Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Policjanci w walce o niepodległość

Uczestnicy patriotycznego spotkania

Piotr Lorenc/Niedziela

Uczestnicy patriotycznego spotkania

To było wielkie święto jaworznickiej Policji. 16 września na Rynku w Jaworznie otwarta została wystawa plenerowa pt. „7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej w Jaworznie 1936-1939”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas otwarcia ekspozycji ogłoszone zostały również nazwiska zwycięzców w diecezjalnym konkursie pt. „Polscy policjanci w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej”. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert pieśni patriotycznych. Ekspozycja będzie prezentowana do 30 listopada br.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, Paweł Silbert – prezydent Jaworzna i nadinsp. Roman Rabsztyn – Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Miasta Jaworzna oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i jest w dużej mierze efektem prac dr. Piotra Uwijały, Komendanta Miejskiego Policji w Jaworznie, który, realizując swoją pasję do historii, podjął i zbadał temat 7. kompanii. W toku badań autorowi udało się nawet odkryć losy dowódcy jednostki, który przeżył okupację. Po raz pierwszy temat ten został przedstawiony na IV Konferencji Naukowej – „Jaworzno Interdyscyplinarnie”, która miała miejsce 14-15 grudnia 2021 r. w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna. – Wystawa upamiętnia 7. Kompanię Rezerwy Policji Państwowej, która w latach 1936-1939 stacjonowała w Jaworznie. Zasłużona jednostka najbardziej chwalebne karty swojej historii zapisała w sierpniu i wrześniu 1939 r., broniąc granicy Rzeczypospolitej na Górnym Śląsku przed oddziałami Freikorpsu i Wehrmachtu – powiedział Piotr Uwijała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas wydarzenia wręczono nagrody laureatom dwóch diecezjalnych konkursów – na plakat i esej popularnonaukowy – upamiętniających polskich policjantów, walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej. Dodajmy tylko, że konkursy zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia powołania Policji Państwowej oraz 30-lecia diecezji sosnowieckiej. – W zmaganiach na stworzenie plakatu mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, natomiast esej mogli napisać uczniowie szkół ponadpodstawowych, a także wszyscy dorośli mieszkańcy diecezji sosnowieckiej – powiedział ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. – Celem konkursów było odkrycie wkładu polskich policjantów w walkę o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej, poznanie biografii bohaterskich policjantów, którzy w latach 1918-1945 walczyli o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej, przypomnienie ważnych kart historii walki o niepodległość naszej Ojczyzny, a także kształtowanie postaw religijno-patriotycznych. I wszyscy uczestnicy doskonale to uchwycili – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, podczas wręczenia nagród.

A oto laureaci w poszczególnych kategoriach: Diecezjalny Konkurs Plastyczny, kategoria kl. I-IV SP: I miejsce zajęła Blanka Wesołowska ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Będzinie; kategoria kl. V-VIII SP: I miejsce zajął Michał Uwijała z SP nr 27 w Sosnowcu; kategoria szkoły ponadpodstawowe: I miejsce przyznano Julii Halembie z Technikum nr 5, CKZiU w Jaworznie. Pora przedstawić zdobywców I miejsc w konkursie na esej popularnonaukowy. W kategorii szkoły ponadpodstawowe jury nagrodziło Dominikę Dudek z Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska w Sosnowcu, w kategorii dorośli: I miejsce zajął Łukasz Zaroda z parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworznie. Nagrodę specjalną za pracę Katyń policjantów otrzymała Józefina Szkółka z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jaworznie.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-27 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”

Informacja prasowa

Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową wystawę w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Miłośnicy historii będą mogli od 30 sierpnia do 6 października poznać losy jednej z najbardziej elitarnych jednostek piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego

Więcej ...

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-27 08:37

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Mianował też nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie.

Więcej ...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Warszawy

2024-05-27 10:31

wobroniekrzyza.pl

W odpowiedzi na zarządzenie Rafała Trzaskowskiego zakazujące eksponowania symboliki religijnej w budynkach warszawskich urzędów, mieszkańcy stolicy, wspierani przez Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny, zainaugurowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą „Stań w obronie Krzyża!”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej...

Kościół

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania