Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrkowska fara bazyliką mniejszą

Tu całe pokolenia uczyły się Boga

Maria Niedziela

– Żyjemy w czasach, kiedy Bóg jest coraz bardziej nieobecny w życiu tylu osób, tylu rodzin, tylu instytucji społecznych – mówił kard. Stanisław Ryłko podczas uroczystości nadania tytułu bazyliki piotrkowskiej farze pw. św. Jakuba Apostoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rzeczywistości Bóg jest jedynym i niezawodnym gwarantem godności i szczęścia człowieka, dlatego kryzys Boga w świecie pociąga za sobą nieuchronnie kryzys człowieka i jesteśmy tego naocznymi świadkami – podkreślał legat papieski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. Koncelebransami byli m.in.: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, abp senior Władysław Ziółek, abp senior Stanisław Nowak, łódzcy biskupi pomocniczy: Ireneusz Pękalski i Marek Marczak oraz kapłani naszej archidiecezji. Uczestniczyli w niej: władze miasta, przedstawiciele parlamentu, szkół i instytucji miejskich oraz licznie zebrani piotrkowscy wierni.

Bazylika mniejsza

W sobotę, 28 września, najstarszy kościół Piotrkowa Trybunalskiego – fara pw. św. Jakuba Apostoła – został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Uroczystość poprzedził wykład ks. dr. hab. Waldemara Glińskiego poświęcony historii tej jednej z najważniejszych świątyń Rzeczypospolitej XV-XVII wieku. Świątynia była świadkiem początków polskiej demokracji, parlamentaryzmu i sądownictwa. Tu zawierzali swoje panowania królowie elekcyjni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlatego – na co zwracał uwagę papieski legat – pamięć o pełnej chwały przeszłości tej świątyni i tego miasta jest powodem do słusznej dumy, ale jest też wielkim zobowiązaniem, zadaniem – jak tym bogatym dziedzictwem historycznym żyć dzisiaj, jak umiejętnie z niego czerpać w rozwiązywaniu problemów Kościoła, miasta i Polski, jak to dziedzictwo pomnożyć, przekazać następnym pokoleniom.

Dzieje ludzi

Uroczystą Eucharystię rozpoczęło powitanie i krótkie słowo metropolity łódzkiego, który zauważył, że „przy całej naszej miłości do świątyń Pańskich, w szczególności tak czcigodnych jak ta – nie odznaczamy dziś wyjątkową godnością zabytkowego budynku”. – Tak naprawdę odznaczamy ludzi – podkreślał i dodał: – Chcemy uszanować ludzi, którzy tę świątynię uczynili tak ważnym miejscem w historii i w historii zbawienia – swojej własnej i całej wspólnoty. Odznaczamy Piotrkowski Kościół, tzn. blisko 900-letnią wspólnotę wiernych (jakieś 30 pokoleń!), którzy przeżywali swoją wiarę na tym miejscu.

Reklama

Następnie, pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego bp Marek Marczak, odczytał papieski dekret nadający farze tytuł bazyliki mniejszej, co spotkało się z gromkimi brawami obecnych na modlitwie.

Zobowiązanie na przyszłość

W homilii papieski legat podkreślał znaczenie tego miejsca. – Progów tej świątyni nie można przestąpić bez głębokiego wzruszenia, iż jest ona bardzo ważnym świadkiem naszych ojczystych dziejów – dziejów wiary na tej ziemi, na polskiej ziemi. Jest ona przede wszystkim wymownym świadkiem historii zbawienia ludzi tej ziemi, która w jej murach pisała się przez wieki i ciągle się pisze – mówił. Zwracał uwagę na miejsce Boga w naszym życiu i w życiu tych, którzy przed laty – poprzez właśnie swoją wiarę – wznieśli ten kościół.

Tymczasem dziś można mówić o kryzysie Boga, bo człowiek „usuwa Boga na margines życia i nie liczy się z Nim, ufny w postęp nauki i techniki jest przekonany, że poradzi sobie sam, bez Boga, uważa Boga za przeszkodę do szczęścia”. Kard. Ryłko, cytując Jana Pawła II, który mówił o apostazji bogatych społeczeństw europejskich, dodał: – To jest wielki dramat naszych czasów. Zapominanie o Bogu. I podkreślił, że w tej świątyni całe pokolenia uczyły się o Bogu i poprzez to, że każde pokolenie starało się wnieść do skarbca tego kościoła coś bezcennego jest on świadectwem, jak w każdej epoce historycznej człowiek potrzebuje Boga. – Bez Niego w człowieku coś ginie, coś ważnego zamiera – dodał.

– Dlatego ta bazylika zadaje nam wiele ważnych pytań, przede wszystkim właśnie o Boga, pyta nas, kim jest dla nas Pan Bóg, jakie miejsce zajmuje w naszym życiu osobistym, rodzinnym, tutejszej społeczności miejskiej. Czy jest to naprawdę miejsce centralne, czy liczę się z Bogiem w podejmowaniu moich decyzji? – pytał archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

Reklama

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś wręczył proboszczowi fary ks. Grzegorzowi Gogolowi cegłę z bazyliki św. Jana na Lateranie, którą ofiarował kard. Konrad Krajewski – pierwszy łódzki kardynał.

Piotrkowska fara to druga, po archikatedralnej, bazylika na terenie naszej diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-01 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pani z Rokitna ma swoje święto

Ks. dr Józef Tomiak prezentuje watykański dekret

Ks. Marcin Kliszcz

Ks. dr Józef Tomiak prezentuje watykański dekret

Pragnienia serc wielu diecezjan stały się faktem. Po raz pierwszy w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 18 czerwca 2017 r. będzie obchodzona uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli