przez ks. Marcina Grzesiaka, dyrektora ekonomicznego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

Były to dni szczególnego skupienia, modlitwy i duchowego umocnienia, a ich przewodniczką – zarówno duchową, jak i symboliczną – była bł. Hanna Chrzanowska, pielęgniarka, pedagog i apostołka chorych. W szczególny sposób obecność bł. Hanny została podkreślona przez nawiedzenie jej relikwii, które towarzyszyły rekolekcjom. Dla wielu uczestników było to głębokie doświadczenie, możliwość osobistej modlitwy przy relikwiach błogosławionej, która sama przez lata pochylała się z troską nad chorymi i cierpiącymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W rekolekcjach wzięli udział nie tylko mieszkańcy DPS „Kalina”, ale również uczestnicy i pracownicy wszystkich współpracujących ośrodków: Środowiskowego Ośrodka Wsparcia, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Ośrodka Wsparcia o charakterze Domów Rodzinnych. Obecność tak wielu wspólnot stworzyła atmosferę jedności, wzajemnego wsparcia i wspólnego przeżywania wiary, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy codziennych trudności. Ksiądz Marcin Grzesiak w poruszających naukach podejmował trudne, ale niezwykle ważne tematy: cierpienie, krzyż, poświęcenie, zaufanie oraz oddanie się Bogu. W centrum rozważań byli chorzy – ludzie, którzy na co dzień doświadczają kruchości życia, bólu, samotności, ale i głębokiej wiary. Rekolekcjonista przypominał, że to właśnie w cierpieniu, przeżywanym z Jezusem, człowiek zbliża się najbardziej do tajemnicy zbawienia. Mówił o krzyżu jako drodze miłości, a nie przekleństwa; o krzyżu, który niesiony razem z Chrystusem staje się źródłem nadziei.

Ważnym motywem rekolekcji była postać bł. Hanny Chrzanowskiej (1902–1973), której życie i posługa stanowiły świadectwo miłości miłosiernej wobec najbardziej potrzebujących. Była pielęgniarką, która całkowicie oddała się służbie chorym, nie tylko troszcząc się o ich zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim o ich godność i duchowe wsparcie. Działała w trudnych czasach, m.in. w okresie okupacji i PRL-u, nie zważając na przeszkody i ograniczenia systemowe. Współpracowała z biskupem, potem kard. Karolem Wojtyłą, przyszłym papieżem Janem Pawłem II, organizując opiekę domową nad osobami samotnymi i przewlekle chorymi w Krakowie. Zmarła w opinii świętości, a w 2018 roku została beatyfikowana.

Podczas rekolekcji uczestnicy mieli okazję spotkać się z jej duchowym dziedzictwem, uczyć się od niej jak z oddaniem i czułością pochylać się nad cierpiącym człowiekiem. Dla mieszkańców i pracowników DPS „Kalina” oraz pozostałych ośrodków było to wyjątkowe doświadczenie, dotykające nie tylko umysłu, ale przede wszystkim serca. Kaplica domu stała się miejscem wzruszeń, modlitwy, a także osobistego zawierzenia siebie Bogu w duchu bł. Hanny. Rekolekcje zakończyły się wspólną Eucharystią, w której uczestnicy, zarówno pensjonariusze, jak i personel, złożyli swoje cierpienia, troski, ale też nadzieje i wdzięczność, u stóp Chrystusowego krzyża.

Takie spotkania przypominają, że każde życie ma sens, a każde cierpienie może stać się modlitwą. Bł. Hanna Chrzanowska pokazała, że świętość rodzi się w codzienności, w trosce, uśmiechu, dotyku dłoni i cichej obecności przy łóżku chorego. Rekolekcje w DPS „Kalina” stały się tego żywym dowodem.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

Wybrane dla Ciebie

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04
Bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Więcej ...

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

2025-04-15 14:15
Bp Piotr Turzyński

fot. EpiskopatNews Flickr CC BY-NC-SA 2.0

Bp Piotr Turzyński

W najbliższy wtorek, 22 kwietnia, odbędą się uroczystości pogrzebowe biskupa Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego radomskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Więcej ...

Ojciec Jordan ze Szkoły Dla Spowiedników: spowiedzi dzieci są proste i piękne

2025-04-15 10:35

Karol Porwich/Niedziela

O tym, jak przeżyć spowiedź przed Wielkanocą i w Jubileuszowym Roku Nadziei oraz czy rzeczywiście sakrament pokuty jest jakimkolwiek ryzykiem dla najmłodszych mówi o. Jordan ŚliwińskiOFMCamp ze Szkoły Dla Spowiedników. - Spowiedzi dzieci są proste i piękne, co dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy spowiednik umie nawiązać z nimi odpowiedni kontakt i używać zrozumiałego dla nich języka - podkreśla kapucyn w rozmowie z KAI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Kościół

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Wiara

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...