Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka do wyjątkowego kościoła

Niedziela legnicka 33/2022, str. VIII

Pamiątkowe zdjęcie w dwuwyznaniowej katedrze w Bautzen

Jarosław Ludowski

Pamiątkowe zdjęcie w dwuwyznaniowej katedrze w Bautzen

Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy zorganizowało pielgrzymkę do kościoła św. Piotra w Bautzen.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą wyjazdu był nasz proboszcz ks. Jan Dziewulski, który wraz z proboszczem parafii Jagniątków ks. Andrzejem Płazą, podczas wspólnego wyjazdu w czerwcu br. odwiedzili ten kościół. Od miejscowego przewodnika dowiedzieli się jak bardzo wyjątkowa jest ta świątynia.

Bautzen

Nawiedzenie świątyni rozpoczęliśmy mszą św. Głównym celebransem był miejscowy wikariusz, a koncelebransami ks. Jan Dziewulski i ks. Józef Olechowski z Radostowa. W modlitwach polecaliśmy Bogu przywiezione w sercach intencje osobiste i naszych wspólnot parafialnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zakończonej Eucharystii miejscowy proboszcz przedstawił nam krótką historię kościoła i parafii: – Już w roku 1000. na miejscu dzisiejszej katedry św. Piotra, zbudowano pierwszy kościół parafialny, a w 1430 r. katedra otrzymała obecną formę. Jedną z wielu osobliwości katedry jest to, że istnieje ona od czasów reformacji jako symultaneum, tj. używana przez oba wyznania, chrześcijan katolickich i protestanckich do nabożeństw kościelnych, od roku 1524. Katedra jest kościołem parafialnym naszej parafii, która liczy około 4 tys. katolików – mówił proboszcz.

Po zwiedzenia starówki udaliśmy się do następnego miejsca, do klasztoru Marienthal niedaleko Zitau.

Marienthal

Historię klasztoru sióstr cysterek, przybliżyła p. Beata od 27 lat pracująca w tym miejscu. Klasztor został ufundowany w roku 1234, przez królową Kunegundę Czeską, jako dzieło pokutne za popełnione w jej rodzinie morderstwo. Tym czynem pokutnym było podarowanie majątku dla cysterek. W roku 1683 pożar dwukrotnie zniszczył zabudowania klasztorne, które odbudowano w stylu baroku czeskiego. 7 maja 1945 r. Ksieni i wspólnota sióstr uratowały klasztor przed wysadzeniem przez niemiecki oddział SS, a kilka dni później przed zniszczeniem ze strony Armii Czerwonej. Jak powiedziała nam przewodniczka, po wkroczeniu Rosjan, Ksieni udała się do dowódcy i poprosiła, aby poszedł z nią do kościoła. Tam pokazała mu obraz Matki Bożej mówiąc, że Rosjanie też wierzą w Maryję. Efektem tej prezentacji było to, że nie zniszczono klasztoru tylko zagrabiono inwentarz i opuszczono to miejsce.

Reklama

W roku 1992, założono Fundację Międzynarodowe Centrum Spotkań i wydzierżawiono wolnostojące zabudowania gospodarcze. Od tamtego czasu odbyło się w tym miejscu już wiele międzynarodowych spotkań, m.in. z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej, czy Europarlamentu.

Klasztor jest też stacją na „VIA SACRA” (świętej drodze), „Zittauer Jakobsweg”.

Warto też przypomnieć, że tego miejsca nie oszczędziła niestety powódź na Nysie Łużyckiej, która miała miejsce w 2010 r., tak samo wywołując zniszczenia po polskiej stronie.

Po zwiedzeniu kościoła i kaplicy pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-10 09:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Więcej ...

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego