Reklama

Wiara

Olsztyn

I dzisiaj mówi do nas

Niedziela Plus 39/2022, str. II

Kult Matki Bożej Gietrzwałdzkiej trwa od wieków

MFS/Niedziela

Kult Matki Bożej Gietrzwałdzkiej trwa od wieków

To sanktuarium stało się dla Polaków oazą żywej wiary i głębokiego pokoju – powiedział abp Tadeusz Wojda do czcicieli Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Dwa dni świętowano 145. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, którego kustoszami są Kanonicy Regularni Laterańscy Najświętszego Zbawiciela.

Radość i dziękczynienie

Już w sobotę 10 września przed cudowny obraz w bazylice przybywali czciciele Gietrzwałdzkiej Pani – zarówno parafianie, jak i pielgrzymi. Mszą św., której przewodniczył bp Janusz Ostrowski, połączoną z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, zainaugurowano uroczystości. Kolejne godziny wypełniły modlitwy: Różaniec i Apel Maryjny oraz Wieczór Uwielbienia. Liczne grono czcicieli Maryi zgromadziło się na Mszy św. o godz. 24. Przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej wierni modlili się w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Eucharystii przewodniczył ks. Franco Bergamin – opat generalny kongregacji Kanoników Regularnych Laterańskich Najświętszego Zbawiciela.

– Być tutaj dzisiaj, 145 lat po tych wydarzeniach, i sprawować Mszę św. w tym ważnym sanktuarium gietrzwałdzkim to dla mnie powód do wielkiej radości i dziękczynienia – wyznał w homilii ks. Bergamin. Zapewnił, że Maryja nas wspiera i wyprasza potrzebne łaski u Jezusa Chrystusa. Apelował także do młodzieży, aby otwarła się na słowa, które Pan Bóg do niej kieruje.

Po Eucharystii z kościoła wyruszyła procesja maryjna do źródełka. – Stajemy tutaj, aby dziękować Bogu za nasze krzyże osobiste, za krzyże naszej ojczyzny – powiedział prowadzący modlitwę ks. Wiktor Ruszlewicz, kanonik laterański, i przypomniał, że do zbawienia prowadzi nas droga przez krzyż. Przywołał prośbę Maryi, skierowaną za pośrednictwem dziewczynek, aby Polacy gorliwie odmawiali Różaniec. – Weźmy do serca te słowa i rzeczywiście gorliwie, żarliwie módlmy się na Różańcu, bo przecież w centrum Różańca św. jest imię Jezusa, naszego Zbawiciela i Odkupiciela – nauczał kapłan i podkreślił: – Maryja wzywa nas, Polaków, do gorliwości, do wstrzemięźliwości, do wierności, a nade wszystko do jedności!

Reklama

Powitanie

W niedzielę już od rana liczni czciciele Matki Bożej przybywali przed Jej cudowny wizerunek ukoronowany papieskimi koronami. Do bazyliki, a następnie na gietrzwałdzkie błonia zmierzały kolejne grupy pielgrzymów. Witający tysiące pątników ks. Łukasz Bugała, kanonik regularny, poinformował o pielgrzymach m.in. z Czarnego Dunajca na Podhalu, z parafii Bożego Ciała w Krakowie, ale też z diecezji tarnowskiej i rzeszowskiej. Podkreślił wysiłek i umartwienie pielgrzymów zmierzających pieszo do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Ksiądz Bugała zaznaczył również obecność parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz reprezentacji służb mundurowych i wielu środowisk Warmii i Mazur. Zauważył: – Naszą obecnością odpowiadamy na zaproszenie Maryi, abyśmy tutaj pielgrzymowali, byśmy tutaj, w Gietrzwałdzie, modlili się, zawierzali opiece Matki Bożej nas samych, rodziny, przyjaciół, losy naszej ojczyzny i całego świata – szczególnie w tym trudnym czasie wojny na Ukrainie.

Witając zebranych przy polowym ołtarzu na Eucharystii, metropolita warmiński abp Józef Górzyński zaznaczył: – Jak co roku spotykamy się na naszym gietrzwałdzkim odpuście w drugą niedzielę września, aby świętować Narodzenie Najświętszej Maryi Panny Pani Gietrzwałdzkiej. Zwrócił uwagę, że w tym roku modlących łączą błaganie o pokój na Ukrainie, a także prośby w intencji ojczyzny, Kościoła powszechnego – z jego pasterzem – papieżem Franciszkiem oraz archidiecezji warmińskiej. I dodał: – Tradycyjnie dołączamy także nasze dziękczynienie Bogu za tegoroczne plony. Dziękujemy za wszystkie dary, którymi dobry Bóg nas obdarzył przez ręce Pani Gietrzwałdzkiej.

Ważny znak

– To sanktuarium stało się dla Polaków oazą żywej wiary i głębokiego pokoju – stwierdził w homilii metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył Mszy św. Dodał, że 145 lat temu w tym pięknym, malowniczym miejscu niebo nawiązało kontakt z mieszkańcami tej ziemi, a przez nią ze wszystkimi Polakami. I zauważył: – Wagę tego wydarzenia jeszcze bardziej podkreśla fakt, że w czasach objawień, a miały one miejsce w Gietrzwałdzie od 27 czerwca do 16 września 1877 r., Polska nie istniała na mapach świata; w związku z rozbiorami Polacy byli skazani na prześladowania i tułaczkę po świecie, a zaborcy toczyli walkę z polskością, z katolicyzmem, z kulturą narodową.

Reklama

Arcybiskup Wojda zaznaczył również, że niepokornych kapłanów i zgromadzenia zakonne rugowano z Warmii, aby nie byli zarzewiem katolickości i polskości. – W Gietrzwałdzie, który wówczas leżał w granicach państwa pruskiego, Maryja objawiła się dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej – przypomniał i podkreślił, że w czasie objawień Maryja mówiła po polsku. – Rozmawiała w języku zakazanym, co rozbudziło ogromny entuzjazm wśród społeczności polskiej i konsternację władz pruskich – zauważył hierarcha. Dodał, że Maryja dała ważny znak, iż staje w obronie polskich katolików i polskiej społeczności.

Hierarcha zwrócił uwagę, że Maryja nade wszystko zachęcała Polaków do odmawiania modlitwy Anioł Pański i Różańca. Równocześnie zapewnił, że pośród wielu przekazanych przez Nią przesłań szczególne znaczenie miało to dotyczące wolności; osobistej, ale też społecznej i narodowej. Duchowny dodał: – Maryja wyraźnie zaleca, by ufać kapłanom, słuchać ich w konfesjonale. Podpowiada, że odpowiedź na wiele problemów życiowych można znaleźć na drodze życia sakramentalnego, w Eucharystii, w spowiedzi, w wiernym trwaniu przy Chrystusie. Po wielokroć zachęca dziewczynki do modlitwy przebłagania i zadośćuczynienia, do modlitwy różańcowej.

Pocieszające słowa

Hierarcha podkreślił rolę objawień w Gietrzwałdzie, mówiąc, że tutejsze sanktuarium stało się miejscem odnowy wiary Polaków ze wszystkich zaborów. Zauważył, że po 145 latach wracamy do Gietrzwałdu, aby razem z Maryją przeżyć wewnętrzne nawrócenie, by wyzwolić się z naszych słabości i grzechów oraz ożywić wiarę. Zwrócił uwagę m.in. na panujące podziały, na nienawiść, na promowanie aborcji i eutanazji. – Wierzymy, że tak jak kiedyś również dzisiaj stąd może wyjść odrodzenie społeczne naszego narodu, czego tak mocno potrzebujemy – powiedział. Zaakcentował też, że i dziś Maryja mówi do nas językiem serca i miłości, poszanowania godności drugiego człowieka, miłosierdzia, wzajemnego przebaczenia i modlitwy. I podsumował: – Przychodzimy do Maryi, aby jeszcze raz usłyszeć te pocieszające i jakże ważne dla nas słowa: „Nie smućcie się, bo Ja zawsze będę przy was”.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii metropolita warmiński pobłogosławił znajdujące się na ołtarzu, obok żniwnych wieńców, ziarno i odczytał akt zawierzenia archidiecezji warmińskiej i wszystkich zebranych Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Do Jej czcicieli przemówił także ks. Bergamin, który wyraził uznanie dla dużej liczby pielgrzymów. Wyraził wdzięczność za świadectwo żywej wiary i za pomoc, której Polacy udzielają Ukrainie. Słowa podziękowania skierował do zebranych, w tym do kustoszy sanktuarium, także metropolita warmiński.

Kult Matki Bożej Gietrzwałdzkiej trwa od wieków. Już pod koniec XVI stulecia Pani Ziemi Warmińskiej była czczona w tutejszym kościele. Składane wota oraz ofiarowywane Maryi korony i sukienki świadczą o tym, że w tym miejscu modlitwy Polaków były wysłuchiwane, a do Gietrzwałdu przybywali pątnicy. Największe nasilenie ruchu pielgrzymkowego nastąpiło w czasie objawień i w następnych latach. Ponowny wzrost liczby pątników miał miejsce w okresie koronacji wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, co nastąpiło 10 września 1967 r. Aktu koronacji dokonał wówczas Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z kard. Karolem Wojtyłą i bp. Józefem Drzazgą – ordynariuszem diecezji warmińskiej.

2022-09-21 08:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Spotkania Jasnogórskie. Misterium trwania

2022-11-28 09:41

Adobe Stock

Spotkania Jasnogórskie. Misterium trwania – to tytuł zbliżającego się spotkania z okazji 640. rocznicy obecności ikony Matki Bożej na Jasnej Górze, które odbędzie się 29 listopada 2022 r. o godzinie 18:30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...