Reklama

Turystyka

Włoskie pielgrzymowanie

MARGITA KOTAS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niejedna polska grupa pielgrzymia wprost po uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie ruszyła do San Giovanni Rotondo, odwiedzając po drodze coraz bardziej słynne Manoppello. Kontynuując krótką włoską podróż z Janem Pawłem II, rozpoczętą w poprzednich numerach „Niedzieli”, odwiedźmy zatem te dwa miejsca, których nie powinno na jej trasie zabraknąć.

San Giovanni Rotondo, Apulia. Sanktuarium św. Ojca Pio – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Wizyty Karola Wojtyły w San Giovanni Rotondo to przede wszystkim spotkania z niezwykłą duchowością kapucyna Ojca Pio, którego już jako papież wyniósł na ołtarze, beatyfikując 2 maja 1999 r. i kanonizując 16 czerwca 2002 r. Ks. Karol Wojtyła osobiście spotkał Ojca Pio w kwietniu 1948 r., po Wielkanocy. Ks. Wojtyła przebywał w tym czasie na studiach na Angelicum w Rzymie, skąd wraz z ks. Stanisławem Starowieyskim wybrał się do San Giovanni Rotondo. Młody kapłan wyspowiadał się u Ojca Pio i wziął udział w sprawowanej przez niego Mszy św. Był pod ogromnym wrażeniem głębokiej duchowości Kapucyna, a wokół tego jedynego spotkania obu przyszłych świętych narosło wiele legend. Jedna z nich dotyczyła rzekomego proroctwa – ks. Karol Wojtyła miał usłyszeć od Ojca Pio, że zostanie papieżem. Jako papież Jan Paweł II parokrotnie temu zaprzeczał. Po raz drugi Karol Wojtyła przybył do San Giovanni Rotondo w listopadzie 1974 r., już jako kardynał, arcybiskup Krakowa. Uczestniczył wówczas w Rzymie w synodzie biskupów i po zakończeniu jego prac, w towarzystwie kilku innych księży, wybrał się do San Giovanni Rotondo, by tam obchodzić 28. rocznicę swoich święceń kapłańskich. Jako papież do miasteczka przybył 23 maja 1987 r., na dwa dni przed 100. rocznicą urodzin Stygmatyka. Odwiedził wtedy również pobliskie Monte Sant’Angelo i jego Niebiańską Bazylikę – sanktuarium św. Michała Archanioła (pierwszą wizytę w tym sanktuarium Karol Wojtyła złożył jako kardynał 2 listopada 1974 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzisiejsze sanktuarium Ojca Pio w San Giovanni Rotondo stanowią: zabudowania klasztoru, w których Ojciec Pio przebywał od 1916 r. aż do swojej śmierci 23 września 1968 r., stary kościół (konsekrowany w 1676 r.) i zbudowana w latach 50. XX wieku bazylika – obie świątynie dedykowane Matce Bożej Łaskawej, nowoczesny kościół pw. św. Ojca Pio, oddany do użytku w 2004 r., oraz wkomponowana we wzgórze droga krzyżowa. Za sprawą św. Ojca Pio San Giovanni Rotondo słynie również z ciągle rozbudowywanego i unowocześnianego szpitala – Domu Ulgi w Cierpieniu. Jednym z ostatnich zrealizowanych projektów Domu Ulgi jest Poliambulatorium Jana Pawła II, którego inauguracja odbyła się w 2002 r.

Reklama

Zwiedzanie: sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – codz. w godz. 6.00-20.00; kościoła św. Ojca Pio – codz. w godz. 7.30-22.00.

Manoppello, Abruzja. Volto Santo

Pielgrzymów, którzy zmierzać będą z San Giovanni Rotondo do Rzymu bądź w odwrotnym kierunku, namawiam do odwiedzenia maleńkiego Manoppello, leżącego niedaleko Pescary. Tamtejszy kościół Ojców Kapucynów jest miejscem przechowywania tkaniny z wizerunkiem twarzy Jezusa – Volto Santo (Świętego Oblicza), rozsławionego w 2005 r. dzięki książce niemieckiego dziennikarza Paula Baddego. Volto Santo znajdujące się w Manoppello, jak dowodzi Badde w przeprowadzonym przez siebie śledztwie dziennikarskim, jest wizerunkiem Chrystusa czczonym najpierw w Edessie, potem w Konstantynopolu, a w końcu w Rzymie, gdzie nazywany Chustą Weroniki przechowywany był w skarbcu Bazyliki św. Piotra, znajdującym się we wnętrzu kolumny św. Weroniki. Przypuszcza się, że wizerunek został skradziony podczas prac remontowych w bazylice i przewieziony do Manoppello. Podanie głosi, że znajduje się tam od 1506 r. Pewne jest, że trafił do rąk kapucynów w roku 1638. Jan Paweł II nazwał Manoppello „miejscem przemiany, pojednania z Bogiem i oazą pokoju”. Nigdy nie widział Volto Santo bezpośrednio, pod koniec życia otrzymał jednak przesłaną przez Baddego fotografię chusty z Manoppello i będąc pod ogromnym wrażeniem, napisał do dziennikarza bardzo osobistą odpowiedź.

Zwiedzanie bazyliki Świętego Oblicza: codz. w godz. 6.00-12.00 i 15.00-19.00.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-28 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Głosić Chrystusa wszystkim”

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady