Reklama

Niedziela Przemyska

Ta najpiękniejsza

Marian Sztajner

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w Gminie Przeworsk odbywa się coroczny Przegląd Palm Wielkanocnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lud, który witał Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy w tryumfalnym wjeździe do świętego miasta, słał płaszcze i palmy przed Zbawicielem. Nie był to jedynie gest kurtuazyjny, ale uznanie, że ten wjeżdżający do Jerozolimy człowiek rzeczywiście jest obiecanym Mesjaszem. Odtąd palmy stały się znakiem i uznaniem, że w rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu będziemy witać i przyjmować Zbawiciela. Najpierw w tajemnicy radosnego wjazdu do Jerozolimy, a później także w tajemnicy Jego krzyża i zmartwychwstania. Stąd w naszej polskiej tradycji zwyczaj wykonywania zdobionych palm, które następnie święci się podczas celebracji w Niedzielę Palmową. Konkurs na najpiękniejszą palmę zorganizowano także w Gminnym Ośrodku Kultury w Przeworsku.

Ideą konkursu jest popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocnym. Jest on organizowany przez Wójta Gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury oraz Bibliotekę Publiczną z siedzibą w Urzejowicach. Palmy wielkanocne są nieodzownym elementem Niedzieli Palmowej poprzedzającej jedno z najważniejszych świąt, jakim jest Wielkanoc. Tradycja robienia palm jest w gminie Przeworsk kultywowana od wielu lat. Technika wykonywania tych okolicznościowych dekoracji przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawdziwymi mistrzyniami tego rzemiosła są panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich. Panie dbają, aby w palmach były umieszczane odpowiednie rośliny, wcześniej je zbierają wokół domu, przynoszą z lasu lub łąki. Okoliczne tereny dostarczają nie tylko materiałów na wykonanie oryginalnych palm, ale także inspiracji do kształtu i koloru wykonywanych prac.

W podprzeworskich wioskach palmy wykonuje się z gałązek leszczyny, wierzby, kłokoczki, jałowca, bukszpanu oraz suszonych roślin.

Podziel się cytatem

Reklama

Zgodnie z tradycją, w podprzeworskich wioskach palmy wykonuje się z gałązek leszczyny, wierzby, kłokoczki, jałowca, bukszpanu oraz suszonych roślin. Tradycyjną palmę przystraja się kolorowymi kwiatami z krepiny i bibuły. Piękne, kolorowe palmy wielkanocne można podziwiać w siedzibie Urzędu Gminy. Każda palma jest niepowtarzalna i wyjątkowa. To prawdziwe małe dzieła sztuki ludowej. Zostały wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia. Palmy są znakiem zaangażowania w życie społeczności, a także niemałym wkładem w dziedzictwo kulturowe regionu.

– Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w kultywowanie tradycji. Rodzime zwyczaje są najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom. To dzięki takim osobom nasze tradycje i obyczaje są ciągle żywe – podkreśla wójt Gminy Przeworsk, Daniel Krawiec.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-23 19:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie bój się!

Marian Sztajner/Niedziela

Niedziela Palmowa to czas ludzi młodych. W diecezjach obchodzimy Światowy Dzień Młodzieży. To ostatnia prosta przed ŚDM w Panamie, w styczniu 2019. Ale też czas, kiedy młodzi ludzie mogą sobie odpowiedzieć na pytanie: Gdzie jest moje miejsce w Kościele? Czy już je odnalazłem i zająłem?

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli