Reklama

Niedziela Kielecka

Dom pachnący miłością

Turnusy dla niepełnosprawnych mają długą tradycję

TER

Turnusy dla niepełnosprawnych mają długą tradycję

Wśród wielu dzieł Caritas jest jedno bardziej znane w diecezji – Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. To szczególne miejsce, które wymarzył sobie sługa Boży ks. Wojciech Piwowarczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Miłosierdzia jest patronalnym świętem Caritas, katolickiej organizacji, która od dziesiątek lat niesie pomoc potrzebującym. – Rzeczywiście Niedziela Miłosierdzia jest dla nas i naszych pensjonariuszy świętem. Ten dzień zaczynamy od Eucharystii, w której uczestniczą mieszkańcy Domu i personel – mówi dyrektor Domu ks. Łukasz Zygmunt, dodając, że w kaplicy znajdują się relikwie św. Faustyny, które otoczone są wielką czcią. – Obecność tych relikwii ciągle nam przypomina i przybliża tę wspaniałą głosicielkę Bożego Miłosierdzia i zobowiązuje nas do tego, abyśmy pogłębiali kult Jezusa Miłosiernego. Nasi pensjonariusze każdego dnia od Niedzieli Miłosierdzia modlą się w kaplicy. Odmawiają o godzinie 15 Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odmawialiśmy z chorymi i cierpiącymi nowennę, przygotowując się w ten sposób do tego wyjątkowego święta. Jak podkreśla ks. Zygmunt, dla mieszkańców Domu Niedziela Miłosierdzia jest bardzo ważna, ponieważ – jak mówi – nasz Dom od 28 lat pachnie przede wszystkim miłością, dobrocią ludzi i poświęceniem.

Ks. Wojciech Piwowarczyk

Reklama

Sługa Boży ks. W. Piwowarczyk miał marzenie, aby w Piekoszowie zbudować dom na wzór Domu Ulgi w Cierpieniu, który powstał w San Giovanni Rotondo dzięki dalekowzrocznym planom św. Ojca Pio. Ks. Piwowarczyk widział w życiu wielu ludzi cierpiących i potrzebujących i był przekonany, że właśnie im należy się pomoc. Trzeba im podać wyciągniętą dłoń, aby często odrzuceni przez świat i najbliższych znaleźli ulgę w cierpieniu, nie tylko tym fizycznym, ale i duchowym. Właśnie z myślą o niepełnosprawnych organizował w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego wczasorekolekcje. Tę formę wypoczynku i formacji duchowej upowszechnił, znajdując naśladowców. Jego marzeniem było, aby takie formy wypoczynku odbywały się właśnie w Piekoszowie. Niestety, nie było mu dane ich oglądać, zmarł w 1992 r. Rok później w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie odbyły się pierwsze w tym miejscu wczasorekolekcje, które na trwałe wpisały się w harmonogram wydarzeń Domu. Pamięć o ojcu Piwowarczyku, niezwykłym wizjonerze, który na pierwszym miejscu postawił Boga i prowadził do Niego wiele osób, nie zapominając o nikim, jest żywa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dom inny niż wszystkie

Reklama

Dom Niepełnosprawnych w Piekoszowie w ciągu ostatnich 28 lat od powstania przeszedł olbrzymie przeobrażenia. Już nie tylko osoby niepełnosprawne znalazły swoje „miejsce na ziemi”, ale właśnie tutaj przyjeżdża wiele osób z różnymi schorzeniami, by się leczyć. – Obecnie mamy Dom Pomocy Społecznej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, w naszym ośrodku zlokalizowany jest również Odział Szpitalny Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, a także Oddział Rehabilitacji Dziennej. Widzimy więc, że z małego domu, który był w zamysłach ks. Piwowarczyka, powstało olbrzymie dzieło, w którym naprawdę ulgę w cierpieniu znajdują setki osób – mówi ks. Łukasz, dodając, że w tym rozwoju można się dopatrzyć analogii do ewangelicznego ziarna, które wydało plon stokrotny. Obecnie w Domu przebywa 140 pensjonariuszy, a obsługa liczy 70 osób. Dom jest jednym z największych pracodawców w okolicy, jeśli nie największym. Osoby opiekujące się pensjonariuszami to wysoko wyspecjalizowana kadra, składająca się głównie z lekarzy i rehabilitantów. To sprawia, że do Domu przyjeżdżają osoby z całej Polski, głównie na Szpitalny Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, aby leczyć swoje schorzenia. Jak podkreśla ks. Łukasz, ten Dom jest inny niż wszystkie, ponieważ tu inaczej niż w znanych ośrodkach sanatoryjnych leczy się nie tylko ludzkie schorzenia fizyczne. W Piekoszowie pomoc drugiemu człowiekowi znalazła drugi wymiar, tutaj leczy się ciało i duszę. Codziennie sprawowana jest Eucharystia, podczas której głoszona jest homilia, codziennie w kaplicy pensjonariusze modlą się Różańcem, Koronką do Bożego Miłosierdzia. Trudno się dziwić, że osoby, które tutaj przyjeżdżają na leczenie, twierdzą później, że trzytygodniowy pobyt w Piekoszowie, był dla nich swoistymi rekolekcjami, które głęboko wryły się w ich serca. Przyjechali, aby podreperować zdrowie, nabrać sił fizycznych, ale często do domów wracają zmienieni, więcej się modlą i więcej zastanawiają się nad swoim życiem, niż nad swoimi dolegliwościami. Pobyt w tym Domu przynosi niesamowite efekty.

Dom w cieniu sanktuarium

Dom w Piekoszowie znajduje się w wyjątkowym miejscu. Tuż za ogrodzeniem znajduje się znane, świętokrzyskie sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia słynące wieloma łaskami. To wyjątkowe miejsce, do którego pielgrzymuje wiele osób, by przed obliczem Maryi prosić o łaski i dziękować za otrzymane dary. Jak mówi ks. Łukasz Zygmunt, każdy pensjonariusz, czy też osoba przyjeżdżająca na rehabilitację może w każdej chwili pójść do kościoła, by tam indywidualnie pomodlić się lub też uczestniczyć w Eucharystiach, oraz w nabożeństwach. – Mam wrażenie, że mimo tych kilkudziesięciu lat istnienia naszego Domu, nadal jest wiele osób, które nie znają tego miejsca i którym wydaje się, że jest to miejsce dla wybranych. Nie mają świadomości, że jest to Dom otwarty dla wszystkich, w którym jest mnóstwo możliwości leczenia i rehabilitacji. Dlatego chciałbym zaprosić wszystkich, którzy mają jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, aby u nas nabrały sił fizycznych i duchowych – zaprasza ks. Łukasz. Oferta skierowana jest do wszystkich, przede wszystkim emerytów, rencistów, ponieważ wszelkie zabiegi refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. W ostatnich latach przy Domu dla Niepełnosprawnych powstały domy aktywizujące dla osób starszych lub posiadających orzeczenie o niepełnosprawności niewymagającej opieki. W lokalach aktywizujących można wynająć sobie pokój z aneksem kuchennym i łazienką. Każdy może sobie sam przygotować posiłek lub też skorzystać z posiłków przygotowywanych przez kuchnię Domu. Z tej oferty korzysta wiele osób, najczęściej przyjeżdżają tu osoby w okresie zimowym, kiedy warunki bytowania w ich domach nie są najlepsze.

Nie poddawać się pandemii

Dom w Piekoszowie należy do nielicznych placówek tego typu w województwie świętokrzyskim, w którym udało się, mimo wielu trudności, zapewnić bardzo dobrą łączność z rodzinami, z bliskimi. Mimo braku odwiedzin, Dom nie został zamknięty dla pensjonariuszy. Przez ostatni rok, każdy, kto chciał i mógł, miał możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu. Wokół Domu jest wiele terenów zielonych, alejki, po których można spacerować, jest staw, rabaty pełne kwiatów, to wszystko sprawia, że pensjonariusze czują się jak w ogrodzie i bardzo chętnie spędzają czas, spacerując alejkami, nabierając sił i wypoczywając na ławkach wśród zieleni. Jak twierdzą, tutaj czują się jak w domu.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nikt nie musiał prosić o pomoc

„Najmilsi” pojechali na pierwszą wycieczkę do Torunia. W wyjeździe wzięło udział 35 osób

Archiwum stowarzyszenia

„Najmilsi” pojechali na pierwszą wycieczkę do Torunia. W wyjeździe wzięło udział 35 osób

Mieli dość siedzenia w domu i odstawienia na boczny tor. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych działające w Gaworzycach „Najmilsi” działa niecały rok. Właśnie wrócili z wycieczki na drugi koniec Polski.

Więcej ...

Jak rozmawiać z Bogiem?

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Łk 11,1-13

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa