Włochy wyłożą 5 mln euro na organizację uroczystości pogrzebowych papieża
PAP
PAP/EPA
Trumna z ciałem papieża Franciszka
Rząd Włoch ogłosił we wtorek pięciodniową żałobę po śmierci papieża Franciszka - poinformowano po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów. Żałoba będzie obowiązywać do sobotnich uroczystości pogrzebowych papieża.
Na ten czas przypadną obchody Święta Wyzwolenia 25 kwietnia, które upamiętnia oswobodzenie Włoch spod niemieckiego nazizmu i faszyzmu w 1945 roku.
"Wszystkie uroczystości odbędą się oczywiście, ale z uwzględnieniem kontekstu, a zatem z umiarem, jaki każdemu narzucają okoliczności" - oświadczył minister ds. Obrony Cywilnej Nello Musumeci.
Poinformował po obradach rządu Giorgii Meloni o przeznaczeniu pierwszej transzy w wysokości 5 milionów euro na organizację uroczystości pogrzebowych, przyjęcie pielgrzymów w Rzymie i zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.
Na polskojęzycznym kanale Vatican News w serwisie YouTube będziemy dla Państwa transmitować zbliżające się uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka oraz codzienną modlitwę różańcową.
Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę
2025-07-11 16:01
Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP)/KAI
KAI
Kardynał Bechara Raï
- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.
Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne
2025-07-11 16:06
Federico Piana/Vatican News
@Vatican Media
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy
Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.