Reklama

Niedziela Lubelska

Leśne opowieści

Wśród drzew skrywają się anioły

Paweł Wysoki

Wśród drzew skrywają się anioły

Na skraju kozłowieckich lasów, z dala od miejskiego zgiełku, położona jest maleńka wieś Dąbrówka.

Jeszcze nie tak dawno temu nie dochodziła tu asfaltowa droga. Najczęściej do wsi docierali rowerzyści, przemierzający szlaki Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Czasem w leśną głuszę zapuszczali się piesi turyści, prowadzeni w nieznane śpiewem ptaków. Ze zdumieniem odkrywali, że wśród drzew znajdują się domostwa. Jakiś czas temu w tym miejscu dosłownie zakochali się Magdalena i Robert Niedziałkowie. Najpierw p. Robert zapragnął mieć w Dąbrówce działkę rekreacyjną; później, nie wiedzieć kiedy, małżonkowie zamieszkali tu na stałe. Założyli Park Dźwięków, do którego od kilku lat zapraszają wszystkich spragnionych bliskiego kontaktu z naturą (www.parkdzwiekow.pl).

W zgodzie z naturą

Rozległe gospodarstwo edukacyjne, pełne zaskakujących spotkań z ludźmi i przyrodą, nie jest parkiem rozrywki w najbardziej popularnym znaczeniu tego słowa. To miejsce, gdzie natura, spleciona z ludzkim talentem i kreatywnością, pozwala przekraczać granice wyobraźni. Nie ma tu ani zasięgu sieci komórkowych, ani alkoholu, są za to morze zielni i nieustający ptasi koncert. Pani Magda, z wykształcenia polonistka, a z zamiłowania ornitolog i fotograf ptaków, naliczyła w promieniu kilku kilometrów niemal setkę gatunków skrzydlatych braci. Chętnie dzieli się wiedzą z gośćmi, którym podpowiada, jak obserwować i podsłuchiwać ptaki. W okolicach Dąbrówki, w zgodzie z przyrodą, mieszka wielu artystów, w tym twórców instrumentów muzycznych i śpiewaków. W opinii wielu osób, stąd właśnie pochodzą najlepsze bębny i kalimby. Naturalną koleją rzeczy było więc organizowanie warsztatów bębniarskich i koncertów. Te odbywają się w zupełnie nieoczekiwanej przestrzeni starej stodoły, która choć pozbawiona klimatyzacji, z pewnością jest klimatyczna.

Nieoczywiste atrakcje

Dźwięki przyrody, mieszając się z dźwiękami muzyki, uwrażliwiają zmysły. Podobnie liczne warsztaty, na których pod czujnym okiem ludowych twórców i animatorów powstają jedyne w swoim rodzaju rękodzieła: obrazy, rzeźby, wyroby ceramiczne, kalejdoskopy, małe bębenki... Wartości samodzielnie wykonanym przedmiotom dodaje radość, która towarzyszy pracy. Goście w parku mają do wyboru wiele nieoczywistych atrakcji, od leniuchowania w porozwieszanych między drzewami hamakach, przez gry terenowe i spacery przyrodnicze, po łowienie ryb, grillowanie i strzelanie z łuku. Wspólnym mianownikiem wszystkich atrakcji jest spotkanie z człowiekiem, takie zwykłe i bezpośrednie, bez używania smartfona. Prosta rozmowa, spacer wśród leśnych polan czy rozegrana pod gołym niebem gra planszowa dostarczają więcej radości niż najdroższa atrakcja w modnym lunaparku. Wystarczy zabrać koszyk piknikowy i pozwolić sobie na wyprawę do lasu. Twórcy Parku Dźwięków przygotowali kilka ścieżek tematycznych, które pozwalają samemu się zapoznać z ptakami i zwierzętami, ale też z zapomnianymi zawodami i przedmiotami używanymi w domach przed wielu laty. W lesie ukryte są polany św. Izydora Oracza i św. Hildegardy; jest ścieżka bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, która przybliża podstawowe założenia społecznej krucjaty miłości. Państwo Niedziałkowie nie ukrywają, że zależy im na promocji wartości chrześcijańskich. Nikogo nie pytają o wyznanie i poglądy, ale jako gospodarze niezwykle cenią sobie gości, którzy z szacunkiem odnoszą się do bliźniego i do przyrody. Zdarza się, że spotkania integracyjne firm, fundacji i wspólnot, z którymi współpracują, mają w programie Mszę św. celebrowaną w leśnej kaplicy. W polowym ołtarzu znajduje się figura Serca Pana Jezusa, wykonana przez rzeźbiarza jako wotum za wyrwanie się z nałogu alkoholowego.

Reklama

Bezdroża i szlaki

Kto już poznał inny świat w Dąbrówce i zasmakował w naturze, powinien się zapuścić w leśne bezdroża Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Największy kompleks leśny w okolicach Lublina może zaskoczyć pięknem łąk, rzek i stawów, obfitością darów natury i mnogością leśnej zwierzyny. Piesze i rowerowe szlaki poprowadzą m.in. do rezerwatu „Kozie Góry”, dawnej leśniczówki Zamoyskich w Starym Tartaku, cmentarza powstańców styczniowych czy do Kozłówki. Późnobarokowa rezydencja magnacka, jedna z najlepiej zachowanych w Europie, dostarcza wielu wrażeń bez względu na to, ile razy się ją podziwia czy wypoczywa na terenie rozległego parku.

Gdy przemierza się leśne dukty, można trafić na nowy szlak „Śladami Księdza Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym”. Licząca aż 23 km trasa prowadzi z Kozłówki do Nasutowa; powstała dzięki zaangażowaniu trzech instytucji: lubelskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i została otwarta jesienią ub.r. Szlak, oznaczony opisami historycznymi i przyrodniczymi umieszczonymi na ośmiu tablicach, wiedzie przez miejsca związane z ks. Wyszyńskim. Wartością dodaną są cytaty z wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia, dzięki czemu wędrówka może być i atrakcyjną turystyczną wyprawą, i podróżą duchową. Z pałacu Zamoyskich, gdzie ks. Wyszyński ukrywał się podczas II wojny światowej przez 13 miesięcy, droga wiedzie przez Kamionkę. Tam na cmentarzu znajduje się neogotycka kaplica grobowa Anieli i Konstantego Zamoyskich, pierwszych ordynatów na Kozłówce; warty nawiedzenia jest też kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1459 r., jeden z najstarszych w diecezji. Później szlak biegnie w obrębie parku m.in. przez Dąbrówkę aż do Nasutowa, gdzie ks. Wyszyński schronił się na kilka tygodni w gościnnym domu państwa Gospodarków. Trudy wędrówki wynagrodzą barwne historie i myśli błogosławionego, jak ta: „Z tą matką – ziemią muszę się jakoś zaznajomić i ukochać ją... Muszę odczuć – przynajmniej przez ten krótki czas wakacji – że to jest przecież matka, która mnie przyjmie i ukołysze, że to jest moja koleba, moja kołyska, w której spocznę na jakiś okres. Ona mnie przytuli, przygarnie, upieści, ochroni, osłoni i zachowa”.

2022-08-10 09:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z biegiem Myśli

Pałac w Dolsku

Z. P. Cywiński

Pałac w Dolsku

Pragnę przedstawić naszym czytelnikom fragment Pojezierza Myśliborskiego, który poznałem podczas dwudniowej wycieczki rowerowej.

Więcej ...

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej ...

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?