Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie potrzebują drugiego

W Niemczech mamy bardzo dobry Kościół protestancki. Nie potrzebujemy drugiego – powiedział dowcipnie Franciszek bp. Georgowi Bätzingowi, przewodniczącemu niemieckiego episkopatu. Ocenił tymi słowami „postępy” i kierunek, w jakim zmierza niemiecka droga synodalna. Zdaniem papieża, problem narasta, gdy na proces synodalny największy wpływ mają elity intelektualne i teologiczne i nakłada się na to zewnętrzna presja. Tam, gdzie w procesie synodalnym dominują wierni, zwykli ludzie, nawet jeżeli postępuje on wolniej, takiego zagrożenia nie ma. Na zdjęciu: bp Georg Bätzing

Economia
Pieniądze w Watykanie

Gazety, szczególnie ekonomiczne, zainteresowały się sprawozdaniem przedstawionym na początku maja przez Istituto per le Opere di Religione (IOR), popularnie zwany bankiem watykańskim. Okazuje się, że to jeden z małych banków, o stosunkowo niewielkich aktywach. Wyobraźnię może rozbudzać 400 sztabek złota należących do IOR, a przechowywanych w USA, tyle że to niewielka liczba w stosunku do złota należącego do poszczególnych państw. Polska, np. poprzez NBP, posiada 230 ton tego kruszcu. W banku watykańskim aktywnych jest ok. 14,5 tys. kont, na których zdeponowano nieco ponad 5,2 mld euro. Środki te należą w większości do zgromadzeń religijnych – ponad połowa, dykasterii watykańskich – 23% oraz aktualnych i byłych pracowników Watykanu – 7%, a tylko 1,8% do duchownych. Dyrektor banku – Gian Franco Mammi zarabia rocznie 205 tys. euro. Warto podkreślić, że zasiadające w radzie administracyjnej banku osoby świeckie są wynagradzane, a pięciu kardynałów nie otrzymuje z tego tytułu żadnych należności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

LE FIGARO
Decyzje Cyryla

Anektowanie trzech diecezji należących do tej pory do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz zmiana na stanowisku „ministra spraw zagranicznych” tego patriarchatu to ostatnie głośne decyzje podjęte formalnie przez synod, ale przede wszystkim przez patriarchę Cyryla. Nad tym, co one oznaczają, zastanawiał się Le Figaro. Dziennik doszedł do wniosku, że są przede wszystkim demonstracją jedności władzy religijnej z władzą polityczną Rosji, a także „ukaraniem” Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego za głoszenie jego niepodległości. W tym samym czasie Putin próbuje usankcjonować swój militarny podbój. Sprawa nie wygląda jednak tak prosto ze zdymisjonowanym Hilarionem, bo owszem, stracił on pozycję nr 2 w Cerkwi i został obdarowany mało znaczącym z punktu widzenia kościelnego stanowiskiem, ale już z punktu widzenia politycznego pozycja metropolity Budapesztu nie jest taka niska – rządzący tam Viktor Orbán jest największym sojusznikiem Putina w UE i pewnie ważnym politycznym aktywem dla Rosji.

Reklama

IL SISMOGRAFO
Dziury w dyplomacji

Podczas gdy w niektórych państwach Afryki czy w Azji normą stało się już, że nuncjusz apostolski pełni swoją funkcję w kilku państwach, to trudniej wytłumaczyć brak ambasadorów Watykanu w krajach o większym znaczeniu na arenie międzynarodowej. Przykładowo: na mianowanie nuncjusza czeka Unia Europejska, a w niej Irlandia, Malta, Słowacja i Holandia; w Ameryce Łacińskiej – m.in. Meksyk, Nikaragua czy Wenezuela. Il Sismografo w tym właśnie kontekście widzi niedawną wizytę Franciszka w Papieskiej Akademii Kościelnej.

CRUX
Zdrowie papieża

Niemałym zaskoczeniem jest odwołanie zaplanowanej na początek lipca pielgrzymki Franciszka do Konga i Sudanu Płd., choć już od dłuższego czasu wiadomo było o jego problemach z kolanem. Niedawne ogłoszenie ponadplanowej pielgrzymki do Kanady mogło nasuwać przypuszczenia, że wszystko jest pod kontrolą. Ostatnia decyzja pokazała jednak, że tak nie jest. Co zatem ze zdrowiem papieża? Choć pisano już o możliwej operacji kolana, to zdecydował się on na terapię zachowawczą, bo podobno źle zniósł narkozę, której poddano go podczas ubiegłorocznej operacji jelita grubego. Cały czas jest jednak nadzieja, że kolano przestanie boleć, bo nie odwołano pielgrzymki Franciszka do Kanady. Trwają jedynie prace, by wypełnić ją maksymalnie jednogodzinnymi spotkaniami. Jeżeli papież pojedzie do Kanady, będzie to oznaczało, że wraca do formy. Drugim sprawdzianem będą konsystorz pod koniec sierpnia oraz pielgrzymka do L’Aquili.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-21 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światowe media piszą o ideałach "Solidarności" i polskiej drodze do wolności

PAP/Adam Warżawa

W gazetach na całym świecie ukazują się w tych dniach artykuły o ideałach "Solidarności" i polskiej drodze do wolności. Powstały one w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność”, stworzonego z okazji 40-lecia powstania "Solidarności". Autorami są m.in. premier Mateusz Morawiecki, wybitny amerykański historyk Timothy Snyder czy słynny reporter „Washington Post” Michael Dobbs.

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25
Kard. Gérald Lacroix

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj