Projekt został zrealizowany dzięki współpracy z Narodową Galerią Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Rzymie. Majestatyczny lew z brązu wznosi się w ogrodach Villa Magistrale Suwerennego Rycerskiego Zakonu Maltańskiego na Awentynie, w samym sercu Wiecznego Miasta, tworząc cichy dialog między sztuką, naturą i duchowością.

Vatican Media
Rzymski lew dla Leona XIV
Między sztuką i naturą
Rzeźba, umieszczona przez Zakon i Narodową Galerię Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Rzymie, jest hołdem dla Papieża, który wybrał imię Leon XIV – w dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „lew”.
Dzieło to wpisuje się w kontekst współpracy między instytucjami kulturalnymi i religijnymi, wzbogacając wizerunek Wiecznego Miasta symbolem siły i dyskretnej ochrony.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Decyzja o umieszczeniu tej imponującej rzeźby w miejscu tak nacechowanym znaczeniem historycznym i religijnym podkreśla intencję stworzenia pomostu między różnymi wymiarami ludzkiego doświadczenia: artystycznym, naturalnym i duchowym. Lew kroczy z głową skierowaną w dół i lekko uniesionym ku górze ogonem, okazując zainteresowanie i otwartość na otoczenie, zgodnie z mową ciała kotowatych. Nie jest w pozycji wspiętej ani nie przejawia agresji, lecz przekazuje spokojne poczucie bezpieczeństwa.
Cichy hołd dla papieża Leona XIV
Reklama
Lew, widoczny przez „dziurkę od klucza” na Piazza dei Cavalieri di Malta (Plac Kaalerów Maltańskich), wpisuje się w kontekst łączący miasto Rzym z jego duchową historią. Obecność tego brązowego dzieła, wykonanego przez rzymskiego artystę Davide Rivaltę, stanowi cichy i pełen szacunku hołd dla Papieża. Wybór tak potężnego symbolu, jakim jest król zwierząt, przekłada się na przesłanie spokojnej siły i kontemplacji — elementów leżących u podstaw misji Zakonu i jego związku z duchowością.

Vatican Media
Rzymski lew dla Leona XIV
Sztuka jako most
Davide Rivalta, znany z monumentalnych przedstawień zwierząt, potrafi swoimi dziełami uchwycić sedno istot, które zdają się zawieszone między realizmem a symbolizmem. Jego rzeźby, często umieszczane w przestrzeniach publicznych i instytucjonalnych, takich jak pod arkadami Dziedzińca Honorowego na Kwirynale, wyróżniają się wyrazistą ekspresją i stonowaną elegancją.
Instalacja lwa w ogrodach Villa Magistrale Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego stanowi również łącznik między historycznymi korzeniami Rzymu a współczesnymi interpretacjami uniwersalnych symboli. Obecność tej rzeźby zachęca do cichej refleksji nad ciągłością wartości takich jak ochrona, siła i duchowość.
„Lew przemawia bez ryku”
– stwierdził brat John T. Dunlap, Wielki Mistrz Suwerennego Zakonu Maltańskiego.
„To zaproszenie, by dostrzec moc spokoju, ochronę wyrażaną bez słów oraz duchowość, która objawia się w kontemplacji”.