Reklama

Polska

Ks. P. Mazurkiewicz: właściwa antropologia uchroni nas przed konfliktami na tle antydyskryminacyjnym

Tylko przywrócenie właściwego myślenia o człowieku zapewni rozwiązanie konfliktów, wynikających ze stosowania nowych praw antydyskryminacyjnych - uważa ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Przemawiał on 20 maja na konferencji naukowej "Katolickie zasady relacji Państwo - Kościół a prawo polskie" zorganizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przedmiotem jego rozważań była polityka niedyskryminacji w kontekście Unii Europejskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim wystąpieniu mówca przypomniał, że zagadnienie to jest obecne już w pierwszym dokumencie jednoczącej się Europy - w Traktacie Rzymskim z 1957 r. Jego autorzy wymieniają w nim dwa obszary niedyskryminowania, które powinny uwzględniać kraje członkowskie: ze względu na przynależność państwową i równe wynagrodzenie za tę samą pracę, wykonywaną przez mężczyzn i kobiety, gdyż płeć nie może być powodem do dyskryminacji.

Wraz z upływem lat i dalszej integracji do tej listy dodawano kolejne obszary - powiedział kapłan-politolog. Zaznaczył, że Traktat z Maastricht wspomina o ochronie swobód politycznych, natomiast art. 13 Traktatu Amsterdamskiego zobowiązuje kraje członkowskie do zwalczania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną. Powstały wytyczne antydyskryminacyjne, które ogólnie miały chronić obywatela przed państwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednakże od kilku lat trwają próby wprowadzenia do prawodawstwa unijnego dyrektywy horyzontalnej, której istotą jest ochrona obywateli przed obywatelami. To właśnie na podstawie takiego rozstrzygnięcia prawnego skazano niedawno cukiernika z USA, który odmówił przygotowania tortu weselnego dla pary homoseksualistów i umieszczenia na nim napisu, wspierającego ich zachowanie. W UE nie ma tego typu prawodawstwa, ale są grupy, które je promują - stwierdził ks. prof. Mazurkiewicz.

Reklama

Jego zdaniem źródłem napięć, związanych z ustawodawstwem antydyskryminacyjnym, jest błędna antropologia, na której opiera się ustawodawstwo unijne. Z Traktatu Lizbońskiego zniknęła kategoria ludzkiej godności. Brak świadomości, że człowiek ograniczony jest grzechem pierworodnym i że jest stworzeniem, a nie Bogiem, z czego wynika, że nie wszystko mu wolno - to podejście klasyczne. W prawodawstwie unijnym górę bierze natomiast przeświadczenie, że wszystko wolno, o ile zapadnie taka decyzja.

Jest to źródło napięć, np. problemów dotyczących niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną - spór między Kościołem a instytucjami unijnymi jest nieunikniony, gdyż te ostatnie zakładają, że abstrakcyjne, jednakowe byty bez żadnych cech mają być jednakowo traktowane, gdyż mają równe prawa, np. do małżeństwa. Jedynym wyjściem z sytuacji konfliktu jest przywrócenie właściwego myślenia o człowieku - stwierdził ks. prof. Mazurkiewicz.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-20 20:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: „Edukacja seksualna dzieci i młodzieży. Przegląd zagrożeń”

Centrum Życia i Rodziny

Centrum Życia i Rodziny zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. „Edukacja seksualna dzieci i młodzieży. Przegląd zagrożeń”

Więcej ...

Miesiąc Najdroższej Krwi

Karol Porwich/Niedziela

Lipiec poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W rozważaniach chcemy pokazać dar, jakim było i jest przelanie przez naszego Odkupiciela drogocennej Krwi.

Więcej ...

Po 85 latach jezuici opuszczają Sekcję Polską Radia Watykańskiego

2024-07-01 21:14

Monika Książek

Po 85 latach jezuici odeszli z sekcji polskiej Radia Watykańskiego. O. Krzysztof Ołdakowski, który jako ostatni jezuita kierował sekcją polską podkreśla, że była to misja bardzo bliska jezuickiemu charyzmatowi, bezpośrednio w służbie Ojca Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska