Reklama

Niedziela Częstochowska

Zjednoczona rodzina

Delegacje 75 szkół imienia św. Jana Pawła II pielgrzymowały na Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

Delegacje 75 szkół imienia św. Jana Pawła II pielgrzymowały na Jasną Górę

– Zachęcam was do tego, abyście jako rodzina Jana Pawła II żyli przesłaniem katechez świętego papieża – mówił bp senior Antoni Długosz do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II połączyła wszystkie szkoły, które obrały go za patrona. W roku 100-lecia jego urodzin 8 października po raz dwudziesty – ze względu na pandemię – na Jasną Górę pielgrzymowali reprezentanci 75 szkół: uczniowie, dyrektorzy, nauczyciele, katecheci; pozostali łączyli się duchowo.

Piękno młodości

Centralnym punktem była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp senior Antoni Długosz. Kaznodzieja przybliżał zebranym życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Zaakcentował, że wielokrotnie mówił on, że „człowiek jest drogą Kościoła”. Dlatego Kościół nie godzi się na aborcję czy eutanazję, bo każdy człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Biskup Antoni przypomniał pielgrzymom ich miłość do następcy św. Piotra i pozostawił im zadanie: – W 100. rocznicę urodzin Ojciec Święty staje przed nami i mówi do was: Cieszę się, że patronuję waszym szkołom. Skoro jestem patronem waszych szkół, to w szczególny sposób żyjcie prawdami, które przekazywałem przez 27 lat. Zachęcał rodzinę Jana Pawła II do tego, by żyła przesłaniem świętego papieża, aby bez lęku otwarła drzwi Chrystusowi. W tym duchu apelował: – W centrum naszego życia niech będzie Chrystus. Miejmy oczy, ręce i serce Jezusa, widząc człowieka w potrzebie, nie przechodźmy obojętnie obok smutnego kolegi czy koleżanki. Przebaczajmy, jeśli ktoś nam wyrazi jakąś niestosowność, żebyśmy byli ludźmi jedności, a nie poróżnionymi ze sobą. Chciejmy, doświadczając swojej grzeszności, nie ulegać słabościom. Młodość nie jest łatwa, ale piękna. Dlatego też korzystajmy często z sakramentu pojednania, pamiętając o tym, że Bóg zawsze nas kocha, nigdy nie zdradza. Kaznodzieja mówił o wierności Chrystusowi, również w tajemnicy cierpienia, na przykładzie papieża Polaka i Carlo Acutisa, od 10 października błogosławionego nastolatka.

Święty Jan Paweł II chciał, by w centrum życia młodych był Chrystus.

Podziel się cytatem

Zaszczyt i radość

Uczniowie szkół papieskich zgodnie twierdzą, że pragną naśladować Ojca Świętego, a to, że jest on jest patronem ich szkół, stanowi powód do dumy i radości. – Dobrze, że szkoła nosi jego imię, bo zrobił wiele dla świata – powiedziała Zuzanna ze szkoły podstawowej w Zarzeczu. Jej kolega Piotr dodał: – Taki patron to dla nas zaszczyt, jest wzorem do naśladowania, by być dobrym człowiekiem. Halina, nauczycielka w szkole podstawowej w Kraczkowej, opowiadała: – Od czasów, kiedy był na Watykanie, był naszym patronem, postacią, która dawała wzór młodzieży. Jego kult jest ogromny. Wyrazem przyjaźni między naszym proboszczem a sekretarzem św. Jana Pawła II abp. Mieczysławem Mokrzyckim są pamiątki, relikwie, które otrzymaliśmy dla naszej szkoły, np. długopis, golarka. Pamięć o świętym papieżu i jego nauka są zakorzenione w sercach dzieci i dorosłych. Ta pielgrzymka to święto i czujemy się na niej jak w rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2020-10-14 10:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pod znakiem Papieża Polaka

Wspólne zdjęcie z bp Edwardem Frankowskim

Ks. Wojciech Kania

Wspólne zdjęcie z bp Edwardem Frankowskim

W Tarnobrzegu, w Zespole Szkół Katolickich, odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Kościół żyje, gdy prorokuje

2024-07-05 10:57

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele rozważa bp Andrzej Przybylski

Więcej ...

Papież: demokracja jest związana z wartościami osoby, braterstwa i ekologii integralnej

2024-07-07 09:13

Monika Książek

Na potrzebę chrześcijańskiego i ewangelicznego odczytania zjawisk społecznych, co jest ważne nie tylko w kontekście włoskim, ale stanowi przestrogę dla całej ludzkości i dla drogi wszystkich narodów - wskazał Franciszek w centrum kongresowym „Generali Convention Center” w Trieście na zakończenie 50. Tygodnia Społecznego. Przebiegał on pod hasłem „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”. Wzięło w nim udział 900 katolików włoskich. "Tak bowiem jak kryzys demokracji przenika różne realia i narody, tak samo postawa odpowiedzialności za przemiany społeczne jest wezwaniem skierowanym do wszystkich chrześcijan, gdziekolwiek żyją i pracują, w każdej części świata" - powiedział papież i podkreślił, że demokracja jest związana z wartościami osoby, braterstwa i ekologii integralnej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....