Reklama

Niedziela Świdnicka

Obudzić śpiącego olbrzyma

Biskup Ignacy Dec prezentuje swoje publikacje

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Ignacy Dec prezentuje swoje publikacje

Ukazały się nowe pozycje książkowe bp. Ignacego Deca, które są kontynuacją znanych serii rekolekcyjnych oraz homiletycznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza z publikacji to zapis rekolekcji wygłoszonych przez bp. Deca do katolików świeckich w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w listopadzie 2019 r. Dwie kolejne książki to 65. i 66. tom znanego cyklu homiletycznego Siejba słowa.

Formacja świeckich

Jak czytamy w adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II Christifideles laici o powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie z 1987 r., formacja nie jest przywilejem zastrzeżonym tylko dla niektórych ludzi, ale prawem i obowiązkiem każdego. Możliwość formacji należy zapewnić wszystkim, zwłaszcza ludziom ubogim, którzy sami mogą być źródłem formacji dla innych. Formacja powinna korzystać z odpowiednich metod, które pomogą każdemu w pełnej realizacji ludzkiego i chrześcijańskiego powołania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wychodząc naprzeciw papieskim postulatom Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, której bp Ignacy Dec był przewodniczącym w latach 2013-20, wielokrotnie dyskutowała, jak tę formację świeckich zorganizować i jak ją prowadzić. Jak obudzić śpiącego „olbrzyma”, którym jest laikat w Kościele.

Pewnym podsumowaniem działalności Rady były zorganizowane dla jej członków, a także dla Rad Diecezjalnych oraz świeckich liderów różnych grup apostolskich, rekolekcje, które odbyły się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach od 8 do 10 listopada 2019 r. Ich wiodący temat brzmiał U źródła – Świeccy w życiu Kościoła. W rekolekcjach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jak opisuje we wstępie do publikacji pierwszy biskup świdnicki, tekst wygłoszonych konferencji rekolekcyjnych oraz homilii został zamieszczony wówczas w Biuletynie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich Świeccy w Kościele. Z racji niewielkiego nakładu tego pisma zrodziła się myśl ponownego wydania tych tekstów w poszerzonej wersji, jako pomocy duszpasterskiej dla księży posługujących w parafiach

Reklama

Publikacja wydana staraniem Świdnickiej Kurii Biskupiej zawiera cztery konferencje oraz trzy homilie wraz z fragmentami adhortacji Christifideles laici i tekstem prof. Kazimierza Lubowickiego o specyfice apostolstwa świeckich wg św. Jana Pawła II.

Szkole i arcybiskupowi

Dwa kolejne tomy Siejby słowa dokumentują działalność homiletyczną bp. Ignacego Deca od stycznia do czerwca 2021 r. Tom 65. dedykowany jest Liceum Ogólnokształcącemu im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Szkoła ta bowiem ukierunkowała młodzieńcze życie Ignacego Deca w kierunku kapłaństwa. – To właśnie ta szkoła w latach 1958-62 kształtowała mój umysł i serce, przygotowując mnie do wyboru drogi życia – czytamy w słowie wstępnym. Tom 66. Siejby słowa bp Ignacy Dec zadedykował abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, serdecznemu przyjacielowi, który tak bardzo promuje wartości ewangeliczne, maryjne i patriotyczne. Okazją do tego była dziesiąta rocznica jego posługiwania w archidiecezji częstochowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-10 09:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Rąbek tajemnicy" serca biskupa

2024-04-22 08:30
Okłada książki „Nauczanie jasnogórskie”

archiwum prywatne

Okłada książki „Nauczanie jasnogórskie”

Ukazała się najnowsza książka bp Ignacego Deca, pt. "Nauczanie jasnogórskie", która stanowi zbiór homilii i rozważeń głoszonych przez duchownego w czasie jego licznych pielgrzymek na Jasną Górę.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?