Reklama

Polska

Zderzenie ze skrajną formą ateizmu

Troska Kościoła o ubogich, wybór nowego sekretarza generalnego i członków Rady Stałej Episkopatu – to główne tematy 365. zebrania plenarnego KEP, które odbywało się w dniach 10-11 czerwca br. w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi dokonali podsumowania obecnej sytuacji Kościoła w Polsce. Jak czytamy w komunikacie po obradach, „zauważyli, iż w obecnym kontekście kulturowym jest coraz mniej miejsca na obiektywne i uniwersalne wartości, a do głosu dochodzi dyktatura relatywizmu, polityczna poprawność i nowe oblicze ateizmu wrogiego wobec ludzi wierzących”. Podziękowali lekarzom, którzy podpisali Deklarację Wiary, za odważny gest broniący prawa do wolności sumienia.

Konferencja Episkopatu wybrała nowych członków Rady Stałej. W miejsce abp. Marka Jędraszewskiego, który jako członek prezydium KEP obecnie wchodzi do Rady Stałej z urzędu, wybrany został abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Natomiast za bp. Adama Lepę, który przeszedł na emeryturę, z grona biskupów pomocniczych został wybrany bp Wiesław Śmigiel z Pelplina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z ważniejszych punktów 365. zebrania plenarnego była dyskusja biskupów na temat troski Kościoła w Polsce o ubogich, którą poprowadził abp Józef Kupny, przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP. Debata odbyła się na kanwie przesłania papieża Franciszka do polskich biskupów z wizyty „Ad limina Apostolorum” w lutym br. Abp Kupny przytoczył m.in. dane GUS, które – jak stwierdził – są „porażające”, zwłaszcza w kontekście sytuacji dzieci biednych i niedożywionych, których w Polsce jest ok. 1,4 mln. Biskupi podkreślali, że Kościół w Polsce nie jest w stanie udźwignąć całego ciężaru wsparcia osób ubogich, dlatego potrzebne jest pogłębienie współpracy z organami samorządowymi, które dysponują wydzielonymi we własnych budżetach środkami na pomoc dla biednych. Potrzeba nowych wspólnych inicjatyw i prac.

W referacie nt. obecności Kościoła w życiu publicznym abp Marek Jędraszewski podkreślał, że Kościołowi, który jest zatroskany o człowieka, nie wolno milczeć! – Wyzwaniem na dziś – podkreślił zastępca przewodniczącego KEP – jest „ponowoczesność” z towarzyszącą jej koncepcją „społeczeństwa otwartego”, w którym nie obowiązuje żadna hierarchia wartości. Wszystko jest względne, a każdy element tak samo jest ważny. Otwiera to olbrzymie pole dla inżynierii społecznej. – Tak skrajnej formy ateizmu jeszcze nie było, jak ten, który zrodził się teraz – ocenił abp Jędraszewski.

Reklama

Episkopat przyjął też poprawioną wersję wytycznych i aneksów regulujących postępowanie Kościoła w Polsce wobec sprawców molestowania seksualnego osób niepełnoletnich oraz pomocy ofiarom. Dokumenty uwzględniające uwagi Stolicy Apostolskiej, przekazane polskim biskupom przed kilkoma miesiącami, zostaną teraz wysłane do Kongregacji Nauki Wiary, a po ich zaakceptowaniu będą obowiązywać na gruncie Kościoła w Polsce. Wówczas ich treść zostanie ujawniona opinii publicznej.

Biskupi wysłuchali także wystąpienia koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adama Żaka. Powiadomił on, że w ramach Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie będzie przygotowywana oferta studiów podyplomowych w zakresie prewencji.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-16 13:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rodzina, niesakramentalni, sytuacja społeczna – jutro obrady Rady Stałej KEP

Episkopat.pl

Dokumenty o rodzinie i związkach niesakramentalnych, sytuacja społeczna w Polsce i duszpasterstwo polonijne w Belgii – to główne tematy jutrzejszych obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze. Następnego dnia, 3 maja, Episkopat uczestniczyć będzie w uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj