Reklama

Niedziela Częstochowska

Pod krzyżem Chrystusa

Krzyż jest po to, żebyśmy się umieli podnieść

Maciej Orman

Krzyż jest po to, żebyśmy się umieli podnieść

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

Koronka do Miłosierdzia Bożego, inscenizacja o krzyżu, procesja z relikwiami Krzyża Świętego i Msza św. z sakramentem bierzmowania – tak 14 września, w łączności z uczestnikami akcji „Polska pod Krzyżem”, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie przeżywała uroczystość odpustową.

Modlitwie w Godzinie Miłosierdzia przewodniczył abp Wacław Depo. Parafialne oazy – dziecięca i młodzieżowa – przygotowane przez s. Karolianę Buksę, służebniczkę, przedstawiły historię cierpienia Janiny Trafalskiej i jej męża Stanisława, rzeźbiarza krzyża, który w Wielki Piątek 2005 r. trzymał Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie wierni zgromadzili się przy kościele Pana Jezusa Konającego, na Rynku Wieluńskim. Po odmówieniu Litanii do Krzyża Świętego wszyscy ruszyli w procesji z relikwiami Krzyża do kościoła parafialnego, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Podczas Eucharystii udzielił sakramentu bierzmowania 29 młodym osobom.

– Krzyż jest lekarstwem, pigułką, w której Bóg zawarł wszystko, co może nas uzdrowić. Każdy sakrament płynie z krzyża. Kiedy Jezus umierał, wyzionął ducha, a ja wam chcę tego ducha przekazać. Jednak nie byłoby bierzmowania, gdyby nie było krzyża – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski.

Reklama

– Chcemy krzyż podwyższyć, to znaczy uznać za najważniejsze lekarstwo. Czasem gorzkie, nieprzyjemne i bolesne, ale to dlatego, że krzyż jest przeciwko grzechowi, ale nie przeciwko grzesznikowi. Jeśli nie przyjmiecie krzyża, możecie rozwalić sobie życie – przestrzegał bp Przybylski, zwracając się do kandydatów do bierzmowania.

– To nie krzyż sprawia, że upadamy, ale grzech. Krzyż jest po to, żebyśmy się umieli podnieść, żebyśmy mieli za co złapać, kiedy leżymy w bagnie grzechu. Krzyż chce nas z niego wyciągnąć – podkreślił hierarcha.

Biskup przypomniał również słowa-testament Jana Pawła II: „brońcie krzyża”, wypisane na posadzce kościoła. – Im bardziej świat będzie proponował nam truciznę, tym bardziej będzie walczył z krzyżem. Jeżeli ktoś nie chce przyjąć krzyża, to znaczy, że nie chce zrezygnować z grzechu, z trucizny szatana. Kto odchodzi od krzyża, rezygnuje z jedynego lekarstwa, które może uzdrowić i zbawić – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

– Nie bójcie się, że krzyż jest wymagający. Brońcie go nie tylko od święta. Jeżeli obronimy krzyż, Bóg nas uzdrowi – zachęcił bp Andrzej Przybylski.

Po Mszy św. wierni ucałowali relikwie Krzyża Świętego.

Maciej Orman

* * *

Zawiercie

Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża w Zawierciu-Blanowicach w łączności z akcją „Polska pod Krzyżem” przewodniczył ks. dr Jan Koclęga, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Eucharystię koncelebrowali: ks. dr Jacek Reczek, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, oraz emerytowany ks. kan. Leon Wódka.

Reklama

– Każdego dnia, tak jak oddychacie powietrzem, oddychajcie Bogiem. Każdego dnia, tak jak karmicie się pokarmem, karmcie się modlitwą, karmcie się słowem Bożym, karmcie się Chrystusem – mówił w trakcie Mszy św. ks. dr Koclęga. Po Mszy św. wierni przeszli w modlitewnej procesji przez dróżki kalwarii znajdującej się na terenie parafii. Na zakończenie ks. dr Koclęga udzielił błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego.

Paweł Kmiecik/Radio Zawiercie, zawiercianskie.pl

* * *

Praszka

W ogólnopolską inicjatywę „Polska pod Krzyżem” włączyło się także Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce.

Wierni rozważali część bolesną Różańca, modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego i uczestniczyli w Drodze Pasyjnej. Następnie Mszy św. w kościele Świętej Rodziny przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.

W słowach pouczenia pasterskiego apelował o ustanowienie krzyża najwyższą wartością w życiu. – Jesteśmy do tego zobowiązani, gdy ludzie wielkich nazwisk zaatakowali krzyż i wiarę. Żyjemy w czasach poniżania krzyża, a za poniżaniem krzyża idzie poniżanie człowieka. Krzyż jest dla nas wszystkim i prowadzi nas do zmartwychwstania. Kto nie miłuje krzyża, idzie w nicość – mówił arcybiskup senior.

Tadeusz Bysina

* * *

Rększowice

W Godzinie Miłosierdzia wierni czuwali również przy krzyżu w sanktuarium Krzyża Świętego, w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach. Wpatrywali się w relikwie Krzyża Świętego znajdujące się w tej wspólnocie.

Red.

* * *

Radomsko

Wierni modlili się również w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Rdomsku.

Red.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-17 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: Zawiadomienie do prokuratury ws. znieważenia krzyża na Giewoncie

Szift / Foter.com / CC BY

Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem w piątek wpłynęło zawiadomienie w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez wywieszenie na krzyżu na Giewoncie baneru z symbolem Strajku Kobiet i napisem "Przemoc domowa to nie tradycja" – poinformowała PAP szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz.

Więcej ...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Więcej ...

Abp Wacław Depo o Leonie XIV: to papież nie tylko dla ludzi wierzących

2025-05-09 10:02
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo. W tym odcinku metropolita częstochowski mówi o wyborze kard. Roberta Prevosta na papieża.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Kościół

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...