Reklama

Zdrowie

Miodowe kuracje

Leczenie kaszlu miodem

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 47

Adobe Stock

Kaszel można w domowych warunkach skutecznie leczyć przez podawanie choremu miodu, inhalacje miodem oraz apikowanie środków napotnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kaszel to wynik podrażnienia błony śluzowej układu oddechowego przez wydzielinę powstającą w tym układzie na skutek wytworzonego stanu zapalnego. Świadczy o powstałej chorobie dróg oddechowych. Kaszel suchy, bez odkrztuszania, sygnalizuje rozpoczynającą się chorobę. Kaszel wilgotny natomiast, połączony z odkrztuszaniem, świadczy o rozwiniętym już stanie zapalnym. Ten ostatni wywołuje wydzielina – wynik powstałego stanu zapalnego.

Dobre efekty zdrowotne przynoszą np. dwie łyżeczki do herbaty miodu rozpuszczonego, na kilka godzin przed spożyciem, w połowie szklanki ciepłej wody czy mleka i zażywane dwa razy dziennie, w tym także przed snem. Enzym o nazwie oksydaza glukozy, dodawany wśród innych komponentów przez pszczoły do miodu podczas procesu jego wytwarzania, w rozcieńczonym miodzie namnaża się bardzo intensywnie. To właśnie ten enzym działa antybakteryjnie i antywirusowo, czym przyspiesza proces powrotu chorego do zdrowia. Wypijanie codziennie szklanki wody z rozpuszczonym w niej, ok. kilku godzin przed spożyciem, miodem (np. wieczorem i rano) daje gwarancję uniknięcia przeziębienia nawet przez całe lata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na uporczywy kaszel

Dość często się zdarza, że po przebyciu przeziębienia lub grypy przez dłuższy czas chorego gnębi uporczywy kaszel. Zdecydowaną poprawę przynosi stosowanie naparu z ziela macierzanki piaskowej z miodem. W tym celu czubatą łyżkę suchego zioła macierzanki zalewamy wrzątkiem i trzymamy pod przykryciem do wystudzenia. Następnie, po odcedzeniu, dodajemy 1-2 łyżki stołowe miodu i zażywamy po łyżce 4-5 razy dziennie.

Reklama

Skuteczne jest też – przy przedłużającym się, już po wyzdrowieniu, kaszlu – zażywanie, po łyżeczce do herbaty, do 3 razy dziennie mikstury sporządzonej z wymieszanymi ze sobą: 250 g miodu z sokiem z jednej cytryny oraz z dwiema łyżkami stołowymi gliceryny. Preparat ten jest skuteczny i bezpieczny, dlatego mogą go przyjmować zarówno dorośli, jak i dzieci.

Miód dla dzieci

Jeśli chodzi o dzieci powyżej 1. roku życia, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca miód jako środek pomocny w leczeniu kaszlu i przeziębienia oraz zakażeń górnych dróg oddechowych, gdyż miód ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i uśmierzające, a jest przy tym dostępny, tani i, co istotne, nie przynosi działań niepożądanych. Ta rekomendacja oparta jest na badaniach naukowych, które potwierdzają, że miód ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające, a równocześnie uwalnia cytokiny, czyli substancje biorące udział w procesach odpornościowych organizmu. Podawanie więc dzieciom, w zależności od wieku, od połowy do dwóch łyżeczek do herbaty miodu przed snem wydatnie zmniejsza objawy kaszlu powstałego w wyniku zakażenia górnych dróg oddechowych. Ponadto miód jest bardziej skuteczny niż silne leki przeciwkaszlowe. Nie wywołuje też zawrotów głowy, zaburzeń przewodu pokarmowego, a dodatkowo można go podawać dzieciom z astmą oskrzelową. Przy tej ostatniej chorobie nie wolno stosować wielu syntetycznych środków. Podawanie miodu zmniejsza nocny kaszel u dzieci nawet o mniej więcej 47%, w porównaniu z tymi dziećmi, którym miodu nie podawano, a leczone były innymi środkami.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-27 12:46

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli