Reklama

Niedziela Wrocławska

Biskup Maciej Małyga: Sprawa Jezusa z Nazaretu to nie sprawa przeszłości, ale naszego i mojego dzisiaj tu i teraz

2025-04-20 18:42
Biskup Maciej Małyga

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej Małyga

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego jednej z Mszy świętych w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu przewodniczył bp Maciej Małyga. - Dziś dzielimy się naszą wielką radością i wielką nadzieją. Po czterdziestu dniach postu, po Wielkim Tygodniu, jesteśmy w najważniejszym punkcie Triduum Paschalnego. Ten, który był ukrzyżowany - żyje - mówił bp Maciej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając homilię hierarcha wskazał, że po zmartwychwstaniu wszystko zaczyna być piękniejsze. - Mamy bardzo pogodny dzień. Mamy Liturgię z jej znakami - Paschałem i czytaniami. Z wodą, która przypomina chrzest. Do wiary zachęca nas Boży Duch, który działa w naszym sercu i nam podpowiada za kim iść i komu wierzyć - mówił.

Zmartwychwstanie Chrystusa ma swoje odzwierciedlenie w postawie świadków. - Wierzymy ich wiarą, patrzymy ich oczami. W ostateczności chodzi o to, żeby na Zmartwychwstanie spojrzeć już własnymi oczami, aby to stało się naszym osobistym doświadczeniem, że Jezus z Nazaretu to nie sprawa przeszłości, ale naszego i mojego dzisiaj tu i teraz- wskazał biskup, podając też za przykład jednego ze świadków, jakim był Apostoł Piotr. - Dzisiaj Piotr się nie boi, nie ucieka, bo Jezus to nie sprawa z jego przeszłości, tylko jego siła na dzisiaj. Święty Piotr chce, żeby Korneliusz, poganin znał Pana Jezusa nie tylko z opowieści, które wtedy krążyły. Każdy coś o nim słyszał, ale Piotr chce, żeby dla Korneliusza to stało się życiem. Czymś w głębi jego serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Maciej zachęcił do indywidualnej lektury 15 rozdziału 1 Listu do Koryntian. - To jest najstarsze świadectwo o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa. I tam Paweł pisze, że Chrystus zmartwychwstał

Reklama

Drugi świadek o którym mówił kaznodzieja to św. Paweł. - Spotyka Jezusa w drodze do Damaszku. - I dla Pawła Jezus z Nazaretu to także dzisiaj pisze. że w nim żyjemy, w nim umieramy.

Biskup Małyga nawiązał także do aspersji, która miała miejsce na początku Eucharystii. - Przypomnieliśmy sobie chrzest przez pokropienie wodą. Chrzest to jest potęga i wyjątkowe doświadczenia włączenia w krzyż i Zmartwychwstanie - zaznaczył, dodając, że nieustannie odnawiamy ten sakrament poprzez nasze wybory, liturgię, pójście za wiarą, czy wyrzekanie się niewiary. Biskup wskazał też, że modlitwy, duchowe walki, wierność i miłość to perły, które posiada człowiek.

Trzecim świadkiem był umiłowany uczeń Jezusa, czyli św. Jan Apostoł. - Słyszeliśmy o nim w Ewangelii, jak niemal ściga się z Piotrem, bo jest młodszy. Przybiega pierwszy do grobu i tam dzieje się coś, co fascynuje nas i ciekawi od dwóch tysięcy lat, czyli wszedł do grobu, zobaczył chusty i uwierzył. Próbujemy to zrozumieć, ale to była jego perła, osobista historia, która była znana tylko dla niego i dla Boga - podkreślił bp Maciej, dodając: - Są takie chwile w naszym życiu, kiedy wiele się układa. Porozsypywane puzzle stają się jednym obrazem. I budzi się wiara albo wiara się jeszcze bardziej umacnia. Bo ten uczeń, zanim dobiegł do grobu i wszedł do środka, to widział wiele znaków, ale jego serce chyba ciągle nie dokonało wyboru, chociaż oczy widziały. I wydaje się, że właśnie dzisiaj w pustym grobie. Ujrzał i uwierzył .

Na zakończenie biskup Maciej, że w różnych momentach rozpoznajemy Jezusa. - Piotr rozpoznał go po wielkości Jego daru, gdy sieci się rwały. Bóg daje zawsze więcej. Maria Magdalena rozpoznała Go, gdy powiedział jej po imieniu Mario. Dwójka uczniów idących do Emaus. Kleofas i drugi uczeń rozpoznali Go, gdy połamał chleb i dał im wszystko. Bo Bóg jest tym, który się wszystkim dzieli. My też chcemy go rozpoznawać każdy ze swoją osobistą historią. Te historie w końcu łączą się w wielką historię naszej wspólnej wiary: parafii, diecezji, Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

2025-04-15 14:15
Bp Piotr Turzyński

fot. EpiskopatNews Flickr CC BY-NC-SA 2.0

Bp Piotr Turzyński

W najbliższy wtorek, 22 kwietnia, odbędą się uroczystości pogrzebowe biskupa Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego radomskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Bp Przybylski: zapytajmy siebie co Duch Święty chciał powiedzieć przez Franciszkowy pontyfikat

2025-04-21 22:11

Jasna Góra news

- Dziękujemy z całym Kościołem za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Stajemy tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście - mówił bp Andrzej Przybylski w szczególną „papieską godzinę”, kiedy na Jasnej Górze od lat o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę